Centralny Raport #6 Kolejka pod znakiem niespodzianek i druga porażka lidera

13. kolejka Centralnej Ligi Juniorów przyniosła sporo niespodzianek. W hicie tej serii gier nieobliczalna Escola przyjechała do lidera z Kielc sprawić kolejną niespodziankę. Osłabiona Pogoń Szczecin miała nadzieję na komplet punktów w meczu z Cracovią, a Legia liczyła na trzecią wyjazdową wygraną w meczu z Górnikiem Zabrze. Zapraszamy na cotygodniowy raport z najważniejszych lig juniorskich w Polsce.

Najciekawsze spotkanie 13. kolejki Centralnej Ligi Juniorów rozpoczęło się punktualnie o 12 w sobotę na stadionie przy ul. Szczepaniaka w Kielcach. Korona liczyła na kolejne trzy punkty w tym sezonie i piątą wygraną u siebie. Podopieczni trenera Marka Mierzwy przystępowali do spotkania osłabieni brakiem Jakuba Górskiego i Kornela Kordasa, którzy powołani zostali na turniej kwalifikacyjny kadry U-17 do mistrzostw Europy.

Zgromadzeni kibice nie mieli czego żałować. Escola słynie z mocnego otwarcia i w Kielcach nie było inaczej. Lider CLJ prowadził grę, ale w 17. minucie przegrywał już 0:2. Kto regularnie interesuję się rozgrywkami najwyższej ligi juniorskiej w Polsce, mógł zobaczyć przed tygodniem piękną bramkę, jaką strzelił Radosław Cielmięcki z Legii Warszawa. Jego wyczyn w Kielcach przebił Titas Milašius.

Piękna bramka wybiła z rytmu gospodarzy i dwie minuty później było już 0:2. Strzelec pierwszego gola dośrodkował z rzutu rożnego, a Jan Majsterek strzałem głową podwyższył wynik spotkania. Po drugiej bramce gospodarze się obudzili. Nie minęły dwie minuty a strzelec hat-tricka dla kielczan w ostatnim meczu, Wiktor Długosz mijał jak tyczki obrońców Escoli i został sfaulowany w polu karnym. Jedenastkę na gola zamienił Szelągowski i było 1:2. To był dopiero początek emocji w tym spotkaniu. Nie minęły trzy minuty i mieliśmy jeszcze jeden rzut karny tylko, że tym razem dla gości. Najbardziej aktywny w tym meczu Titas Milašius został sfaulowany przez obrońcę Korony i sam poszkodowany chciał zdobyć drugą bramkę w tym spotkaniu. Niestety dla Escoli, bramkarz Korony wyczuł intencję strzelca i wybronił jedenastkę. Lider tabeli zamknął Escolę na własnej połowie, ale do przerwy goście z Warszawy dość niespodziewanie prowadzili w Kielcach.

Po przerwie ostro ruszyli gospodarze. Najbardziej aktywny Wiktor Długosz sprzed linii końcowej dograł piłkę w kierunku Dawida Lisowskiego i ten bez problemów pokonał Jurczaka. Po tej bramce dalej naciskali gospodarze, ale goście potrafili groźnie skontrować. Spotkanie pachniało już podziałem punktów, ale Escola walczyła do końca i dośrodkowanie z rzutu rożnego skutecznie wykończył Leonard Białas, który dał tym golem gościom drugie wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie. Kielczanie mimo sporej przewagi w całym spotkaniu, drugi raz z rzędu nie zdobyli nawet punktu na swoim terenie.

Do Krakowa przyjechała Pogoń Szczecin, która w przypadku wygranej mogła awansować na pierwsze miejsce w tabeli. Goście, podobnie jak Korona, przystąpili mocno osłabieni do tego spotkania. W spotkaniu zabrakło Dawida Rezaeiana, Huberta Turskiego, Kacpra Kozłowskiego i Mateusza Łęgowskiego, którzy tego dnia walczyli przeciwko Luksemburgowi w meczu eliminacyjnym reprezentacji U-17. Mimo tych braków Pogoń od początku meczu wyglądała bardzo dobrze. Ostatnie pięć minut pierwszej połowy wstrząsnęło gośćmi ze Szczecina. Na strzał z prawie 30-metrów zdecydował się Matheus Santos Nunes, który wyprowadził gospodarzy na prowadzenie. Po chwili ostro sfaulowany został Hubert Sadowski, który z podejrzeniem urazu kręgosłupa opuścił plac gry i udał się karetką do szpitala. W rozmowie z mediami klubowymi, Sadowski uspokoił wszystkich kibiców. – Ból jest, ale wygląda na to, że skończy się na strachu.

Szczecinianie po przerwie wyszli bardzo zmotywowani. W 60. minucie Kryspin Szcześniak dał wyrównanie portowcom. Ostatecznie nie udało się im wywieźć trzech punktów z Krakowa, ale zbliżyli się do liderującej Korony Kielce na dwa oczka.

W ubiegłą środę zaległości 11. kolejki odrabiały Zagłębie Lubin i Jagiellonia Białystok. Mecz zakończył się podziałem punktów. Bramkę dla gości w 52. minucie zdobył Jarosław Kurkiewicz, a wyrównał w 71. minucie Jakub Sypek.

W pozostałych spotkaniach 13. kolejki Legia Warszawa, po bardzo dobrym meczu przed tygodniem przeciwko Jagiellonii, liczyła na komplet punktów w Zabrzu. Wojskowi jednak przegrali to spotkanie 2:1 i zanotowali czwartą porażkę w tym sezonie. Z kolei Śląsk Wrocław, po bolesnej porażce z Koroną 1:4 u siebie, wygrał w Bełchatowie 2:0 po dwóch golach Grzegorza Kotowicza.

W Białymstoku Jagiellonia podejmowała Elanę Toruń. Goście utrzymywali remis 3:3 do ostatniej minuty, ale gol Kamila Sakowicza zadecydował o trzech punktach dla gospodarzy. Spotkanie Lecha Poznań z Arką Gdynia z powodu sporych osłabień kadrowych w szeregach gospodarzy zostało przeniesione na 7 listopada.

Zaległy mecz 11. kolejki

Zagłębie Lubin 1:1 Jagiellonia Białystok (Jakub Sypek 71 – Jarosław Kurkiewicz 52)

Komplet  wyników 13. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-18

Górnik Zabrze 2:1 Legia Warszawa (gol dla Legii – Bartłomiej Ciepiela 15 (k))

Korona Kielce 2:3 Escola Varsovia Warszawa (Daniel Szelągowski 21 (k), Dawid Lisowski 49 – Titas Milašius 15, Jan Majsterek 17, Leonard Balas 90)

GKS Bełchatów 0:2 Śląsk Wrocław (Grzegorz Kotowicz 60, 75)

Ruch Chorzów 1:0 Wisła Kraków (Marek Gierut 89)

Cracovia 1:1 Pogoń Szczecin (Matheus Santos 40 – Kryspin Szcześniak 60)

Zagłębie Lubin 0:1 Motor Lublin (Szymon Rak 25)

Jagiellonia Białystok 4:3 Elana Toruń (Maciej Twarowski 28, Karol Struski 48, Szymon Łapiński 74, Kamil Sakowicz 90 – Hubert Chojnacki 24, Milan Lech 62, 68)

Tabela ligowa Centralnej Ligi Juniorów po 13. kolejkach.

Mimo porażki na prowadzeniu dalej Korona Kielce. Pogoń, która tylko zremisowała w Krakowie, odrobiła punkt do lidera. Trzecie Zagłębie niespodziewanie przegrało z Motorem. Lublinianie dzięki tej bardzo ważnej wygranej odskoczyli od strefy spadkowej. Ruch po blamażu przed tygodniem we Wronkach zanotował trzy punkty przeciwko Wiśle, które dają tlen zawodnikom z Chorzowa. Za tydzień najciekawiej zapowiada się starcie Pogoni Szczecin z Zagłębiem Lubin.

CLJ U-17

Grupa A

W najciekawszym spotkaniu 11. kolejki w grupie A Escola Varsovia pokonała SMS Łódź 5:2 i dzięki tej wygranej zrównała się w tabeli z prowadzącą Legią Warszawa, która swoje spotkanie rozegra w środę przeciwko Jagiellonii. W pozostałych spotkaniach MOSP Białystok przegrał u siebie 0:3 z Polonią Warszawa, a ŁKS bezbramkowo zremisował z Olimpią Elbląg.

Grupa B

Dla Pogoni Szczecin był to bardzo udany weekend. Oprócz wygranej seniorów z Lechem, w kluczowym starciu dla układu tabeli grupy B, portowcy na wyjeździe pokonali Poznaniaków 3:2. Sensacja miała za to miejsce w Gdańsku. Lechia nie potrafiła wygrać z CWZS Bydgoszcz i tylko bezbramkowo zremisowała. W dwóch pozostałych meczach pomiędzy FASE i Arką oraz Wartą i Błękitnymi Wronki padły wyniki 1:1. W tabeli dzięki wygranej Pogoń wskoczyła na pierwsze miejsce. Lechia, która zdobyła tylko punkt, też wyprzedziła Lecha Poznań, który traci dwa oczka do lidera ze Szczecina.

Grupa C

W kluczowym spotkaniu dla tej grupy Zagłębie przegrało z Ruchem Chorzów 1:2, a Śląsk Wrocław w takim samym stosunku bramowym wygrał z GTV Stadion Śląski Chorzów. Górnik Zabrze pokonał 5:0 Stilon Gorzów i dzięki tej wygranej wyprzedził Zagłębie Lubin wskakując na pierwsze miejsce w grupie. Trzeci jest Ruch Chorzów, który do lidera z Zabrza traci tylko trzy punkty. Za tydzień Śląsk podejmie Zagłębie, które nie wygrało już od dwóch meczów.

Grupa D

Bardzo ważne zwycięstwo zanotował BKS Lublin wygrywając z Wisłą Kraków 2:1. Resovia Rzeszów po wpadce przed tygodniem z Karpatami Krosno wygrała z Juventą Starachowice i umocniła się na pierwszym miejscu w tabeli. Cracovia pokonała 2:1 Stal i zrównała się punktami z drużyną z Mielca. Na prowadzeniu w grupie nadal Resovia, która ma cztery punkty przewagi nad Wisłą Kraków i Koroną Kielce. Za tydzień hit. Resovia zmierzy się z Wisłą.

CLJ U-15

Grupa A

W najciekawszym spotkaniu tej serii gier Legia Warszawa nadspodziewanie łatwo poradziła sobie na wyjeździe z SMS-em Łódź wygrywając aż 5:0. W drugim bardzo ważnym meczu dla układu tabeli Jagiellonia wygrała z Escolą 3:1 i utrzymała pierwsze miejsce w tabeli. Prowadząca dwójka dzięki zwycięstwom odskoczyła od SMS-u i Escoli. W środę Legia zagra z UKS-em Varsovia, który zanotował pierwsze trzy punkty w 11. kolejce, wygrywając z AP Ostróda 3:1.

Grupa B

FASE Szczecin zremisowało na wyjeździe z Arką Gdynia 1:1. W derbach Poznania Lech pokonał Wartę 4:1 i dzięki tej wygranej młodzi zawodnicy Kolejorza mają już tylko punkt straty do liderującego FASE. AP Pogoń pokonała gładko 3:0 Lechię i odskoczyła na cztery punkty od Gdańszczan.

Grupa C

Rozpędzone Zagłębie Lubin pokonało 2:0 na wyjeździe Odrę Opole i umocniło się na pozycji lidera, mając już przewagę ośmiu punktów. Rozwój Katowice po bardzo zaciętym meczu wygrał na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław 2:3. Miedź Legnica po zeszłotygodniowej porażce z liderem z Lubina 4:0, tym razem u siebie przegrała w tym samym stosunku bramkowym z FC Wrocław Academy. W tabeli na prowadzeniu Zagłębie, przed Rozwojem i Miedzią. Zawodnicy z Legnicy muszą szybko otrząsnąć się po ostatnich wysokich porażkach, bowiem już w środę podejmą u siebie Rozwój Katowice. Remis praktycznie zamyka rywalizację o pierwsze miejsce w tej grupie.

Grupa D

Wisła Kraków w bardzo ważnym spotkaniu pokonała 4:2 SMS Resovie Rzeszów. Motor pewnie wygrał z Sandencją 4:1, a Juventa była bliska czwartego punktu w tym sezonie, ale w ostatnich minutach Akademia Piłkarska 21 zdobyła zwycięską bramkę. W tabeli dalej na prowadzeniu Korona, która swoje spotkanie z AP Top 54 rozegra 7 listopada. Za tydzień najciekawiej zapowiada się starcie lidera z Kielc z Motorem Lublin.