Weszło Junior

Znamy listę szczęśliwców powołanych na ZAMO 2019

Już za niespełna dwa tygodnie rusza tegoroczna edycja Zimowej Akademii Młodych Orłów. W związkowym projekcie podczas trzech tygodniowych zgrupowań trenerzy sprawdzą umiejętności aż 160 wyselekcjonowanych piłkarzy i piłkarek z całego kraju. 

Projekt LAMO i ZAMO to jedne z flagowych projektów PZPN, które wystartowały w 2014 roku. W pierwszym roku działania projektu zgrupowania odbywały się tylko latem i tylko dla chłopców, a już w następnym sezonie dołączyły do nich dziewczęta i zajęcia w takiej formie odbywają się do dzisiaj. Dwa lata temu do projektu Letniej Akademii, jako uzupełnienie cyklu pracy, dołączyła Zimowa Akademia Młodych Orłów. W tym roku odbędzie się już trzecia edycja dla chłopców i druga dla dziewcząt, a zgrupowanie odbędzie się ponownie w Bydgoszczy.

Projekty LAMO i ZAMO stanowią bezpośrednią selekcję przed młodzieżowymi reprezentacjami Polski. Zgrupowania są przeznaczone dla najzdolniejszych dzieci w wieku 12-13 lat, gdzie zawodnicy i zawodniczki mają okazję trenować pod okiem selekcjonerów młodzieżowych reprezentacji Polski.

Selekcjoner reprezentacji U-14 Bartłomiej Zalewski zwraca uwagę, że już u dzieci w tym wieku, jest świadomość istotności takich zgrupowań i wiedzą, po co tam przyjeżdżają.

– Poziom świadomości znacznie wzrósł. Możemy to już zaobserwować wśród dużo młodszych piłkarzy niż U-17. Spotykając się na LAMO czy ZAMO z zawodnikami z rocznika U-13 i U-14 widzimy, że większości zawodników ma już jasno sprecyzowane cele i marzenia. 

Wzorcowa droga do kariery piłkarza od najmłodszych lat powinna wyglądać następująco. Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” -> LAMO i ZAMO -> powołanie do kadry U-14. Związek jeszcze rozwinął projekty Letniej i Zimowej Akademii o Jesienną i Wiosenną Akademię Młodych Orłów. Im więcej takich zgrupowań, tym lepiej dla samych zawodników, ale i też trenerów.

– Rozwinęliśmy projekt o Jesienną i Wiosenną Akademię Młodych Orłów, na której będziemy patrzeć na zawodników pod kątem ich profilowania na pozycje. Mamy mapę pozycji zbliżonych do siebie i nie zamykamy się w wąskiej specjalizacji, ale chcemy, żeby już mieli pewne narzędzia do gry w piłce 11-osobowej. Wspominana droga jest jedną z dróg. Jeśli tak się układa i jest wzorcowa, to wszyscy są zadowoleni. Dziecko przeżywa przygodę życia wraz z rodzicami, a my mamy pełen monitoring zawodnika. Trzeba jednak pamiętać, że żadne drzwi się nie zamykają, kiedy kogoś tam nie będzie. Nawet w obrębie poszczególnych projektów jest rotacja zawodników. 80-osobowa grupa na Letniej AMO, 40 na Jesiennej AMO i 40 na Zimowej AMO. Są rotacje i sprawdzamy kolejnych zawodników. Chcemy, by ta selekcja była ciągła. Chcemy by powołania na zgrupowania miały też wymiar motywacyjny. Dlatego w młodszych rocznikach kierujemy się również parytetem województw. Kierujemy się postawą zawodników, ale też chcemy docenić każde województwo i klub. To ma być informacja, że z każdego miejsca w Polsce można dostać się do elitarnej grupy. Ten zawodnik wróciwszy do klubu w efekcie domina sprawi, że następni znajdują motywację, żeby pracować jeszcze ciężej – podsumowuje cel i sens projektów selekcjoner reprezentacji Polski u-16 Marcin Dorna.

Pierwsze zgrupowanie rozpocznie się 20 stycznia i będzie trwało do 27 stycznia. W tym czasie sztab szkoleniowy pod kierownictwem Marcina Kasprowicza będzie miał do dyspozycji 80 najzdolniejszych zawodniczek z całego kraju w roczniku od 2005 do 2007.

Najsilniej reprezentowane kluby w stawce to SMS Łódź (5 zawodniczek), UKS Ząbkowia Ząbki (4), UKS 3 Staszówka Jelna  (4), Lech Poznań Football Academy (4) i Szkoła Futbolu Luboń (4).

W następnym tygodniu, od 27 stycznia do 3 lutego, w Bydgoszczy zamelduje się Bartłomiej Zalewski wraz z chłopcami z rocznika 2005. Większość z powołanych zawodników ma już doświadczenie w udziale w podobnych zgrupowaniach, a aż 18 z 40 powołanych uczestniczyła w październiku ubiegłego roku w meczu reprezentacji Polski U-14 przeciwko Ukrainie w meczu wygranym 6:0. Z kolei aż 9 zawodników z powołanej 40-stki swoje pierwsze poważne mecze rozegrało w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” i również uczestniczyło we wspominanym wcześniej sparingu z Ukrainą.

Na zgrupowanie w tym roczniku największa grupa zawodników przyjedzie z Akademii Zagłębia Lubin (5) i Lecha Poznań (5).

W dniach 3-10 luty trener Marcin Dorna będzie miał okazję obserwować chłopców z rocznika 2006. Oto lista powołanych. Na tej liście dominują zawodnicy z Wisły Kraków (4) i GKS Gieksy Katowice (4).

W tej grupie znajduje się m.in. Mikołaj Tudruj, który zabłysnał w XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” i ze swoją drużyną wygrał rozgrywki w kategorii U-12. Jego gra zrobiła wrażenie na samym Mateuszu Borku, który komentował finałowe spotkanie. Mikołaja nie mogło więc zabraknąć w grupie powołanej przez trenera Marcina Dorne.

Na poniższym filmie zobaczycie także relacje z zeszłorocznego zgrupowania ZAMO, który również odbywało się w Bydgoszczy.

 

Wszystkim powołanym życzymy powodzenia, rozwinięcia umiejętności piłkarskich pod okiem ekspertów i przede wszystkim zdrowia.

Powodzenia przyszli piłkarze!

Dawid Dobrasz

fot. Łączy Nas Piłka