Weszło Junior

Bez Brazylii, ale za to z Tahiti. Znamy komplet finalistów mistrzostw świata U-20

Dzisiaj w nocy poznaliśmy ostatniego finalistę piłkarskich mistrzostw świata do lat 20. Brazylia wygrała 1:0 z Argentyną, ale ostatecznie przegrała awans na turniej finałowy różnicą bramek z Kolumbią. Trzeba przyznać, że jest to jedna z największych sensacji eliminacji. Obok Brazylii zabraknie także obrońców tytułu, czyli Anglików. 

Nad mistrzostwami Świata do lat 20 ciąży pewna klątwa. Od ponad dekady obrońca tytułu nie potrafi zakwalifikować się do turnieju rangi mistrzowskiej. Wcześniej casus mistrza dopadł Argentynę (2007), Ghanę (2009), Brazylię (2011), Francję (2013) i Serbię (2015). Teraz oprócz Anglików zabraknie także Brazylii, która w bardzo specyficznych (ze względu na zasady turnieju) mistrzostwach Ameryki Południowej U-20 zajęła w grupie finałowej dopiero piąte miejsce. W ostatnim meczu musieli wygrać różnicą co najmniej 3 goli z odwiecznym rywalem Argentyną. Ta sztuka się nie udała, ale udało się pokrzyżować plany Albicelestes, bo ostatecznie to Ekwador został mistrzem Ameryki Południowej do lat 20. Następców Neymara wyprzedziły Ekwador, Argentyna, Urugwaj i Kolumbia.

Nie ma Brazylii, ale przyjadą Kataru albo Tahiti. Dla tych pierwszych jest to nowość, bo o ile w 2015 zahaczyli o turniej w Australii, o tyle przez 18 poprzednich lat nie mieli wstępu. I srebro z 1981 roku, zresztą też w Australii, było dla nich mglistym wspomnieniem. Z kolei Tahiti wraca na turniej po 10 latach.

Dość o nieobecnych. Spójrzmy, kto zawita do Polski na przełomie maja i czerwca. Na MŚ wystąpią 24 reprezentacje z sześciu kontynentów: 6 z Europy, po 4 z Azji, Ameryki Północnej oraz Południowej i 2 z Oceanii. Polska jak gospodarz nie musiała grać w eliminacjach.

Ze Starego Kontynentu oprócz Polski na turniej przyjedzie Francja, Portugalia, Włochy i Ukraina. Te drużyny zapewniły sobie awans na mistrzostwa świata, zajmując pierwsze lub drugie miejsce w grupie na ostatnim europejskim czempionacie do lat 19, który odbywał się w Finlandii. Trzecie miejsce w tych grupach zajęły Norwegia i Anglia, między którymi odbył się baraż, który Norwegowie wygrali gładko 3:0. Warto wspomnieć, że Anglicy są najbardziej utytułowanym krajem na świecie w tej kategorii wiekowej.

Cała 24 finalistów prezentuję się następująco: Polska, Włochy, Portugalia, Ukraina, Francja, Norwegia, Katar, Japonia, Korea Płd., Arabia Saudyjska, Senegal, Nigeria, RPA, Mali, Meksyk, USA, Panama, Honduras, Nowa Zelandia, Tahiti, Argentyna, Urugwaj, Ekwador i Kolumbia.

Losowanie grup odbędzie się 24 lutego w Gdyni. Finaliści zostaną podzieleni na sześć grup. Do 1/8 finału awansują drużyny z dwóch pierwszych miejsc w grupach i cztery najlepsze zespoły, które zajmą trzecie miejsca. Polacy są rozstawieni i zagrają w grupie A. Pierwsze spotkanie zagramy już 23 maja na Arenie Lublin, czyli… cztery dni po zakończeniu 37. kolejki Ekstraklasy. Kolejne spotkania zagramy 26 i 29 maja na stadionie Widzewa w Łodzi.

Turniej finałowy startuje 23 maja i potrwa do 15 czerwca. Miastami gospodarzami turnieju będą: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Łódź, Gdynia, Lublin i Tychy.

Czekamy z niecierpliwością na losowanie.

Fot. FotoPyK