Reprezentacja Polski do lat 19 w swoim ostatnim meczu pierwszej rundy eliminacji do mistrzostw Europy przegrała z Serbią 1:4. Biało-czerwoni mimo porażki zdołali awansować z drugiego miejsca w grupie do Elite Round.

U-19: Awans mimo porażki

Przed meczem podopieczni Dariusza Gęsiora zajmowali pierwszą pozycję w grupie, wyprzedzając Serbów bilansem bramkowym. Do następnej rundy awansują dwie pierwsze drużyny, więc tylko katastrofa mogła spowodować brak awansu.

Spotkanie rozpoczęło się od dwóch goli samobójczych. Najpierw po akcji na lewym skrzydle Kamenovicia, piłkę do własnej bramki wpakował Jakub Kiwior, a następnie po akcji Jana Łosia dłużny nie pozostał Vanja Zvekanov i również zaliczył samobója.

Po wyręczeniu napastników obu drużyn przez własnych kolegów, niestety później już tylko Serbowie strzelali i to do właściwej bramki. W 36. minucie Dusan Vlahović po podaniu Neskovicia wyprowadził Serbów na prowadzenie. Do przerwy wynik nie uległ zmianie.

W drugiej połowie drużyna z Bałkanów ostro ruszyła do ataku. Nie minęła 53. minuta, a po golach Nikoli Terzicia i Dusana Vlahovicia było już pozamiatane. Podopieczni Dariusza Gęsiora nie byli w stanie już odpowiedzieć i spotkanie zakończyło się wynikiem 4:1 dla Serbów.

Serbowie byli losowani z pierwszego koszyka i pokazali swoją wyższość w tym meczu. Wysokie zwycięstwo i pełna kontrola tego spotkania sprawiły, że drużyna z Bałkanów z siedmioma punktami zajęła pierwsze miejsce w grupie.

W drugim spotkaniu Irlandia Północna rzutem na taśmę wygrała z Kazachstanem 3:2, ale przez niewiele gorszy bilans bramkowy, gospodarze pierwszej rundy kwalifikacji odpadają z turnieju.

6 grudnia odbędzie się losowanie grup drugiej rundy, która odbędzie się na przełomie marca przyszłego roku. Istnieje spora szansa, że zostaniemy gospodarzem meczów naszej grupy w Elite Round. Następna runda będzie już o wiele trudniejsza. Oprócz dużo mocniejszych przeciwników awans do turnieju finałowego w Armenii wywalczy tylko zwycięzca grupy. Finały mistrzostw Europy U-19 odbędą się od 14 do 27 lipca 2019.

Oprócz Polski do Elite Round awansowały: Azerbejdżan, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Anglia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Izrael, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Republika Irlandia, Rumunia, Rosja, Szkocja, Serbia, Słowenia, Hiszpania, Szwajcaria, Turcja, Ukraina i Walia. Portugalia i Niemcy, kolejno jako obrońca tytułu i drużyna najwyżej rozstawiona nie musiały rozgrywać pierwszej rundy eliminacji.

Polska – Serbia 1:4 (1:2)

Bramki: Vanja Zvekanov 25 (s) – Jakub Kiwior 9 (s), Dušan Vlahović 36, 53, Nikola Terzić 49

Polska: 1. Mateusz Kochalski (88, 12. Paweł Sokół) – 13. Kacper Michalski (46, 18. Kacper Tabiś), 2. Maik Nawrocki, 19. Jakub Kiwior, 3. Marcin Grabowski – 8. Jan Łoś (42, 20. Mateusz Młyński), 16. Mateusz Bogusz, 15. Hubert Kisiel, 6. Maciej Żurawski (68, 14. Łukasz Poręba), 11. Michał Skóraś – 7. Hubert Sobol (68, 9. Kacper Wełniak)

Żółte kartki: Michalski – Sehović