Weszło Junior

Powołania na kadrę U-20 i U-20

W marcu do gry wracają reprezentacje, więc selekcjonerzy zaczynają wysyłać powołania. W tym roku mamy dość nietypową sytuację ze względu na Mistrzostwa Świata w Polsce, dlatego powstały dwie młodzieżówki do lat 20. 

Jacek Magiera wytypował 22 zawodników, którzy pojawią się na zgrupowaniu w Uniejowie, podczas którego reprezentacja Polski U-20 rozegra dwa mecze towarzyskie z Japonią 21 marca i Niemcami 26 marca. Oprócz tego w ramach Turnieju Ośmiu Narodów biało-czerwoni prowadzeni przez Bartłomieja Zalewskiego i Wojciecha Tomaszewskiego zmierzą się z Anglią w St. George’s Park 21 marca.

Kadra nie ma możliwości bilokacji, więc na mecz z Anglią pojedzie drużyna złożona z zawodników z roczników 1998 i 1999. Zgrupowanie tej drugiej młodzieżówki odbędzie się w Opalenicy.

Zazwyczaj w spotkaniach w Turnieju Ośmiu Narodów brała udział młodzieżówka do lat 20. Jako że kadra Jacka Magiery (wyjątkowo) przygotowuje się do turnieju mistrzowskiego w naszym kraju, ma obraną inną ścieżkę przygotowań niż zazwyczaj. Kadra specjalnie od początku przygody byłego trenera Legii budowana jest w oparciu o roczniki 1999 i 2000, dlatego w jesiennych meczach Turnieju Ośmiu Narodów kadrowicze mierzyli się ze starszymi od siebie.

Wyjątkowe przygotowania odznaczają korektą w przypadku sparing partnerów. Sztab naszej młodzieżówki do lat 20 wybrał jako przeciwnika Japonię, która prezentuje inny styl gry niż drużyny z Europy. Jacek Magiera zdaje sobie sprawę, że na Mistrzostwach Świata nie mamy w grupie żadnej drużyny z kontynentu, więc w tym terminie wolał zagrać spotkanie z innym rywalem niż Anglia i przede wszystkim u siebie.

Tym sposobem została stworzona jeszcze jedna reprezentacja, która będzie przygotowywać się w Opalenicy do meczu w Turnieju Ośmiu Narodów. Zawodnicy, którzy zostaną powołani przez trenerów Zalewskiego i Tomaszewskiego nadal przecież walczą o wyjazd na Euro U-21 i Mistrzostwa Świata U-20.

Zgrupowanie w Opalenicy i mecz z Anglią będą stanowić także pierwsze etapy selekcji przez następnymi wyzwaniami czekającymi na drużynę Czesława Michniewicza już jesienią. Czekają na nas wtedy mecze eliminacyjne z Serbią, Bułgarią, Łotwą i Estonią.

Po zakończeniu spotkania w ramach Turnieju Ośmiu Narodów zawodnicy z rocznika 1998 będą mogli dołączyć do kadry U-21 w Grodzisku Wielkopolskim, a piłkarze z 1999 roku do kadry U-20 przebywającej w Uniejowie. Decyzje co do ewentualnego przyjazdu zawodników na zgrupowania podejmą selekcjonerzy Magiera i Michniewicz po spotkaniu z Anglią.

Dla Jacka Magiery zgrupowanie w Uniejowie będzie ostatnim przed wysłaniem powołań na Mistrzostwa Świata, dlatego dla selekcjonera będą to bardzo ważne dni w kontekście decyzji odnośnie personaliów.

Reprezentacja Polski U-20 zmierzy się z Japonią 21 marca w Łodzi o godzinie 17:00 i z Niemcami 26 marca o godzinie 18:00 w Bielsko-Białej.

Z kolei kadra dowodzona przez Bartłomieja Zalewskiego i Wojciecha Tomaszewskiego zmierzy się z Anglią w St. George’s Park 21 marca o godzinie 14:00.

Oto lista 22 zawodników powołanych na mecze z Japonią i Niemcami przez Jacka Magierę:

Dominik Steczyk (1. FC Nuernberg)

Adrian Stanilewicz (Bayer 04 Leverkusen)

Michał Skóraś (Bruk-Bet Termalica Nieciecza)

Jakub Bednarczyk (FC St. Pauli)

Tymoteusz Puchacz (GKS Katowice)

Adrian Łyszczarz (GKS Katowice)

Michał Ozga (Jagiellonia Białystok)

Tomasz Makowski (Lechia Gdańsk)

Mateusz Sopoćko (Lechia Gdańsk)

Mateusz Bogusz (Leeds United)

Radosław Majecki (Legia Warszawa)

Jan Sobociński (ŁKS)

Dawid Kurminowski (MKS Żilina)

Karol Niemczycki (NAC Breda)

Serafin Szota (Odra Opole)

Kacper Kostorz (Podbeskidzie Bielsko-Biała)

Adrian Benedyczak (Pogoń Szczecin)

Sebastian Walukiewicz (Pogoń Szczecin)

Miłosz Mleczko (Puszcza Niepołomice)

Dominik Sokół (Radomiak Radom)

David Kopacz (VfB Stuttgart)

Bartosz Slisz (Zagłębie Lubin)

Bartłomiej Zalewski i Wojciech Tomaszewski na spotkanie z Anglią powołali następujących zawodników: 

Mikołaj Kwietniewski (Bytovia Bytów)

Marcin Bułka (Chelsea FC)

Oskar Repka (Chrobry Głogów)

Sebastian Strózik (Cracovia Kraków)

Adrian Gryszkiewicz (Górnik Zabrze)

Przemysław Wiśniewski (Górnik Zabrze)

Maciej Ambrosiewicz (Górnik Zabrze)

Patryk Klimala (Jagiellonia Białystok)

Jakub Moder (Odra Opole)

Przemysław Płacheta (Podbeskidzie Bielko-Biała)

Jakub Bursztyn (Pogoń Szczecin)

Sebastian Kowalczyk (Pogoń Szczecin)

Marcin Listkowski (Raków Częstochowa)

Radosław Kanach (Sandecja Nowy Sącz)

Mateusz Spychała (Stal Mielec)

Mateusz Hołownia (Śląsk Wrocław)

Konrad Gutowski (Widzew Łódź)

Adam Chrzanowski (Wigry Suwałki)

Damian Pawłowski (Wigry Suwałki)

Sebastian Milewski (Zagłębie Sosnowiec)

fot. FotoPyk