Centralny Raport #11 Liga wystartowała na czwórkę!

Ruszyliśmy! Centralna Liga Juniorów wystartowała w 2019 roku i to od razu z przytupem. Średnia bramek w 18. kolejce CLJ U-18 wyniosła równe cztery, wiec młodzi zawodnicy zabrali się ostro do roboty po ponad 100 dniach przerwy od rozgrywek ligowych. W hicie kolejki Legia podejmowała na boisku w Rembertowie Pogoń Szczecin, a lider z Kielc pojechał do Gdyni szukać kolejnych trzech punktów na drodze do mistrzostwa. Zapraszamy na podsumowanie weekendu wszystkich centralnych lig juniorskich w Polsce!

O pierwszym spotkaniu w tym roku pisaliśmy już w naszej zapowiedzi kolejki, więc z dziennikarskiego obowiązku przypomnimy, że w pierwszym spotkaniu tej wiosny Zagłębie Lubin przegrało u siebie po bardzo zaciętym meczu z Escolą Varsovia 2:3. Już w 3. minucie Stanisław Muniak dał prowadzenie gościom, ale gospodarze odpowiedzieli dwoma golami i to oni schodzili na przerwę z prowadzeniem. Po zmianie stron Escola wywalczyła dwa rzuty karne, które Stanisław Muniak zamienił na gole, notując hat-tricka i tym sposobem trzy punkty pojechały do Warszawy. W całym spotkaniu sędzia podyktował trzy rzuty karne, a emocje były do ostatnich minut. Spotkanie było idealną zapowiedzią weekendowych zmagań, szczególnie jeśli chodzi o liczbę bramek i rzutów karnych.

***

Sobotę mieliśmy zacząć z wysokiego C, ale z dużej chmury spadł mały deszcz. Znaczy deszcz akurat spadł i to spory, co sprawiło, że widowisko w naszej ocenie było bardzo słabe, a spodziewaliśmy się naprawdę dobrego meczu. Legia walczyła przecież o zmniejszenie straty do Korony Kielce, a Pogoń liczyła na dołączenie do czołówki. Szczególnie liczyliśmy na ciekawe pojedynki na linii Hubert Turski i Ariel Mosór (i to było chyba najciekawsze w tym meczu). W ogóle liczyliśmy na dużo ciekawej piłki, ale się przeliczyliśmy. Zabrakło co prawda kilku ważnych zawodników w obu ekipach (Kozłowski, Wędrychowski, Cielemięcki), ale i tak spotkanie powinno stać na wyższym poziomie. Pogoń grała zdecydowanie składniej w piłkę i dlatego wygrała to spotkanie po bramce Kacpra Cichonia w 56. minucie. Mecz niestety był antyreklamą CLJ i Legia przegrała całkowicie zasłużenie, bo nie była zainteresowana grą w piłkę. Na szczęście w kolejnych spotkaniach było już zdecydowanie lepiej.

W sobotę zostało rozegrane jeszcze jedno spotkanie pomiędzy Jagiellonią Białystok i Śląskiem Wrocław, w którym zobaczyliśmy już grad bramek, ale tylko jednej ze stron. Goście przyjechali do Białegostoku jak po swoje, demolując rywala aż 4:0, a warto dodać, że najlepszy strzelec CLJ U-18 – Piotr Samiec-Talar nie wykorzystał w tym spotkaniu dwóch rzutów karnych.

***

W niedzielę do gry przystąpił aktualny jeszcze mistrz Polski, który mimo wichury po ciężkim boju, wywiózł bardzo cenne trzy punkty z Lublina. Jedną bramkę w tym spotkaniu dla lechitów strzelił obrońca Jakub Niewiadomski. Z kolei do Torunia przyjechała Wisła Kraków, która zanotowała świetną końcówkę i podtrzymała passę zwycięstw z poprzedniej rundy. Podopieczni Jarosława Białka wyszli na prowadzenie w 31. minucie po bramce Sebastiana Raka, ale już przed przerwą odpowiedział Daniel Hoyo-Kowalski, a po zmianie stron gole dołożyli Sławomir Chmiel i Arkadiusz Kasia, ustalając wynik meczu na 3:1 dla Białej Gwiazdy.

Kanonadę bramek zobaczyliśmy także w Krakowie, gdzie Cracovia wysoko pokonała Górnik Zabrze aż 5:2.

