Trening i szkolenie

Rodzic Na Medal #13: Jak ubrać dziecko na zimowy trening?

Za oknem pojawił się mróz. Pierwsze dni, podczas których termometry wskazały ujemną temperaturę, przypominają o tym, że idzie zima. Nie wszystkie treningi jednak przenoszą się na hale i pod balony.

W jaki sposób przygotować swoją pociechę na zimowy trening? Jak ubrać się, gdy zajęcia mają odbyć się na dworze?

Jakiś czas temu opublikowaliśmy artykuł na temat ubioru piłkarzy zimą. Jak to powinno wyglądać? To chyba idealny moment, by przypomnieć nasze zasady:

1. Słuchaj co mówi do ciebie dziecko.

Dzieci i młodzież często same wiedzą, czy jest im ciepło albo zimno. Należy kierować się rozsądkiem i otworzyć się na słowa naszych pociech.

2. Ubieraj dziecko lżej niż siebie.

Młodzi sportowcy nawet podczas spaceru czy zwykłego ruchu są bardziej energiczni niż dorośli. Warto zwrócić uwagę na to, by dziecko było ubrane np. o jedną warstwę mniej niż dorośli. Tym bardziej nie ubierajmy dzieci w grube puchowe kurtki na trening.

3. Sport nie lubi bawełny.

Podczas chłodów wilgoć wydostająca się z ciała przez bawełniane rzeczy wychładza organizm. Nowoczesne technologie odzieżowe pozwalają odprowadzić pot i zmniejszyć ryzyko zachorowań. Wszystkie warstwy ubioru powinny “oddychać”.

4. Chroń dziecko przed wiatrem.

Polecamy jedynie oddychającą kurtkę przeciwwiatrową, której cienka warstwa i panele pod pachami oraz na plecach potrafią skuteczniej odprowadzić wilgoć.

5. Ubierz dziecko ”na cebulkę”.

Lepiej, gdy ubierzemy dziecko w więcej cienkich warstw, przylegających do ciała, niż jedną grubszą. Zawsze dziecko może zdjąć jedną cześć ubrania i regulować liczbę warstw.

– bluza dresowa powinna być oddychająca z tzw. ”stójką”, która ochroni szyję,

– bielizna termiczna powinna być przylegająca i oddychająca,

– kurtka przeciwwiatrowa albo przeciwdeszczowa,

– spodnie sportowe, szybkoschnące, nie wykonane z bawełny.

***

Aby dziecko mogło trenować w komfortowych warunkach, warto zainwestować w kompletny zestaw dla niego. W skład takiego zestawu wejść powinny:

– kurtka / ortalion,

– bluza,

– spodnie dresowe,

– bielizna termiczna,

– czapka,

– komin,

– rękawiczki.

Gorsza pogoda za oknem to wcale nie znak, że pora na przerwę w treningach. Wręcz przeciwnie, zbyt radykalne podejście do tej kwestii wpłynie na naszych podopiecznych i ich odporność wręcz negatywnie. Ale o tym szerzej napiszemy już w jednym z kolejnych odcinków RNM.

Fot. 400mm.pl