Trening i szkolenie

Piłka nożna 9-osobowa. Ustawienie i wymiary boisk dla Młodzików

Piłka nożna 9-osobowa dotyczy kategorii Młodzik, czyli uczniów piątej i szóstej klasy szkoły podstawowej, zawodników do 12. roku życia. Jak w takim wieku według Narodowego Modelu Gry PZPN trener powinien ustawić zespół?

W 9-osobowej piłce zaczyna się granie ligowe. Rozgrywki podzielone są na ligi wojewódzkie, okręgowe i, w większych ośrodkach, również na terenowe. Na ligowych zawodach pojawiają się zatem protokoły oraz sędziowie, a wyniki tych spotkań można sprawdzić w portalu “Łączy Nas Piłka”.

W ustawieniu głównym proponowanym przez Narodowy Model Gry poza pojawia się… numeracja. Poza bramkarzem mamy więc prawego środkowego obrońcą, lewego środkowego obrońcę, prawego obrońcę / prawoskrzydłowego, lewego obrońcę / lewoskrzydłowego, trzech pomocników 6, 8 i 10 oraz napastnika.

O zunifikowanej numeracji PZPN-u więcej przeczytacie tutaj.

Proponowanym przez NMG ustawieniem głównym jest 1-4-3-1. To jednak, ze względu na dwóch “wahadłowych”, jest dosyć płynne i wcale nie takie defensywne, na jakie z pozoru wygląda:

Ustawienie główne przygotowywać ma już do przejścia do piłki 11-osobowej, która zaczyna się od kategorii Trampkarz. Alternatywnym ustawieniem w Młodziku jest natomiast 1-3-2-3 z bramkarzem, prawym, środkowym i lewym obrońcą, dwójką środkowych pomocników oraz ofensywnym trio w postaci prawoskrzydłowego, lewoskrzydłowego i napastnika:

Młodziki przechodzą na boisko pełnowymiarowe. Dla ich trenerów jest to duże wyzwanie, gdyż jego szerokość, szczególnie w początkowej fazie pracy z 11-latkami, jest już całkiem konkretna. Na długość boisko ma około 70-75 metrów i kończy się wraz z liniami pola karnego: