Trening i szkolenie

Piłka nożna 5-osobowa. Ustawienie i wymiary boisk dla Żaków

Piłka nożna 5-osobowa dotyczy kategorii Żak, czyli uczniów pierwszej i drugiej klasy szkoły podstawowej, zawodników do 8. roku życia. Jak w takim wieku według Narodowego Modelu Gry PZPN trener powinien ustawić zespół?

Drużyny 5-osobowe w porównaniu do Skrzatów mają już bramkarza. Składają się ponadto z obrońcy, prawoskrzydłowego, lewoskrzydłowego oraz napastnika.

Żaki rozpoczynają już specjalistyczny trening techniki. Nauka gry w piłkę odbywa się oczywiście poprzez zabawę, ale trenerzy zwrócić uwagę powinni na prowadzenie piłki, drybling, podania i przyjęcia piłki, grę 1×1, strzały oraz rozwinięcie inteligencji piłkarskiej.

Proponowanym przez NMG ustawieniem wyjściowym jest 1-1-2-1, czyli bramkarz, a przed nim znany z piłki 4-osobowej “romb”:

W Narodowym Modelu Gry od piłki 5-osobowej zaczynają się też propozycje alternatywnego ustawienia, które w porównaniu z ustawieniem głównym różni się kosmetycznie: 1-2-1-1, z bramkarzem, dwoma obrońcami / skrzydłowymi, pomocnikiem oraz napastnikiem.

Gra w piłkę 5-osobową wciąż opiera się na rywalizacji w małych grupach, dlatego też środkiem treningowym będącym główną treścią szkolenia Żaków są małe gry w przewadze oraz równowadze.

Choć poszczególne pozycje są już odpowiednio nazwane, każdy zawodnik powinien spróbować swych sił na każdej z nich.

Żaki swoje mecze rozgrywają na boisku typu Orlik, pomniejszonym jednak o pola karne. Bramki więc ustawione są kilka metrów przed linią końcową, co skutkuje wymiarem boiska szerokiego na 26-30 metrów i długiego na 40-46 metrów: