Centralny Raport #8 Pogoń ratuje punkt, Cracovia wygrywa w derbach, a Korona zostaje mistrzem jesieni

15. kolejka w Centralnej Lidze Juniorów przyniosła sporo odpowiedzi, w tym tą najważniejszą. Poznaliśmy mistrza jesieni, a została nim Korona Kielce. Konia z rzędem temu, kto przewidziałby taki scenariusz przed startem rozgrywek. Do tego w minionym tygodniu mieliśmy derby Krakowa, hit w Lubinie i horror w Białymstoku. Zapraszamy na cotygodniowy raport z najważniejszych lig juniorskich w Polsce.

Zaczniemy od zaległości, które w tygodniu odrabiały Arka i Lech. Zawodnicy Bartosza Bochińskiego nie rozegrali meczu w planowym terminie z powodu osłabień kadrowych. Lechici słusznie wnioskowali o przełożenie spotkania, bo spodziewali się ciężkiego spotkania, mając spore ubytki kadrowe. I słusznie. Poznaniacy mimo przewagi wyszarpali zwycięstwo dopiero w ostatniej minucie. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył Jakub Karbownik. Dla Lecha było to bardzo ważne zwycięstwo, które pozwala zachować kontakt z czołówką ligi.

***

Hitem 15. kolejki był mecz Korony Kielce z Legią Warszawa. Było to spotkanie, które miało zdecydować, kto będzie mógł tytułować się mistrzem jesieni Centralnej Ligi Juniorów. Od początku meczu dominowali gospodarze, a Paweł Sokół stojący w bramce Korony był praktycznie bezrobotny. W 30. minucie Oskar Sewerzyński oddał strzał z 15 metra i pokonał bramkarza Legii. Pierwsza połowa zdecydowanie przebiegała pod dyktando podopiecznych Marka Mierzwy.

Dopiero po przerwie obudziła się Legia. Zawodnicy Marka Saganowskiego zaczęli grać nieco inaczej i potrafili stworzyć zagrożenie pod bramką Korony. Ostatecznie trzy punkty zostały w Kielcach i to Korona jest mistrzem jesieni w Centralnej Lidze Juniorów. Nie można zapominać, że Kielczanie rozegrają jeszcze jeden zaległy mecz na swoim stadionie z Górnikiem Zabrze. Planowo gospodarzem mieli być górnicy, ale w związku z nieporozumieniem przed tygodniem, PZPN zmienił miejsce rozegrania tego spotkania na Kielce. Mecz został zaplanowany na 1 grudnia.

Legia przespała kompletnie pierwszą połowę. Na drugą część gry wojskowi wyszli bardziej zmotywowani, ale na Koronę tego dnia było to zdecydowanie za mało. Znowu niewidoczny był Łukasz Zjawiński. Ciężko powiedzieć, co dzieje się z najskuteczniejszym zawodnikiem Legii w zeszłym sezonie. W bieżących rozgrywkach Zjawiński ma na swoim koncie tylko dwa gole. Dla Legii była to piąta porażka w tym sezonie.

***

W niedzielę na stadionie Garbarni odbyły się derby Krakowa, w których Cracovia wygrała 2:1 z Wisłą po dwóch bramkach Krystiana Barcika. Pasy są ostatnio w bardzo dobrej formie. Zremisowali z Pogonią, wygrali z Lechem i Jagiellonią a teraz zanotowali bardzo ważne zwycięstwo w derbach nad Wisłą. Sytuacja po drugiej stronie Błoń nie jest rewelacyjna. Dla Wisły było to czwarte spotkanie bez zwycięstwa i trzecia porażka z rzędu.

***

Bardzo ciekawie zapowiadało się spotkanie dwóch najlepszych Akademii, które przodują w naszym cyklu „Liga od Kuźni”. Zagłębie podejmowało Lecha Poznań. Obie drużyny przystępowały do tego spotkania w dobrych humorach. Zagłębie przed tygodniem zanotowało bardzo ważną wygraną w Szczecinie nad Pogonią, a Lech w środku tygodnia przywiózł trzy punkty z Gdyni. Spotkanie rozpoczęło się od błędu bramkarza Zagłębia, który wykorzystali lechici, a konkretnie Bartosz Bartkowiak. Później mieliśmy kilka kontrowersji, z którymi nie zgadzali się podopieczni Bartosza Bochińskiego. Lechici najpierw podwyższyli wynik meczu, ale sędzia dopatrzył się pozycji spalonej i anulował trafienie Jakuba Karbownika.

O zwycięstwie gospodarzy zadecydowały dwa stałe fragmenty gry. Najpierw z rzutu wolnego Karola Drażdżewskiego pokonał Jakub Brzeżowski, a cztery minut przed końcem meczu sędzia podyktował dyskusyjny rzut karny, który na gola zamienił Błażej Czuban.

Dla mistrzów Polski była to już siódma porażka w tym sezonie. Trener poznaniaków Bartosz Bochiński w rozmowie z mediami klubowymi, nie krył rozczarowania z wyniku spotkania. – Mocno boli nas ta porażka dziś, tym bardziej, że szybko strzeliliśmy gola i mieliśmy swoje okazje na podwyższenie wyniku. W drugiej połowie oddaliśmy nieco przeciwnikom strefę, ale długo nie przekładało się to na żadne sytuacje po stronie rywali. Kontrowersje wokół meczu? Wszyscy się uczymy, my musimy na siebie patrzeć, sami mogliśmy wcześniej zrobić więcej, żeby rozstrzygnąć to spotkanie na swoją korzyść.

Z kolei Zagłębie dzięki wygranej zrównało się punktami z liderującą Koroną. Za tydzień u siebie podejmą Wisłę Kraków, która jest totalnie bez formy.

***

Do Białegostoku na mecz z Jagiellonią przyjechała Pogoń, która nie wygrała już od trzech spotkań. Z drugiej strony barykady była Jagiellonia, która liczyła na trzecią wygraną z rzędu. Do 83. minuty wszystko wskazywało na to, że trzy punkty zostaną w Białymstoku, ale do roboty zabrali się reprezentanci Polski U-17. Najpierw Hubert Turski pokonał Kaczorowskiego, a trzy minuty przed końcem Kacper Kozłowski wyrównał stan meczu na 3:3. Portowcy nie potrafili wykorzystywać swoich sytuacji, ale ostatecznie udało im się wyszarpać punkt. Trener Piotr Łęczycki w pomeczowej rozmowie dla mediów klubowych był zadowolony z reakcji drużyny, ale nie krył rozczarowania z wyniku meczu. – Po raz kolejny potwierdziło się, że nie jesteśmy tylko zbiorem indywidualności, ale prawdziwym zespołem z charakterem. W trudnym momencie potrafiliśmy strzelić dwie bramki i doprowadzić do wyrównania. W szatni nie było jednak radości, ale smutek, złość i rozczarowanie. Przez całą drugą połowę mecz toczył się bowiem pod nasze dyktando. Jechaliśmy wiele kilometrów po komplet punktów i w końcówce mogliśmy przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Wtedy wracalibyśmy do domu bardzo szczęśliwi, a tak zostaje niedosyt.

Zaległy mecz 13. kolejki

Arka Gdynia 0:1 Lech Poznań (Jakub Karbownik 90)

Komplet  wyników 15. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-18

Korona Kielce 1:0 Legia Warszawa (Oskar Sewerzyński 33)

GKS Bełchatów 1:2 Górnik Zabrze (Damian Michalak 40 – Bartosz Eizenchart 5, Daniel Ściślak 7)

Ruch Chorzów 1:2 Escola Varsovia Warszawa Mateusz Winciersz 4 – Filip Laskowski 23, 30)

Arka Gdynia 2 :3 Śląsk Wrocław ( – Bartosz Boruń, Piotr Samiec-Talar x2)

Cracovia 2:1 Wisła Kraków (Krystian Bracik 3, 67 (k) – Szymon Jeziorski 55)

Zagłębie Lubin 2:1 Lech Poznań (Jakub Brzeżowski 76, Błażej Czuban 86 (k) – Bartosz Bartkowiak 3)

Jagiellonia Białystok 3:3 Pogoń Szczecin (Przemysław Chyrchała 25, Szymon Łapiński 35 (k), Maciej Twarowski 70 – Kryspin Szcześniak 31, Hubert Turski 83, Kacper Kozłowski 87)

Elana Toruń 0:0 Motor Lublin

Tabela ligowa Centralnej Ligi Juniorów po 15. kolejce

Korona mimo rozegrania jednego meczu mniej została mistrzem jesieni. Tyle samo punktów zgromadziło Zagłębie Lubin. Obie drużyny mają cztery punkty przewagi nad Pogonią i Legią. Trzy punkty zanotował Śląsk, który dzięki wygranej wyprzedził Lecha Poznań. Dwie bramki w tej kolejce dołożył Piotr Samiec-Talar i z 13 golami jest liderem klasyfikacji strzelców Centralnej Ligi Juniorów. Drugi jest Błażej Czuban, który strzelił w tej kolejce bramkę z rzutu karnego i ma na swoim koncie 10 goli.

