U-16: Pewne zwycięstwo z Irlandią Północną

Reprezentacja Polski do lat 16 pokonała rówieśników z Irlandii Północnej 4:0. Było to drugie spotkanie tych drużyn w tym tygodniu. W pierwszym meczu w Poznaniu padł bezbramkowy remis.

Mimo mroźnej aury na mecz przybyło sporo kibiców. Oprócz działaczy PZPN-u i WZPN-u, na trybunach zasiedli przedstawiciele Atalanty Bergamo i Borussii Dortmund.

Trener Marcin Dorna dokonał sześciu zmian w wyjściowej jedenastce w porównaniu z wtorkowym meczem. W zespole gości trener z konieczności musiał wymienić dwóch kontuzjowanych zawodników.

Od początku spotkania Polacy dominowali. Bardzo dobrze prezentował się Patryk Kusztal i Filip Wilak. Już w 13. minucie własnie ten drugi po swoim rajdzie prawą stroną pokonał po raz pierwszy Connera Byrna. Irlandczycy nie potrafili skonstruować akcji ofensywnych, co nie przeszkadzało nam w podwyższeniu wyniku. Po strzale Mateusza Łęgowskiego źle interweniował bramkarz gości i piłkę do bramki dobił Aleksander Buksa. Zawodnik Wisły Kraków w kolejnym meczu pokazuje się z bardzo dobrej strony. W końcówce pierwszej połowy powinien mieć jeszcze asystę, ale Adrian Bukowski z trzech metrów przestrzelił nad bramką. Irlandczycy po stracie drugiego gola, wzięli się do roboty. Przeprowadzili kilka groźnych akcji i raz zagrozili poważnie uprzedzeniem w słupek bramki Jakuba Ojrzyńskiego.

Trener Marcin Dorna w przerwie dokonał trzech zmian i Biało-czerwoni ruszyli ponownie do ataku. W drugiej połowie także widzieliśmy niecodzienną sytuację, bo zmianę powrotną. Umówili się na to trenerzy obu zespołów, ze względu na problemy kadrowe gości. Po kilku roszadach w składach świetną akcją i uderzeniem popisał się Radosław Cielemięcki. Jego strzał zdołał jeszcze sparować bramkarz gości, ale piłka pozostała w polu karnym i podanie jednego z naszych reprezentantów na trzeciego gola zamienił Szymon Włodarczyk. W ostatniej minucie bramkę na 4:0 strzelił znowu młody Włodarczyk, syn byłego napastnika Legii Warszawa – Piotra Włodarczyka.

W reprezentacji Marcina Dorny sporo jest… synów byłych piłkarzy czy trenerów. Kuba Ojrzyński jest przecież synem trenera Leszka Ojrzyńskiego, który obserwował dzisiejsze spotkanie z trybun. Również tata Ariela Mosóra, Piotr Mosór były zawodnik Legii, pojawił się w Swarzędzu, by z bliska dopingować swojego syna.

Mecze z Irlandią Północną były dobrym sprawdzianem dla podopiecznych Marcina Dorny. Nie był to outsider i Polacy mogli rywalizowali z wyspiarzami, jak równy z równym. Gra gości mogła podobać się szczególnie w pierwszym spotkaniu. Trener Dorna mógł sprawdzić w obu meczach dwa ustawienia. W pierwszym meczu kadra wyszła od początku w ustawieniu 4-4-2, a w trakcie meczu przeszła na 4-3-3. W Swarzędzu było odwrotnie i nasi reprezentanci rozpoczęli w ustawieniu sugerowanym w Narodowym Modelu Gry, a w końcówce wrócili do gry z dwoma napastnikami. Nasza reprezentacja zaprezentowała się z dobrej strony szczególnie w drugim spotkaniu, głównie jeśli chodzi o szybkie przenoszenie gry z obrony do ataku. Trzeba pamiętać, że takie spotkania towarzyskie służą głównie sprawdzeniu jak największej liczby zawodników. Kadra U-16 od półtora roku doznała tylko jednej porażki z Czechami, za co należą się gratulacje trenerowi Marcinowi Dornie.

Polska 4-0 Irlandia Północna
Filip Wilak 13, Aleksander Buksa 27, Szymon Włodarczyk 69, 80

Polska: 1. Jakub Ojrzyński – 2. Jerzy Tomal (69, 16. Daniel Hoyo-Kowalski), 5. Filip Balcewicz, 4. Ariel Mosór, 3. Brian Woschek (62, 17. Jakub Malec) – 7. Filip Wilak (41, 13. Radosław Cielemęcki), 8. Fryderyk Gerbowski (62, 15. Olaf Korczakowski), 6. Mateusz Łęgowski (69, 19. Dominik Wasilewski), 10. Adrian Bukowski (41, 14. Bartłomiej Kafel), 11. Patryk Kusztal (51, 18. Mateusz Musiałowski) – 9. Aleksander Buksa (41, 20. Szymon Włodarczyk).

Irlandia Północna: 1. Conner Byrne (65, 12. Oisin Gibson) – 2. Sean McAllister, 5. Shea Charles, 4. Aaron Donnelly, 3. Sean Stewart – 15. Daryl Porter (55, 13. Jamal Tavares), 6. Orrin McLaughlin, 10. Isaac Price (59, 17. Terry Devlin), 14. Caolan McBride, 11. Conor Bradley (37, 16. Matthew Lusty) – 9. Dale Taylor (65, 10. Isaac Price).