W bardzo ważnym meczu dla dołu tabeli Ruch Chorzów podejmował GKS Bełchatów. Spotkanie było jednym z najciekawszych w tej serii gier. Po 22 minutach wydawało się, że nic złego nie może stać się drużynie niebieskich. Prowadzenie 2:0 po bramkach Iwanka i Wdowika do przerwy dawało nadzieje Ruchowi na trzy punkty, ale jak wiadomo 2:0, to bardzo niebezpieczny wynik, o czym własnie przekonali się Chorzowianie w drugiej części meczu. Po zmianie stron GKS zdecydowanie przycisnął i odwrócił wynik spotkania. Najpierw w 69. minucie Robert Kowalik wykorzystał rzut karny, potem w 82. minucie remis dał Damian Michalak, a w ostatniej minucie zwycięską bramkę dla drużyny z Bełchatowa zdobył Dawid Kocyła. Dla GKS-u jest to ultra ważne zwycięstwo, dające jeszcze nadzieje na utrzymanie. GKS zresztą jest jedyną drużyną z dołu tabeli, która zdołała zapunktować w tej kolejce, co jeszcze bardziej poprawia humory w Bełchatowie.

W ostatnim spotkaniu tej serii gier Arka Gdynia zmierzyła się z liderem z Kielc. W tym meczu Korona ewidentnie pokazała, że zasługuję na tę pozycję. Szybkie uderzenie w 3. i 9. minucie za sprawą Mateusza Sowińskiego i Bartosza Prętnika ustawiło spotkanie. Arka jednak się nie poddała i na oczach trenera Czesława Michniewicza potrafiła wyrównać do stanu 2:2 jeszcze w pierwszej połowie po bramkach Juliana Goyke i Mateusza Stępnia. Jednak co lider, to lider. W 86. minucie Mateusz Sowiński zdobył bramkę na 3:2 i bardzo ważne trzy punkty na otwarcie pojechały do Kielc.

Komplet wyników 18. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-18

Zagłębie Lubin 2:3 Escola Varsovia Warszawa (Błażej Czuban 18, Bartosz Białek 40 (k) – Stanisław Muniak 3, 57 (k), 59 (k))

Motor Lublin 0:1 Lech Poznań (Jakub Niewiadomski 67)

Elana Toruń 1:3 Wisła Kraków (Sebastian Rak 31 – Daniel Hoyo-Kowalski 44, Sławomir Chmiel 52, Arkadiusz Kasia 90)

Jagiellonia Białystok 0:4 Śląsk Wrocław (Bartosz Boruń 10, 62, Tomasz Mamis 75, Aleksander Paluszek 83 (k))

Cracovia 5:2 Górnik Zabrze (Michał Rakoczy 18, Patryk Zaucha 28, Michał Stachera 44, Daniel Pik 59, Remigiusz Biernat 75 – Jan Borek 26, 79)

Ruch Chorzów 2:3 GKS Bełchatów (Daniel Iwanek 19, Bartłomiej Wdowik 22 – Robert Kowalik 69 (k), Damian Michalak 82, Dawid Kocyła 90)

Arka Gdynia 2:3 Korona Kielce (Julian Goyke 22, Mateusz Stępień 42 – Mateusz Sowiński 3, 86, Bartosz Prętnik 9)

Tabela ligowa Centralnej Ligi Juniorów po 18. kolejce

Korona Kielce dalej swoje. Trzy punkty i mecz zaległy pozwalają dalej spać spokojnie podopiecznym Marka Mierzwy. Na drugie miejsce wskoczył Śląsk, który zdecydowanie wyróżnia się liczbą strzelonych goli. Dzięki czterem bramkom w Białymstoku, gracze z Wrocławia mają już na swoim koncie 50 zdobytych goli w 18 meczach! Bardzo ważne zwycięstwo zanotowała Pogoń Szczecin i pozwoliło to portowcom zrównać się punktami z Zagłębiem i Legią. Do czołówki próbują dołączyć jeszcze Lech Poznań i Wisła Kraków, ale o tym, czy włączą się na dobre do walki o czołowe lokaty, zadecydują najbliższe kolejki.

Bardzo ważne punkty zdobyła także Escola, która dzięki wygranej z Zgłębiem może patrzeć z nadzieją w górę tabeli, a nie w dół. Z kolei po drugiej stronie barykady jest Jagiellonia, która po fatalnym starcie ma tylko dwa punkty przewagi nad Motorem Lublin.

Tak jak pisaliśmy wyżej, jedyną drużyną z dołu tabeli, która zapunktowała, jest GKS Bełchatów. Wygrana dała nadzieję na utrzymanie, szczególnie przy marazmie pozostałych drużyn bijących się o pozostanie w CLJ.

***

Następna seria gier została rozłożona aż na trzy dni. Już 14 marca Korona Kielce w bardzo ciekawym starciu podejmie Cracovię uskrzydloną zwycięstwem nad Górnikiem. Biorąc pod uwagę, że Korona lepiej radzi sobie na wyjazdach niż u siebie, jest spora szansa na sprawienie niespodzianki przed dobrze dysponowanych zawodników pasów.

Na kolejny hit nie przyjdzie długo czekać. 15 marca Lech Poznań we Wronkach podejmie Pogoń Szczecin, która dobrze zaprezentowała się w Warszawie. Ewentualne trzy punkty dla portowców dadzą niesamowitego kopa gościom do walki o czołowe lokaty. Z kolei Lech, jeśli marzy o czołowej trójce, to nie może sobie pozwolić na kolejną stratę punktów.

