Weszło Junior

Wszyscy chcą przyjechać do Warszawy! Ruszają finały Turnieju o Puchar Prezesa PZPN

Już w najbliższy weekend 16 i 17 lutego odbędą się finały Turnieju o Puchar Prezesa PZPN. Wczoraj w siedzibie związku odbyło się oficjalne losowanie z udziałem prezesa Zbigniewa Bońka i prowadzącego Filipa Adamusa.

Turniej o Puchar Prezesa PZPN organizowany jest po raz drugi. Format całych rozgrywek jest bardzo podobny do… Pucharu Tymbarku, z tym wyjątkiem, że mogą w nich występować zrzeszone kluby i akademie, co sprawia, że rywalizacja jest na bardzo wysokim poziomie.

Zawody są rozgrywane w dwóch kategoriach wiekowych U-11 i U-12. W całej Polsce odbyły się finały wojewódzkie, które wyłoniły 16 reprezentantów każdego województwa. Zespoły zostały podzielone na cztery grupy po cztery zespoły. W grupach każdy gra z każdym i dwie najlepsze drużyny awansują do ćwierćfinałów, półfinałów i finału. O awansie zadecyduje jeden mecz.

Sam Prezes Zbigniew Boniek podchodzi do tego turnieju bardzo entuzjastycznie i prosi o jedną rzecz. By te rozgrywki były kontynuowane przez jego następcę. Pokazuję to, jaką wagę szef związku przywiązuję do piłki juniorskiej. Jeszcze przed samym losowaniem wspominał łzy, emocje i dramaturgię, które towarzyszyły drużynom, zawodnikom i rodzicom w zeszłym roku.

Poziom turnieju? Bardzo wysoki, wręcz ścisły top. W zeszłym roku w kategorii U-11 wygrała Akademia Piłkarska Zagłębia Lubin. Ich młodsi koledzy nie zdołali awansować na finały. Podobnie jak spore grono potencjalnych faworytów, które nie przeszło przez sito eliminacyjne. Akademia Legii Warszawa nie startowała w ogóle, ale oprócz nich zabraknie między innymi Akademii Lecha Poznań, Pogoni Szczecin, Jagiellonii Białystok, Arki Gdynia, Wisły Kraków, Cracovii czy Korony Kielce. A to tylko ekipy z Ekstraklasy! Na turniej nie udało się zakwalifikować także innym bardzo uznanym akademiom jak Wigry Suwałki, Beniaminek Krosno, Stal Rzeszów czy Jaguar Gdańśk. Tak byśmy mogli wymieniać, co tylko pokazuje, że w sobotę w Warszawie będą grały zdecydowanie najlepsze ekipy w hali w tym roku.

Drużyny w kategorii U-11 zostały podzielone następująco:

– Jedna rzecz, która mnie uderza od razu. W piłce 10-, 11-letniej mamy niekonieczne renomowane kluby i to pokazuje, że tę piłkę się robi nie tylko w dużych ośrodkach. AP Wieliczka, Hattrick Głuchołazy, Orzeł Kolno, to są drużyny, które muszą coś sobą reprezentować, skoro potrafią wygrać fazę wojewódzką i przyjeżdżają na nasze finały – podsumował z radością prezes Zbigniew Boniek. – Uważam, że jest to bardzo dobry trend. Nie tak dawno oglądałem, skąd rodzą się i gdzie zaczęli grać w piłkę przyszli reprezentanci. Tylko jeden albo dwóch zaczynali grać w dobrym klubie. Reszta zaczynała w małych klubikach i małych ośrodkach – podkreślał prezes po losowaniu grup kategorii U-11.

Szczególnie ciekawie zapowiada się rywalizacja w starszej kategorii wiekowej. Do Warszawy przyjedzie znacznie więcej solidnych marek. I tak dla przykładu w grupie B zobaczymy pojedynek między Legią Warszawa a Jagiellonią Białystok, a zeszłoroczni zwycięzcy w kategorii do lat 11 – Akademia Zagłębia Lubin, zmierzy się z ubiegłorocznym zwycięzcą w U-12 Akademią Pogoni Szczecin i mocnym Widzewem Łódź. Warto wspomnieć także o drużynie BKS Lublin, która jest w tym roku jedynym klubem, która ma zespoły w obu kategoriach wiekowych.

Podział na grupy w kategorii U-12 wygląda następująco:

W najbliższy weekend czekają nas niesamowite emocje. Zapraszamy wszystkich do hali OSiR Bemowo i OSiR Wola. Mecze rozpoczynają się już od godziny 9:00. Kategoria U-11 gra w sobotę, a starsi w niedzielę. Wszystkie mecze od ćwierćfinałów będą transmitowane na kanale Łączy Nas Piłka, a dzień po Turnieju będziecie mogli przeczytać u nas obszerną relację z tego wydarzenia. Do zobaczenia w Warszawie!

Relacja z losowania dostępna jest poniżej.

fot. ŁNP i PZPN