W dole tabeli Motor podzielił się punktami z Elaną, a Górnik wygrał z GKS-em Bełchatów. W następnej kolejce najciekawiej zapowiada się spotkanie w Białymstoku, pomiędzy Jagiellonią i Lechem. Na kolejną wygraną będzie liczyć Zagłębie w starciu z Wisłą Kraków, a Cracovia będzie chciała konturować passę meczów bez porażki w meczu ze Śląskiem Wrocław.

CLJ U-17

Grupa A

W hitowym starciu Legia podzieliła się punktami z Escolą, a MOSP Białystok przegrał z SMS-em Łódź 1:2. W końcówce meczu Filip Wasielewski w barwach MOSP otrzymał najpierw żółtą, a potem czerwoną kartkę w tej samej minucie meczu. Polonia pokonała Olimpię Elbląg 3:0, a ŁKS wygrał z Jagiellonią 1:0. W tabeli status quo. Na prowadzeniu dalej Legia, z przewagą czterech punktów nad Escolą.

Grupa B

W najważniejszym meczu dla układu tabeli Lech Poznań pokonał 2:1 Lechię. Z kolei Warta Poznań zremisowała z Pogonią Szczecin 0:0, z czego najbardziej zadowolony będzie… Lech. W tabeli na prowadzaniu są Poznaniacy, którzy dzięki wygranej mają dwa punkty przewagi nad Lechią. Za nimi Pogoń i Warta, ze stratą odpowiednio trzech i pięciu punktów do lidera. Za tydzień ważne spotkanie dla układu górnej części tabeli – derby Poznania pomiędzy Lechem a Wartą.

Grupa C

Górnik w derbach pokonał Ruch 5:2 i umocnił się na prowadzaniu w tabeli. Zagłębie pokonało Chrobry 2:0, a Śląsk rozbił Stilon 6:0. Na czele Górnik, mający dwa punkty przewagi nad Zagłębiem i sześć nad Ruchem. Za tydzień najważniejsze spotkanie jesieni – Zagłębie kontra Górnik.

Grupa D

Na prowadzeniu umocniła się Wisła Kraków, która pokonała na wyjeździe Koronę Kielce 3:1. Resovia zremisowała 2:2 z BKS-em Lublin i traci już cztery punkty do liderującej Wisły. Za tydzień derby pomiędzy Wisłą i Cracovią. Resovia jedzie do Mielca na mecz ze Stalą.

CLJ U-15

Grupa A

Podobnie jak w CLJ U-17, w hitowym starciu Legia podzieliła się punktami z Escolą remisując 1:1. Lider z Białegostoku rozbił AP Ostróda 13:1 i umocnił się na pozycji lidera. SMS Łódź pokonał w meczu derbowym 3:0 GKS Białystok. Spotkanie Polonii z Varsovią zaplanowane jest na środę. Na prowadzeniu Jagiellonia mająca trzy punkty przewagi nad Legią.

Grupa B

W tej grupie sytuacja jest bardzo dynamiczna. W ubiegłą środę bardzo ważne spotkanie dla układu tabeli odbyło się w Szczecinie. FASE pokonało Lecha 5:2 i odskoczyło na cztery punkty od Poznaniaków. W weekend Lech wygrał ważne spotkanie z Arką 2:1, a Pogoń w takim samym stosunku bramkowym pokonała Wartę Poznań. Mecz FA Szczecin z FASE odbędzie się w środę. Aktualnie FASE znowu ma tylko punkt przewagi nad Lechem. Tuż za nimi Pogoń z punktem straty do Lecha. Za tydzień Lechia podejmie Lecha, a FASE zmierzy się w derbach z Pogonią.

Grupa C

W najciekawszym spotkaniu Miedź została rozbita przez Śląsk aż 6:1. Zagłębie zanotowało kolejne zwycięstwo, wygrywając 4:0 z BBTS Podbeskidzie i utrzymało przewagę 9 punktów nad Wrocławianami.

Grupa D

W grupie D niemała sensacja. Lider z Kielc tylko zremisował 1:1 z ostatnią w tabeli Juventą Starachowice. Wisła wykorzystała tę sytuację i wygrywając 3:0 z Sandencją, zbliżyła się do lidera na trzy punkty. Za tydzień mecz, który może otworzyć autostradę drużynie z Kielc do wygranej w grupie. Korona zmierzy się u siebie z Wisłą.