Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #15: 4×4 + 4 z przeniesieniem ciężaru gry

W grze 4×4 + 4 skupiamy się na dwóch aspektach – przeniesieniu ciężaru gry oraz utrzymaniu piłki. Poprzez wydzielenie odpowiednich stref, piłka wędruje między nimi z dużą częstotliwością, co wymusza na zawodnikach podążanie za futbolówką w intensywnym tempie.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry o rozmiarze 35 x 20m, podzielone na trzy części. Skrajne 15 x 20m oraz wewnętrzne pole, węższe – 5 x 20m. Dwa zespoły, ustawione w skrajnych strefach grają przeciwko jednemu (dwóch obrońców w strefie z piłką, jeden w strefie środkowej oraz jeden w strefie skrajnej bez piłki).

Zadaniem zespołów będących przy piłce, jest jej utrzymanie w posiadaniu, jak najczęściej zmieniając sektor gry. Przegranie piłki z jednej skrajnej strefy do drugiej możliwe jest tylko poprzez podanie do partnera, wbiegającego w środkową strefę. Za każde skuteczne przegranie piłki zespół otrzymuje 1 punkt.

Zespół broniący, po odbiorze piłki, również musi przegrać piłkę przez partnera ustawionego w środkowej strefie. Po stracie/odbiorze piłki zespoły automatycznie zamieniają się rolami, a gra jest kontynuowana.

SCHEMAT:

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– wykorzystanie przewagi liczebnej na małej przestrzeni
– ustawienie w ataku – optymalnie duże odległości między zawodnikami
– tworzenie linii podań – wychodzenie z cienia obrońcy (zarówno w strefie z piłką, jak również w drugiej, skrajnej strefie)
– podejmowanie ryzyka – decyzja o próbie przegrania piłki między strefami
– arytmia gry – kiedy można przytrzymać piłkę, a kiedy trzeba przyspieszyć grę np. poprzez grę na jeden kontakt
– percepcja i antycypacja

CEL ĆWICZENIA

Celem gry jest doskonalenie utrzymania się przy piłce w małej grze 4v2, jak również przeniesienie ciężaru gry do drugiej strefy – przegranie piłki do drugiego zespołu. Rozstawienie obrońców w każdej strefie powoduje, że zawodnicy przy piłce muszą dokładnie zagrać piłkę podczas zmiany strefy gry, muszą zebrać informację, gdzie jest przeciwnik, który zawodnik jest najlepiej ustawiony i stwarza najlepszą opcję podania. Zasada przegrania piłki tylko z wewnętrznej strefy zmusza zawodników do przewidywania nawet dwóch-trzech zagrań do przodu. Jeśli przez tą zasadę gra nie jest płynna (zbyt trudne założenie), można je dodatkowo punktować, a zawodnikom umożliwić przegranie bezpośrednio między skrajnymi strefami.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym