Centralny Raport #3: Lider wciąż niepokonany. Powrót Pogoni i Śląska na zwycięski szlak

W poniedziałek jak zwykle serwujemy wam raport z najważniejszych lig juniorskich w Polsce. Miniony tydzień w piłce młodzieżowej to przede wszystkim występ Lecha Poznań w UEFA Youth League i dwa hitowe spotkania 10. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-18. Legią Warszawa mierzyła się z Zagłębiem Lubin, a Lecha podejmował we Wronkach Koronę Kielce.

Wszyscy obserwatorzy CLJ U-18 ostrzyli sobie zęby na starcie jednych z najlepszych akademii w Polsce, czyli Legii Warszawa z Zagłębiem Lubin. Za dużo o tym spotkaniu nie będziemy pisać, bo mecz delikatnie mówiąc, rozczarował zgromadzonych kibiców na stadionie i przed monitorami. Pierwsza połowa zdecydowanie do zapomnienia. W drugiej części gry przeważali goście z Lubina i udało się im strzelić zwycięską bramkę. W 65 minucie opłacił się pressing Lubinian na bramkarzu Legii Warszawa, który fatalnie wybił piłkę wprost pod nogi zawodników Zagłębia, a z tego prezentu skrzętnie skorzystał Jakub Brzeżowski, który w sytuacji sam na sam dał szans bramkarzowi Legii. Wynik nie uległ już zmianie, ale trzeba podkreślić, że w tym spotkaniu wygrała drużyna lepsza. Dzięki wygranej w Warszawie Zagłębie odskoczyło na trzy punkty w tabeli od Legii.

W drugim najciekawszym spotkaniu 10. kolejki CLJ U-18 lider tabeli Korona Kielce wygrała niespodziewanie łatwo z Lechem Poznań. Lechici grali spotkanie w środku tygodnia przeciwko Herthcie Berlin i trener Bochiński zdecydował się w niedzielne przedpołudnie na wystawienie zupełnie innej jedenastki. Jedynie Jakub Karbownik zagrał od pierwszej minuty w obu spotkaniach. Na decyzje personalne trenera Lecha w meczu z Koroną miały wpływ zasady panujące w rozgrywkach UEFA Youth Legue, gdzie mogą grać starsi zawodnicy.

Pierwsze minuty meczu upłynęły pod znakiem nieustępliwej gry z obu stron. Sporo się działo pod obiema bramkami, ale to Korona już w 15 minucie za sprawą Oskara Sewerzyńskiego wyszła na prowadzenie. Zawodnik gości oddał mocne, płaskie uderzenie zza pola karnego, które zaskoczyło Krzysztofa Bąkowskiego. Lech próbował odpowiedzieć na bramkę gości z Kielc, ale 22 minucie meczu było już 0:2. Bardzo ładnym uderzeniem z narożnika pola karnego popisał się Wiktor Długosz i nie dał większych szans na obronę bramkarzowi Lecha. Tuż przed przerwą wspominany Wiktor Długosz strzałem z rzutu wolnego ustalił wynik meczu na 3:0 dla Korony. W drugiej połowie podopieczni trenera Bochińskiego próbowali strzelić bramkę kontaktową, ale defensywa gości tego dnia była bardzo szczelna. Korona notuje kolejne 3 punkty i dalej jest jedyną niepokonaną drużyną w tym sezonie CLJ.

Kibice Śląska Wrocław mają ostatnio co raz więcej powodów do radości. Po pewnej wygranej tydzień temu z Legią Warszawa w ten weekend zawodnicy z Wrocławia wygrali z inną drużyną ze stolicy – Escolą Varsovia 4:2. Oprócz trzech punktów Śląsk może cieszyć się z bramek Piotr Samca-Talara, który ustrzelił kolejnego w tym sezonie hat-tricka i z dorobkiem 10 goli w tym sezonie przewodzi tabeli strzelców CLJ U-18.

Passę pięciu meczów bez wygranej kontynuuje Jagiellonia Białystok. Tym razem gładko na bocznym boisku w Białymstoku wygrała Cracovia 3:0. Na uwagę zasługują kolejne zdobyte punkty przez Elanę Toruń, która po ciężkim początku sezonu zaczęła teraz regularnie punktować. W tej kolejce udało się wygrać z Arką Gdynia 2:1 po bardzo emocjonującym meczu w końcówce.

Warto odnotować pewną wygraną Pogoni Szczecin, która wreszcie wygrała po trzech spotkaniach bez wygranej. Pewne 4:0 z GKS-em Bełchatów pozwoli wrócić Portowcom na dobre tory. W spotkaniu swoje pierwsze minuty w barwach Pogoni Szczecin zaliczył Mateusz Stolarczyk, syn trenera Wisły Kraków.

Komplet  wyników 10. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-18

Legia Warszawa 0:1 Zagłębie Lubin (Brzeżowski 65)

Jagiellonia Białystok 0:3 Cracovia (Biernat 21,27, Stachera 74)

Elana Toruń 2:1 Arka Gdynia (Maciąg 62, Sajda 85 – Wilczyński 83)

Motor Lublin 1:1 Ruch Chorzów (Kumoch 25 (k) – Marek Gierut 52)

Pogoń Szczecin – GKS Bełchatów 4:0 (Kozłowski 6, Smoliński 11, Cichoń 59, Jachno 83)

Lech Poznań – Korona Kielce 0:3 (Sewerzyński 15, Długosz 22,45)

Wisła Kraków – Górnik Zabrze 2:1 (Malik 10,72 – Lukoszek 38)

Śląsk Wrocław – Escola Varsovia Warszawa (Piotr Samiec-Talar 17, 65, 77 (k), Aleksander Paluszek 84 – Titas Milašius 21, 39)

Tabela ligowa Centralnej Ligi Juniorów po 10. kolejkach.

W tabeli na czele bez zmian Korona z 26 punktami. Za plecami Kielczan plasują się Pogoń i Zagłębie ze stratą czterech oczek. Wygrane Wisły i Śląska pozwoliły przeskoczyć Lecha Poznań w tabeli. Mistrz Polski znajduje się dopiero na 7. miejscu. Na dole tabeli punktowała tylko Elana, która dzięki wygranej przestała wyraźnie odstawać od reszty stawki w tegorocznej CLJ. W następnej kolejce najciekawiej zapowiadają się spotkania Korony Kielce z Wisłą Kraków oraz derby Warszawy pomiędzy Escolą a Legią Warszawa. Spotkanie Zagłębia Lubin z Jagiellonią Białystok zostało przełożone na 24 października z powodu powołań zawodników do reprezentacji narodowych.

CLJ U-17

Grupa A

W najciekawiej zapowiadającym się spotkaniu Grupy A CLJ U-17 ŁKS Łódź przegrał z Escolą Varsovia 1:3. Strachu liderowi z Warszawy napędził z kolei MOSP Białystok, który dzielnie walczył, ale ostatecznie przegrał u siebie z Legią 0:1. Punkty w tej kolejce stracił za to wicelider SMS Łódź, który przegrał na wyjeździe swoje spotkanie z Polonią Warszawa 1:0. W końcówce meczu SMS-u z Polonią zagotowały się głowy zawodników obu drużyn i sędzia w 80 minucie wyrzucił z boiska po jednym zawodniku z drużyny gości i gospodarzy, a przy okazji wręczył cztery żółte kartki w tej samej minucie. Całe spotkanie było bardzo brzydkie i brutalne. Sędzia w całym meczu wyciągnął aż 13 żółtych kartek i 2 czerwone. W tabeli po ośmiu kolejkach dalej na prowadzeniu Legia Warszawa z przewagą 3 punktów nad SMS-em Łódź. W następnej kolejce najciekawiej zapowiadają się mecze SMS-u Łódź z Jagiellonią i Legii z ŁKS-em Łódź.

Grupa B

Ósma seria gier w grupie B to pewne zwycięstwa faworytów. Arka wygrała 3:0 z CWZS-em Bydgoszcz, FASE Szczecin przegrało z Lechem 0:2, a Błękitni Wronki nie dali rady Pogoni Szczecin przegrywając u siebie 0:2. Najciekawsze spotkanie kolejki odbyło się w Poznaniu. Warta podejmowała Lechię Gdańsk. Goście wygrali 1:0, ale emocje w meczu były bardzo duże. W 71 minucie sędzia musiał wyrzucić z boiska po jednym z zawodników gości i gospodarzy. W tabeli na prowadzeniu Lech i Lechią z dorobkiem 17 punktów. Punkt straty do liderującej dwójki ma Pogoń Szczecin. W następnej serii gier góra tabeli zmierzy się z dołem.

