U-19: Z Kazachstanem do przodu

Reprezentacja Polski U-19 w swoim drugim meczu pierwszej rundy eliminacji do mistrzostw europy pewnie pokonała Kazachstan 4:0. Dzięki tej wygranej biało-czerwoni z dorobkiem czterech punktów zajmują pierwsze miejsce w grupie.

Polacy szybko objęli prowadzenie. Już w 15. minucie pierwszego gola dla Polaków zdobył środkowy obrońca młodzieżówki Werderu Brema Maik Nawrocki. Tuż przed końcem pierwszej połowy na 2:0 podwyższył Maciej Żurawski, a obie bramki padły po stałych fragmentach gry.

W drugiej połowie biało-czerwoni potwierdzili swoją dominację. Na 3:0 podwyższył Mateusz Bogusz po asyście Huberta Sobola, a wynik meczu na 4:0 strzałem z rzutu karnego ustalił Jakub Kiwior. Rywale grali od 77. minuty w osłabieniu z powodu drugiej żółtej kartki dla Sanżara Ajtyma.

W drugim spotkaniu naszej grupy Serbowie pokonali gospodarzy turnieju Irlandię Północną 3:1. Ostatni mecz w tej rundzie eliminacji zagramy we wtorek, a naszym rywalem będzie drużyna z Bałkanów. Strzelec jednej z bramek w meczu z Kazachstanem Mateusz Bogusz w rozmowie dla kanału Łączy Nas Piłka ostrzegał przed wtorkowym rywalem.

– To jest chyba najtrudniejszy rywal, ale nie boimy się. Serbowie mają swoje atuty i tytuły. Fakt, że byli losowani z pierwszego koszyka wiele mówi, ale my również mamy swoje mocne strony. Chcemy iść do przodu, rozwijać się i każdy kolejny turniej jest nam bardzo potrzebny – mówi Bogusz.

Przed rozpoczęciem turnieju w naszym obozie było sporo obaw. Z kadry Dariusza Gęsiora wypadli Adrian Benedyczak z Pogoni Szczecin i Michał Ozga z Jagiellonii Białystok. Wyniki jednak pokazały, że na tym etapie nie mamy się jeszcze czego obawiać. Zapowiada się gładki awans do kolejnej fazy eliminacji, które odbędą się wiosną przyszłego roku. Turniej finałowy będzie rozgrywany w połowie lipca na boiskach w Armenii.

U-19: Polska – Kazachstan 4:0 (2:0)

Nawrocki 15,  Żurawski 45, Bogusz 71, Kiwior (k.) 90+1′

Polska: Paweł Sokół – Kacper Michalski, Maik Nawrocki, Jakub Kiwior, Marcin Grabowski – Mateusz Młyński (72′ Michał Skóraś), Hubert Kisiel (88′ Krzysztof Kubica), Maciej Żurawski (83′ Kamil Piątkowski), Mateusz Bogusz (83′ Łukasz Poręba), Hubert Sobol (72′ Kacper Wełniak) – Jan Łoś.

Kazachstan: Danił Ustimienko – Sanżar Ajtym, Alim Iljasow, Żantorie Żumadiłow, Bieksułtan Szamszy – Aleksandr Usaczew (46′ Arman Kieniesow), Andriej Ulszyn (46′ Sułtan Sagnajew), Żasułan Kairkienow, Madi Żakipbajew (90+2′ Tair Nursieitow), Rusłan Machan (46′ Dmitrij Baczek) – Lew Skworcow (73′ Damir Bitusupow).