Weszło Junior

Co nowego czeka nas w tej edycji Pucharu Tymbarku?

Do 30 września trwają zapisy na XIX edycję Turnieju “Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Warto wiedzieć, co zmieni się w tym sezonie.

W stosunku do poprzednich edycji Pucharu Tymbarku warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jedną istotną zmianę. Dotyczyć ona będzie turniejów w wydaniu dziewczęcym (U-8, U-10 i U-12) oraz chłopców w kategorii do lat ośmiu (U-8).

Otóż w wymienionych kategoriach wiekowych udział w turnieju będzie możliwy także dla drużyn zgłoszonych i uprawnionych do rozgrywek ligowych!

– W kategoriach U-8 Chłopcy, U-8 Dziewczynki, U-10 Dziewczynki i U-12 Dziewczynki, reprezentacje mogą składać się z zawodników danego klubu sportowego, również tych, uprawnionych ligowo w systemie Extranet – czytamy w 16. i 17. punkcie regulaminu Turnieju.

“Ograniczenia Extranetowe”, “uprawnienia ligowe”? Chodzi o dopuszczenie zawodnika do rozgrywek ligowych w danym sezonie. W rozgrywkach organizowanych przez Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej.

Ni mniej, ni więcej: chodzi o to, by w ramach popularyzacji piłki kobiecej oraz tej w wydaniu najmłodszych chłopców, na drużyny, które będą chciały się zapisać do turnieju, nie nakładać dodatkowych ograniczeń. Wszak futbol w wydaniu dziewczęcym wciąż nie jest równie popularny jak piłka chłopców, a i ośmiolatki nie mają zbyt wielu okazji, by rozgrywać regularnie mecze.

Chcemy, żeby turniej „ Z Podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” był jeszcze bardziej dostępny dla wszystkich chętnych, dlatego w XIX edycji zdecydowaliśmy się otworzyć poszczególne kategorie także na dziewczynki i chłopców, którzy na co dzień grają w klubach. Co więcej, tak jak do tej pory, szkoły mogą zgłaszać wszystkich swoich uczniów, spełniających kryterium wieku. W przypadku innych podmiotów, czyli UKS-ów, klubów i akademii sportowych oraz pozostałych organizacji sportowych, zgłaszać można wszystkie chętne dziewczynki oraz chłopców z najmłodszej kategorii do lat ośmiu. Dzięki tym zmianom każdy młody piłkarz i młoda piłkarka mają szansę przeżyć swoją wielką sportową przygodę. Liczymy, że jeszcze łatwiejszy dostęp do turnieju przełoży się na rekordową liczbę zgłoszeń i uśmiechniętych twarzy. To wszystko łączy się z ideą „Piłki dla wszystkich”, poprzez którą chcemy popularyzować futbol i wspierać sportową pasję na każdym szczeblu – informuje Marta Wasiluk z Polskiego Związku Piłki Nożnej, którą poprosiliśmy o komentarz w sprawie zmian.

W kategoriach U-10 i U-12 chłopców zasady pozostały niezmienne: zawodnicy uprawnieni ligowo będą mogli uczestniczyć w pucharze tylko w zespołach szkolnych. Spowoduje to, że drużyny na co dzień występujące w ligach, przykładowo Młodzika, nie będą mogły wystawiać swoich reprezentantów, którzy wspólnie walczyliby o wyjazd na majowy finał na Stadionie Narodowym. Ci zawodnicy mogą jednak grać w barwach swoich szkół.

Pełen regulamin przeczytacie tutaj.