Grupa C

8. kolejka w grupie C nie przyniosła żadnych rewelacji. Pewne zwycięstwa faworytów i status quo w tabeli. W czubie tabeli trzy najmocniejsze ekipy. Górnik i Zagłębie z dorobkiem 21 punktów i za ich plecami Ruch Chorzów mający trzy oczka mniej. W 9. kolejce na uwagę zasługuję mecz w Zabrzu pomiędzy Górnikiem a Śląskiem.

Grupa D

Najważniejszym spotkaniem tej serii gier w grupie D było spotkanie Korony z Resovią. Mecz był bardzo emocjonujący. Sędzia pokazał w całym spotkaniu 7 żółtych kartek, a wyróżnił się w tym względzie Igor Kośmicki. Zawodnik Korony w 63 minucie zobaczył żółtą, a chwilę później czerwoną kartkę. Efektem osłabienia gospodarzy była bramka Jakuba Kałaska, która dała 3 punkty gościom i umocniła ich na prowadzeniu grupy D. Wisła Kraków nie bez problemów wygrała z Karpatami Krosno i  plasuje się dzięki tej wygranej tuż za plecami SMS Resovii Rzeszów. W tabeli na prowadzeniu SMS Resovia, która bardzo mało strzela bramek, ale też najmniej traci. W następnej kolejce najciekawiej zapowiada się spotkanie Korony Kielce ze Stalą Mielec.

CLJ U-15

Grupa A

W grupie A kształtuje się coraz większy podział na górę i dół tabeli. W tej kolejce pewne wygrane zaliczyła cała czołówka. SMS Łódź wygrał 2:0 z Varsovią, Escola pewnie pokonała drużynę z Ostródy 6:0, Legia Warszawa wygrała z GKS-em Bełchatów 3:0, a Jagiellonia Białystok nie dała szans Polonii Warszawa pokonując czarne koszule 3:0. W tabeli bez zmian. Na prowadzeniu Legia dwa punkty przed Jagiellonią i SMS-em Łódź. Dalej bez punktów UKS Varsovia. W następnej kolejce hitem będzie starcie Jagiellonii Białystok z Legią Warszawa. Obie drużyny dzielą tylko dwa punkty

Grupa B

W najciekawszym meczu grupy B CLJ U-15, Pogoń Szczecin wygrała 5:1 z Arką Gdynia. Pewne zwycięstwa zanotowały Lech Poznań oraz FASE Szczecin i utrzymały status quo w czubie tabeli. Na prowadzeniu dalej FASE z trzema punktami przewagi nad Lechem i czterema nad Pogonią. Dalej bez punktów i tylko z jednym golem w całym sezonie Wda Świecie. W następnej kolejce bardzo ciekawie zapowiadają się spotkania we Wronkach i Szczecinie. Lech zagra z Pogonią, a FASE z Wartą Poznań.

Grupa C

Hitem 9. kolejki grupy C był mecz Zagłębia Lubin z Rozwojem Katowice. Lider z Lubina wygrał mecz 2:0 i umocnił się w na prowadzeniu w tabeli. Pierwsze punkt zanotował BBTS Podbeskidzie. Ekipa z Podbeskidzia mogła wygrać to spotkanie, ale FC Wrocław Academy zdobył bramkę i grając w dziesiątkę dowiózł remis do końca meczu. Raków Częstochowa przegrał u siebie 0:4, a Odra Opole podzieliła się punktami remisując 2:2 z Miedzią Legnica. W tabeli dalej na prowadzeniu Zagłębie Lubin z przewagą czterech punktów nad Miedzią i sześcioma nad Śląskiem. W następnej kolejce najciekawiej zapowiada się spotkanie Śląska z Zagłębiem Lubin.

Grupa D

W grupie D pewne wygrane zanotowali faworyci. Korona nie bez problemów wygrała 2:1  z Akademią Piłkarską 21 wygrywając 2:1. Wisła Kraków pokonała AP Top 54 Biała Podlaska 2:0, a Motor nie dał szans Juvencie Starachowice wygrywając na wyjeździe 4:0. W tabeli bez zmian. Korona dalej utrzymuje przewagę 2 punktów nad Motorem Lublin i pięciu nad Wisłą. Hitem 9 serii gier będzie starcie Motoru Lublin z Wisłą Kraków.