Nas także interesuje spotkanie Escoli z Jagiellonią Białystok. Wydaje się, że podopieczni trenera Marka Gołębiowskiego powinni spokojnie poradzić sobie z drużyną z Białegostoku, ale w CLJ U-18 nigdy nic nie wiadomo. Wiadomo jedynie tyle, że będzie się działo!

CLJ U-17

Grupa A

Rozgrywki w grupie A dobrze zainaugurowały drużyny z Warszawy z wyłączeniem Ursusa, który przegrał z Legią 2:1. Polonia pokonała ŁKS Łódź 3:1 a Escola uporała się 4:1 z beniaminkiem UKS Naki Olsztyn. Punktami podzielili się ŁKS Łódź i Jagiellonia Białystok remisując 1:1. Za tydzień hitowe starcie pomiędzy Legią a Escolą.

Grupa B

W najmocniejszej grupie tej ligi świetny start zanotowała Pogoń Szczecin, rozbijając beniaminka Gryf Słupsk 5:0. Małą niespodzianką można by nazwać remis Lechii Gdańsk z Błękitnymi Wronki 2:2, tylko warto wspomnieć, że Błękitni do 80. minuty prowadzili w Gdańsku 2:0. Bramki Marcela Wszołka i Michała Sadowskiego w samej końcówce uratowały punkt gospodarzom. Warta Poznań pokonała Arkę Gdynia 3:1, a spotkanie Lecha z Akademią Reissa zostało przełożone na 27 marca. Lechici rozpoczną za tydzień od mocnego uderzenia, bo w następnej kolejce zmierzą się z Pogonią Szczecin.

Grupa C

W grupie C bez sensacji. Pewne wygrane zanotowały Ruch Chorzów, Górnik Zabrze, Zagłębie Lubin i Śląsk Wrocław. Wszystkie najlepsze drużyny zgarnęły komplet punktów. Za tydzień te zespoły zmierzą się między sobą. Ruch podejmie Śląsk, a Górnik wybierze się do Lubina.

Grupa D

W grupie D na uwagę zasługuje spotkanie Cracovii z BKS-em Lublin. Goście prowadzili do przerwy 3:0, ale po zmianie stron gospodarze wzięli się w garść i zdołali wyrównać stan meczu. Nerwowo za to było w Rzeszowie, gdzie miejscowy SMS rywalizował ze Stalą Mielec. Gospodarze wygrali 2:1, ale w całym meczu sędzia wyciągnął aż dziewięć żółtych kartek, z czego aż sześć dla gości. W pozostałych spotkaniach Korona pokonała 1:0 Motor Lublin, a Wisła rozbiła Podgórze Kraków 5:0. Za tydzień hit – Wisła kontra Korona.

CLJ U-15

Grupa A

W pierwszej kolejce w czterech meczach grupy A kibice zobaczyli aż 23 gole. Legia pokonała 3:1 AP Talent Białystok, Jagiellonia rozbiła 7:0 KS Deltę Warszawa, Escola zremisowała w derbach z Polonią Warszawa 2:2, a SMS Łódź wklepał siódemkę GKS-owi Bełchatów.

Grupa B

W grupie B boleśnie o poziomie Centralnej Ligi Juniorów przekonała się Akademia Reissa. Piłkarze z Poznania na start dostali zwycięzce ostatniej rundy – FASE Szczecin. Podopieczni Sławomira Kłosa rozbili beniaminka aż 7:0. Z kolei Pogoń Szczecin zwyciężyła w bardzo ważnym meczu Wartę Poznań 2:1, a Arka Gdynia w derbach pokonała Lechię 3:1. Mecz Lecha z Bałtykiem Koszalin został przełożony na 3 kwietnia. Za tydzień bardzo ciekawie zapowiada się spotkanie dwóch faworytów do wygrania ligi. FASE zmierzy się z Lechem.

Grupa C

W grupie C rozbity został beniaminek z Polkowic przez Zagłębie Lubin aż 10:0. Śląsk pokonał 3:1 Piasta Gliwice, a Rozwój Katowice uporał się z Odrą Opole, wygrywając 2:0. Dość niespodziewanie Miedź podzieliła się punktami z FC Wrocław Academy remisując 1:1. Za tydzień najciekawiej zapowiada się starcie Zagłębia ze Śląskiem.

Grupa D

Korona podzieliła się punktami z Cracovią remisując 1:1. Motor pokonał AP Top 54 Biała Podlaska 3:1, a Akademia Piłkarska 21 pokonała 2:1 SMS. Bezbramkowo zakończył się mecz w Łęcznej pomiędzy Górnikiem a Wisłą. Za tydzień podobnie jak w CLJ U-17 hit w tej grupie pomiędzy Koroną a Wisłą.