Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #13: Współpraca obrońców w obronie niskiej

Asekuracja defensywna i współpraca czwórki obrońców w obronie niskiej to zagadnienia mocno taktyczne. Można jednak nauczyć ich w grze. W jaki sposób? Zobaczcie nasze Ćwiczenie Tygodnia.

OPIS ĆWICZENIA:

Gra 4×4+4×4 znalazła się nawet wśród wyróżnionych przez Polski Związek Piłki Nożnej gier zadaniowych, które pojawiły się w pierwszym suplemencie Narodowego Modelu Gry.

Akcent obrony niskiej podkreślany jest w niej dzięki czterem wyróżnionym w grze strefom. Czwórka broniąca (czyli ta bez piłki), przesuwa się zgodnie z aktualnym położeniem piłki. Jeden z defensorów może wbiec do strefy wewnętrznej, pozostali przesuwają się w strefie zewnętrznej.

Celem obrońców jest odbiór piłki, po jej przejęciu natomiast stają się zespołem atakującym.

Punkt zdobywa czwórka ofensywna (z piłką), która po wymianie kilku podań znajdzie lukę i poprzez podanie “zmieni strefę”.

SCHEMAT:

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Na odpowiednie poruszanie się zawodników defensywnych. Wzajemna asekuracja i zawężanie pola gry to cele realizacji tego ćwiczenia.

DLACZEGO TO ĆWICZENIE PRZYPADŁO NAM DO GUSTU?

Znów podkreślamy fakt, że za najbardziej efektywne uznajemy nauczanie gry w piłkę poprzez… grę. Taktyczne niuanse, dyscyplina w grze obronnej, to często nudne, wyizolowane formy, nawet bez piłki. Włoska szkoła ma jednak swoją alternatywę, którą staramy się dzisiaj pokazać.

***

Macie jakieś pytania lub zastrzeżenia odnośnie ćwiczenia? Napiszcie na [email protected]