Weszło Junior

Kolejny turniej biologiczny z cyklu Big 6 za nami!

W ubiegłą sobotę na boiskach Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębia Lubin odbyła się kolejna edycja Turnieju Biologicznego Big 6, w którym wiodącym rocznikiem był 2005. Przebieg i wyniki turnieju nie są powszechnie znane, ale nie o to w tym chodzi, bo założenia projektu są zupełnie inne. 

Big 6, jak sama nazwa wskazuje dotyczy tzw. “wielkiej szóstki”, czyli najlepszych akademii piłkarskich w Polsce. Kolejny rok z rzędu wspomniane akademie spotykają się w jednym miejscu i rozgrywają jak mecze na zasadzie każdy z każdym. Spotkania trwają po 25 minut, a wyniki i klasyfikacje nie są prowadzone. Formuła turnieju opiera się o jak największą ilość gry i zmiany przeciwników w ciągu jednego dnia. Zasady potyczek nie zakładają klasyfikacji końcowej po to, aby trenerzy mogli potraktować turniej typowo szkoleniowo – bez presji na wynik. Liczy się tylko sportowa rywalizacja między najlepszymi ekstraklasowymi akademiami w Polsce.

Celem tych spotkań jest też głównie wymiana doświadczeń, wniosków szkoleniowych i przykładów organizacyjnych dużych akademii w Polsce. Założeniem tego cyklu jest porównanie rozwoju młodych chłopców w oparciu o wiek biologiczny. Przed wyjazdem na turniej w każdej akademii są przeprowadzane badania PHV dotyczące wieku biologicznego zawodnika. Tak dla przykładu w drużynie gospodarza – Zagłębia Lubin znaleźli się zawodnicy z trzech roczników 2006, 2005 i 2004, którzy tworzyli jeden zespół. Oznacza to, że badania wskazały, że wiek biologiczny zawodnika to 14 lat i dzięki temu mógł znaleźć się w składzie na turnieju.

Podczas turnieju ciekawostką jest, że trenerzy mają zakaz podpowiadania i krzyków w trakcie trwania meczu. Sugestie i podpowiedzi trenerów do zawodników mogą być kierowane tylko w przerwach pomiędzy meczami.

Do Lubina przyjechały Akademii Legii Warszawa, Lecha Poznań, Pogoni Szczecin, Jagiellonii Białystok i Lechii Gdańsk.

fot. twitter – Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie Lubin