Weszło Junior

Ekstra Talent szansą żeby wypłynąć na szersze wody

Za nami kolejny Ekstra Talent. Wydarzenie organizowane przez Ekstraklasę, dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki zawitało w ubiegłą niedzielę na boiska Akademii Lecha Poznań do Wronek. W ramach kolejnej edycji projektu Ekstra Talent zawodnicy do 12. roku życia mieli okazję sprawdzić się w turnieju piłkarskim i testach sprawnościowych.  

W ramach projektu Ekstra Talent wszystkie kluby Ekstraklasy gościły na swoich obiektach chętnych uczestników z mniejszych szkółek i akademii piłkarskich w swoim regionie. We Wronkach rywalizacja odbywała się na obiektach Akademii Lecha Poznań. Szkółki piłkarskie zostały podzielone na dwie grupy w turnieju. Gdy jedna grupa rywalizowała na boiskach, to w tym samym czasie zawodnicy będący w drugiej grupie uczestniczyli w testach sprawnościowych według ogólnoeuropejskiego wzoru EUROFIT. Wyniki testów były zapisywane w Narodowej Bazie Talentów prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Badania sprawnościowe obejmowały między innymi testy biegowo-wytrzymałościowe, beep-test oraz zwisy na drążku na ugiętych ramionach. Oprócz zapisywania wyników w Narodowej Bazie Talentów, była to świetna okazja do rywalizacji między samymi uczestnikami testów. Za najlepsze wyniki były przewidziane nagrody, a jak wiadomo dla dzieci przysłowiowy ,,medal” jest bardzo ważny. Była także możliwość sprawdzenia swoich stóp pod kątem odpowiedniego obciążania jednej i drugiej nogi podczas biegania oraz chodzenia.

Turniej, który jest jednym z elementów sprawdzenia umiejętności poszczególnych szkółek, jest także możliwością pokazania się zdolnej młodzieży w regionie. Dzięki temu projektowi jest to także szansa dla trenerów szkółek i Akademii, którzy na co dzień  nie dysponują takim możliwościami i sprzętami pomiarowymi jak Ekstraklasa. Testy  są w stanie odpowiedzieć trenerom w jakim miejscu i na jakim etapie fizyczności oraz rozwoju fundamentu sprawności są ich podopieczni.

Zapytaliśmy Szefa Szkolenia Akademii Lecha Poznań Rafała Ulatowskiego jak patrzy na inicjatywę Ekstra Talent oraz jak  projekt może pomóc podnieść poziom szkolenia młodzieży.

Co trener sądzi o inicjatywie Ekstra Talent?

Każda inicjatywa, która gromadzi młodzież w celu uprawiania piłki nożnej czy pokonania testów sprawnościowych uważam za słuszną i za taką, która prowadzi do rozwoju naszej młodzieży. Taką ideą jest Ekstra Talent z ramienia Ekstraklasy. Każda akademia Klubu Ekstraklasowego organizuje turniej na swoim terenie. My też przystąpiliśmy do tego, nie z obowiązku, a z przyjemności. Sam projekt jest godny naśladowania, by jak największa liczba młodych chłopaków przyjechała i pograła w piłkę.

Czy testy sprawnościowe, które są organizowane przy okazji Ekstra Talent, mogą pomóc trenerom?

Testy pomagają określić w jak słabej formie fizycznej są chłopcy, którzy tutaj do nas przyjeżdżają. Widać, że sprawność fizyczna na poziomie szkoły podstawowej nie jest najwyższa. Ubolewamy wszyscy nad tym, że lekcje wychowania fizycznego w szkołach nie są przeprowadzane tak jak my byśmy sobie tego życzyli. Akcent na sprawność ogólną nie jest być może dobrze przeprowadzany. Zwracam uwagę, że młodzież nie garnie się w ogóle do aktywności fizycznej poza szkołą i to też widać na przykładzie dzieci, które przychodzą na Ekstra Talent i biorą udział w takich testach.

Czy trener uważa, że taka inicjatywa jest w stanie pomóc wyprowadzić dzieci na boisko?

Bardzo się cieszę, że jest taka inicjatywa. Moim zdaniem to rodzice powinni być pierwszymi, którzy zaszczepią u dzieci nawyk szeroko pojętej kultury fizycznej. Tatusiowie powinni wychodzić z dziećmi, pograć w piłkę, pojeździć na rowerze. Dzieci powinny spędzać mniej czasu przed komputerem. Rodzice powinni zarządzić normy czasowe. Godzina przed komputerem dziennie, a godzinę dziecko musi iść pobiegać, wyszaleć się. Tak to widzę w tym momencie.

Czy jako Akademia Lecha Poznań obserwujecie cały projekt Ekstra Talent pod kątem właśnie ewentualnych talentów?

Oczywiście. To jest dla nas bardzo dobra baza scoutingowa. Przyjeżdżają chłopcy z mniejszych lokalizacji, których  nie mamy możliwości obserwacji. Na tym turnieju mamy dwóch swoich przedstawicieli, którzy bacznie obserwują cały turniej.

Zeszłego lata, dwóch chłopaków trafiło do młodszych kategorii wiekowych Akademii Lecha Poznań właśnie po Ekstra Talencie. Jest to szansa dla tych młodszych dzieci pokazać się i zaprezentować swoje umiejętności.

Trzeba pamiętać, że takie inicjatywy od razu nie postawią polskiej piłki na nogi. Należy jednak popierać takie projekty i cieszyć się, że jest co raz więcej organizowanych projektów, które nakłaniają dzieci do uprawiania sportu. Kto wie – może za parę lat okaże się, że swoje początki w Ekstra Talencie mieli nowy Piotr Zieliński albo Bartosz Bereszyński.

Oby.