Weszło Junior

Zmiany w unifikacji rozgrywek

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej obradujący 28 stycznia wprowadził kilka korekt w unifikacji rozgrywek. Oprócz kluczowej zmiany czasu trwania gry w rozgrywkach CLJ zmianie uległo kilka innych zasad. 

Rozgrywki ligowe startują już nie długo i warto zapoznać się ze zmianami, które wprowadza związek bowiem wchodzą one w życie począwszy od rundy wiosennej sezonu 2018/2019. Kluczowe zmiany dotyczą czasu trwania gry dla poszczególnych kategorii wiekowych:

1. W rozgrywkach w kategorii Trampkarz (C2-U14/C1-U15) czas gry będzie wynosił 2X40 minut.

2.W rozgrywkach w kategorii Orlik (E2-U10/E1-U11), Żak (F2-U8/F1-U9), Skrzat (G2-U6/D1-U7) definicja wrzutu otrzymuje nowe, następujące brzmienie: „Wrzut – Wprowadzenie nogą po ziemi – nie można zdobyć bramki bezpośrednio, przeciwnik 3m”.

3.W rozgrywkach w kategorii Junior Młodszy (B2-U16/B1-U17) czas gry wynosi 2×45 minut.

Ta trzecia zmiana jest kluczową. Dotychczas zawodnicy grali 2×40 minut. Skąd ta zmiana? Zakładamy, że PZPN podąża za UEFA, która wprowadziła taką zmianę w zeszłym roku w międzynarodowych rozgrywkach młodzieżowych. Oznacza to, że ten przepis dostosowuje nas do europejskich wymogów.

Teraz piłeczka jest po stronie Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, które są zobowiązane do wprowadzenia w/w zmian we wszystkich regulaminach.

fot. ŁNT