Weszło Junior

Rodzic Na Medal #28: Sport w kontrze do negatywnych skutków digitalizacji

Informatyzacja współczesnego świata w różnych obszarach życia jest faktem. Nie da się cofnąć tego zjawiska. Wszelkie innowacyjne technologie elektroniczne służą usprawnianiu naszego życia, m.in. poprzez pomoc w pracy, uatrakcyjnianie czasu wolnego i podnoszenie poziomu bezpieczeństwa.

Technologia IT używana w nadmiarze szkodzi jednak i rujnuje zdrowie fizyczne oraz psychiczne użytkowników. Dzieci i młodzież bardzo często wchodzą w wirtualny świat na wiele godzin dziennie. Takie zachowania skutkują nadwagą, chorobami kręgosłupa, pogorszeniem wzroku, a także uzależnieniem, zwłaszcza od odbioru nowych informacji w postaci wiadomości mailowych czy na portalach społecznościowych.

W badaniach przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka w  2013 roku stwierdzono, że młodzież przeznaczała średnio dziennie dwie i pół godziny na oglądanie filmów (telewizja, DVD, YouTube), półtorej godziny na gry komputerowe oraz ponad dwie i pół godziny na inne zajęcia związane z korzystaniem z internetu, poczty elektronicznej czy serwisów społecznościowych. Założono, że niektóre z tych czynności mogły być wykonywane równocześnie.

Amerykańskie badania z 2015 roku wykazały, że aż 96% dzieci do 4. roku życia korzysta z urządzeń elektronicznych, a 3/4 z nich posiada własne urządzenie. Z tego samego badania dowiadujemy się, że większość dwulatków korzysta z nowoczesnej technologii na co dzień, oglądając najczęściej filmy na YouTube lub Netflixie! W Polsce też niestety zmierzamy w tym kierunku…

Warto pamiętać o tym, że kiedy dzieci spędzają zbyt dużo czasu przed telewizorami, komputerami i tabletami są zagrożone nie tylko pogorszeniem stanu zdrowia, ale także zaburzeniami zachowania i zastopowaniem rozwoju umiejętnościami społecznych.

Interakcje z rówieśnikami w rzeczywistym świecie, budowanie więzi z rodzicami i bliskimi nie dają się zastąpić żadnymi wymyślnymi grami komputerowymi.

Zwłaszcza młode osoby, które odważnie podchodzą do pojawiających się nieustannie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, są ich ciekawe i chłonne w ich odkrywaniu. Z jednej strony postęp technologiczny ma na celu usprawnienie wykonywania wielu czynności, urozmaicenie czasu wolnego, ułatwienie nawiązywania i podtrzymywania kontaktów społecznych na odległość, lecz z drugiej – stał się podłożem szeregu chorób cywilizacyjnych zarówno natury fizycznej, jak i emocjonalnej.

Korzystanie z laptopów i smartfonów nierozerwalnie wiąże się z ograniczonym poruszaniem się i odbieraniem bodźców przez różne zmysły. To z kolei niesie nowe, nieznane dotychczas zagrożenia dla zdrowia. Długotrwałe spędzanie czasu w pozycji siedzącej, a często także w półleżącej na kanapie z laptopem na kolanach, powoduje zwyrodnienia kręgosłupa i zanik mięśni.

Zwyrodnienia kręgosłupa następują zwłaszcza w odcinkach lędźwiowym i szyjnym.

Ciągłe nastawienie na odbiór nowych informacji w postaci poczty e-mail lub SMS-ów prowadzi to “infomanii”, która, jak pokazują wyniki badań, obniża poziom inteligencji.

Spędzanie długich godzin przed komputerem niesie za sobą poważne konsekwencje w postaci wad wzroku.

Młodzież nie może się obejść bez smartfonów, co niejednokrotnie przejawia wręcz znamiona uzależniania.

Ludzie młodzi mają też tendencję do wchodzenia w świat wirtualny na wiele godzin dziennie, co często niestety nie jest kontrolowane przez ich opiekunów.

Warto zastanowić się czy dziecko nie spędza zbyt dużo czasu przed ekranem , a jeśli tak – wprowadzić odpowiednie zmiany.

W kontrze do tych wszystkich negatywnych czynników związanych z informatyzacją życia stoi… aktywność sportowa.

Dla młodych osób systematyczne uprawianie jakiejś dyscypliny sportowej pozwala m.in. na:
– zachowanie siły mięśniowej, która stabilizuje stawy i kręgosłup,
– utrzymanie odpowiedniej wagi ciała,
– wzrost odporności,
– lepsze samopoczucie.

Sporty drużynowe, a wśród nich najpopularniejsza piłka nożna, doskonale rozwijają umiejętności społeczne, kształtują charakter i uczą systematyczności oraz punktualności.

Warto rozważyć też kwestię, że trenowanie pozwala na skompensowanie wszystkich negatywnych czynników związanych z długotrwałym używaniem w ciągu dnia komputerów i smartfonów. Funkcjonowanie w drużynie sportowej, w drużynie piłkarskiej, dalej jest atrakcyjną alternatywą dla gry w Fortnite, w wirtualnym świecie.

I w tym miejscu – apel do rodziców: nawet, jeśli twoje dziecko nie zostanie drugim Lewandowskim, to wspieraj je, żeby jednak trenowało. Na przykład piłkę nożną. Chociażby ze względu na to, że będzie to doskonałe narzędzie w kompensowaniu negatywnych czynników społecznych i zdrowotnych wszechogarniającej digitalizacji życia wokół nas.

Dla przyszłości naszych dzieci naprawdę znaczenie ma to ile będą spędzały one w wirtualnym świecie, a ile czasu poświęcą na aktywność fizyczną.

ADAM KUCHARCZYK
Trener Koordynator UKS Varsovia

***

Jeśli mają Państwo jakieś pytania do naszych ekspertów, chcieliby poczytać na określony temat, poradzić się – zapraszamy do kontaktu. Maile z tematem “Rodzic Na Medal” prosimy przesyłać na [email protected]

Fot. 400mm.pl