Trening i szkolenie

Piłka nożna 7-osobowa. Ustawienie i wymiary boisk dla Orlików

Piłka nożna 7-osobowa dotyczy kategorii Orlik, czyli uczniów trzeciej i czwartej klasy szkoły podstawowej, zawodników do 10. roku życia. Jak w takim wieku według Narodowego Modelu Gry PZPN trener powinien ustawić zespół?

Drużyny 7-osobowe to już bardziej złożony futbol w zestawieniu ze Skrzatami i Żakami. W ustawieniu głównym proponowanym przez Narodowy Model Gry poza bramkarzem jest dwóch obrońców / pomocników, jeden pomocnik, prawoskrzydłowy z lewoskrzydłowym oraz pomocnik / napastnik.

Ważnym jest, by ustawienia pozwalały na samoczynne tworzenie się na boisku trójkątów pomiędzy zawodnikami. To daje im możliwość zagrania piłki w przynajmniej dwóch kierunkach, czyli według założeń modelu – zawsze w zespole młody piłkarz do podania będzie miał wtedy dwie opcje.

Proponowanym przez NMG ustawieniem głównym jest 1-2-3-1:

Alternatywne ustawienie przewiduje nieco defensywniejszą opcję – z bramkarzem, obrońcą / pomocnikiem, prawym i lewym obrońcą, prawoskrzydłowym, lewoskrzydłowym oraz pomocnikiem / napastnikiem. Wszystko to układa się w 1-3-3:

W kategorii Orlik zawodnicy zaczynają zwracać uwagę na taktykę grupową. Trener powinien wymagać ustawienia w różnych liniach – pięciu poziomych i pięciu pionowych, by znów zawodnicy mieli jak najwięcej opcji na współpracę.

Dla kategorii Orlik idealnie przystosowanym boiskiem jest… (cóż za niespodzianka!) boisko typu Orlik: