W ćwierćfinałach meldują się gospodarze… z jednym wyjątkiem!

Za nami mecze 1/8 finałów młodzieżowej Ligi Mistrzów. O awansie do następnej rundy decyduje jeden mecz, a gospodarz tego spotkania jest losowany. Do ćwierćfinałów przeszło aż siedmiu gospodarzy i jedna drużyna grająca w roli gości.

Tym rodzynkiem jest nie kto inny jak Real Madryt. Zawodnicy królewskich w zeszłym tygodniu pokonali w derbach Madrytu – Atletico wygrywając 2:1. Gracze gospodarzy nie wytrzymali ciśnienia i w końcówce złapali jeszcze dwie czerwone kartki. Młodzież pomściła dorosły Real i awansowała dalej, ale nie spotka się w następnej rundzie z Ajaxem. Gracze prowadzeni przez byłego reprezentanta Holandii Johnnego Heitinge przegrali z Lyonem po bardzo emocjonującym meczu zakończonym serią rzutów karnych. W 90. minucie obrońca holendrów Liam Van Gelderen otrzymał czerwoną kartkę, a minutę później jego kolega Brian Brobbey wyrównał stan meczu na 2:2. W UEFA Youth League nie ma dogrywek, a w karnych lepsi okazali się gospodarze, wygrywając 6:5.

Rzutami karnymi skończyły się także spotkania Hoffenheim z Dynamem Kijów (reg. 0:0, rzuty karne 4:2) i Dinamo Zagrzeb z Liverpoolem (reg. 1:1, rzuty karne 4:3).

Najciekawiej we wtorek wyglądał pojedynek obrońcy tytułu – Barcelony z Herthą Berlin, która wyeliminowała w poprzedniej rundzie PSG. Gracze z Katalonii w pierwszej połowie zdominowali rywala, ale worek z bramkami otworzył się dopiero po przerwie. W 49. minucie gola dającego prowadzenie strzelił Moriba Kourouma, a w końcówce meczu dwie sztuki dołożył wenezuelski napastnik Alejandro Jose Marques Mendez. 3:0 dla Barcelony i jasny przekaz do reszty ekip – celem jest obrona tytułu. Hertha nie istniała w tym spotkaniu.

W środowych meczach ponownie wygrywali gospodarze, ale nie obyło się bez niespodzianek. FC Porto pokonało Tottenham 2:0, a spotkanie to zakończyło się identycznym wynikiem jak przed rokiem. Z kolei debiutanci z Midtjylland wygrywając 3:1, sprawili sporą sensację eliminując Manchester United.

O krok od kolejnej niespodzianki byli piłkarze Montpellier, którzy w pierwszej połowie zdominowali Chelsea Londyn na jej boisku. Jednak po przerwie gospodarze wykazali się większym doświadczeniem i skutecznością, wygrywając ostatecznie 2:1 mimo sporej przewagi gości.

Ogólnie warto by się zastanowić nad ewentualną zmianą regulaminową. Już w kolejnej rundzie widać, jaką przewagę mają drużyny grające w roli gospodarza. Jeden mecz i przegrywający odpada.

Komplet wyników 1/8 młodzieżowej Ligi Mistrzów:

Środa 6 Marca
Atlético Madrid 1-2 Real Madrid

Wtorek 12 marca
Dinamo Zagrzeb 1-1 Liverpool (4-3 karne)

Chelsea 2-1 Montpellier

Barcelona i Real Madryt awansowali po raz piąty do ćwierćfinałów UEFA Youth League, a czwarty raz z rzędu. Z kolei na drugim biegunie są drużyny Dinamo i Midtjylland, które pierwszy raz są na tym etapie rozgrywek.