Weszło Junior

Certyfikacja Szkółek Piłkarskich. Nowy program PZPN-u!

Ten projekt zapowiadany był już kilka lat temu. Dopiero dziś ujrzał jednak światło dzienne. Decyzją Zarządu PZPN zatwierdzony został Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich. Związek ma zamiar wyróżniać jednostki, które spełniają określone kryteria i dają gwarancję jakości w procesie szkolenia młodzieży. Na jakiej podstawie oceniane będą szkółki? Sprawdzamy!

Choć nie jest to rewolucja, bo w Anglii, Niemczech czy na Węgrzech programy certyfikacji funkcjonują już od dobrych kilku lat, na naszym podwórku certyfikacja może zapewnić nową jakość. Tym bardziej, jeśli rzucimy okiem na złożoność zagadnień i system ocen. Pomysłodawcami idei certyfikacji szkółek i akademii piłkarskich byli Belgowie w 2001 roku. Nie chcemy snuć domysłów, że ten pomysł sprawił, że Belgowie zajęli 4. miejsce na Mistrzostwach Świata. Jednak trzeba zaznaczyć, że Belgia ma prawo być drogowskazem szkoleniowym dla innych krajów.

Program dotyczyć ma szkolenia dzieci w wieku od 6 do 13 lat. PZPN postawił sobie za cel “rozszerzenie dostępu do nowoczesnego treningu”.

Do tej pory w Polsce nie było kontroli szkółek i akademii. Często wybór miejsca do treningu dla dzieci uzależniony był tylko od lokalizacji i opinii przekazywanych pocztą pantoflową. Teraz pojawią się nowe możliwości.

Czym w takim razie będzie nowy projekt PZPN-u? Ideą związku jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja szkółek. Certyfikaty będą przyznawane na jednym z trzech poziomów – złotym, srebrnym lub brązowym. Na tej zasadzie PZPN będzie wyróżniał podmioty szkoleniowe, które spełnią określone warunki i dadzą gwarancję sukcesu w procesie szkolenia młodzieży.

Kryteria są jasno określone. Związek będzie bardzo mocno zwracał uwagę na liczebności grup. Szkółki, które będą mogły pochwalić się najwyższym odznaczeniem, muszą prezentować też bardzo wysoki poziom organizacyjny oraz zapewniać swoim podopiecznym odpowiednie warunki do pracy wraz z wykwalifikowaną kadrą.

Związek za główny cel stawia sobie podniesienie i ujednolicenie poziomu szkolenia. Ale nie jest też tak, że będzie wpadał do szkółek niczym kontroler biletów do autobusu i szukał pasażerów jadących na gapę. Projekt jest nastawiony na obopólną współpracę. Szkółki uczestniczące w Programie otrzymają od PZPN możliwość bezpłatnego korzystania z systemów informatycznych do zarządzania procesami szkoleniowymi oraz administracją szkółki.

Każda szkółka, która otrzyma Certyfikat, będzie gwarantem odpowiedniego poziomu szkolenia. Kolory Certyfikatów z kolei wyróżniać mają najlepszych z najlepszych.

Musimy też wspomnieć, dla kogo Związek przygotował Program Certyfikacji, gdyż zostało to podzielone na cztery kategorie. Ważnym jest, że  “udział” w Programie wziąć będą mogły tylko Kluby Piłkarskie uczestniczące w oficjalnych rozgrywkach krajowych na poziomie III ligi lub niższym. Te związane z Ekstraklasą, I ligą i II ligą nie, choć już podmioty “współpracujące” z nimi – jak najbardziej. Na uwagę zasługuje też fakt, że Związek bierze pod uwagę placówki, które przepracowały ze swoimi zawodnikami co najmniej dwa pełne sezony.

Akademie i szkółki zaczną rywalizować ze sobą, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu, polepszając u siebie warunki szkolenia. Projekt będzie prowadzony we współpracy z Ministerstwem Sportu i Ekstraklasą, a co za tym idzie – jest w stanie przyciągnąć sponsorów.

Na co w takim razie będzie patrzył PZPN? Przede wszystkim Związek stworzył szereg kryteriów, pod kątem których będzie teraz oceniał szkółki. System będzie podobny do tego, który znacie z Weszło Junior, jednak dużo dokładniej kontrolowany i uaktualniany. Głównymi kryteriami będą więc infrastruktura, zaplecze szkoleniowe oraz sportowe.

PZPN jasno podzielił każdą kategorię pod względem przyznawania koloru Certyfikatu. Do kwalifikacji trenerów Związek wyszczególnił podstawowe kryteria, takie jak odpowiednia licencja czy liczba dzieci, która przypada na jednego szkoleniowca.

W kwestii infrastruktury Związek mocno zwraca uwagę przede wszystkim na boiska, z jakich korzystają szkółki. PZPN będzie wyróżniał obiekty sportowe, które będą wyposażone w zaplecze sanitarne, szatnie i magazyn sportowy.

Jeśli chodzi o wymaganą liczbę drużyn w szkółkach, głównym zadanie będzie posiadanie minimalnej liczby drużyn w kategorii wiekowej Junior G/F/E i D. By uzyskać złoty kolor Certyfikatu, w tej podkategorii należy prowadzić nabór dla obu płci.

Inne wymagania dotyczą też sprzętu treningowego (standardem ma być 1 piłka przypadająca na zawodnika w treningu), rejestracji wszystkich zawodników w elektronicznej bazie PZPN, a także programu treningowego, do którego Związek podszedł nad wyraz otwarcie:

Zdrowie i odpowiednie przygotowanie motoryczne zawodników będą kontrolowane przez specjalne testy i ćwiczenia. Specjaliści od motoryki będą mieć więc pewnie dużo więcej pracy. O ile na kolor brązowy wystarczy zgoda rodzica na uczestnictwo dziecka w zajęciach sportowych, o tyle by uzyskać wyższy kolor Certyfikatu konieczne będzie przeprowadzanie regularnych testów motorycznych oraz współpraca z lekarzami i fizjoterapeutami.

Certyfikaty będą wydawane na rok. A jak zgłosić się do Programu Certyfikacji? Krok po kroku…

Do 31 lipca 2018 roku PZPN skatalogował 3314 szkółek piłkarskich w całej Polsce. Od początku maja Związek inwentaryzował obiekty piłkarskie w kraju, chcąc, by w ich bazie znalazły się wszystkie obiekty piłkarskie (kompleksy sportowe składające się z boiska oraz całego zaplecza infrastrukturalnego), bez względu na ich stan techniczny, lokalizację i wielkość.

Chcieliśmy konkretów? Otrzymaliśmy je. Jasny i klarowny Program, określone z wyprzedzeniem kryteria, a także wysokie wymagania, by sięgnąć po najwyższe wyróżnienia. Cała inicjatywa to spory krok naprzód w kontekście poprawy polskiego szkolenia. Związek wykonał dużą robotę, teraz rękawy zakasać muszą właściciele i dyrektorzy szkółek oraz akademii. A my z niecierpliwością wyczekiwać i obserwować będziemy efekty!

Pełną prezentację Programu Certyfikacji Szkółek PZPN-u znajdziecie tutaj.

Fot. Łączy Nas Piłka