Weszło Junior

50 twarzy Magiery

Majowe mistrzostwa świata w Polsce już tuż tuż i dzisiaj poznaliśmy wstępną listę zawodników, których będziemy mogli podziwiać na naszych boiskach. Jacek Magiera ogłosił listę 50 zawodników zgłoszonych do FIFA. Z nich będzie musiał podziękować aż 29, a ostateczną, 21-osobową kadrę poznamy 13 maja.

Na liście znalazło się wiele nieoczywistych nazwisk, ale tak swoje zdanie argumentował Jacek Magiera dla Łączy Nas Piłka. – Chcieliśmy pokazać, że widzimy ich postępy w klubach, grę w kadrach młodzieżowych. Tylko od nich zależy, jak wykorzystają tę szansę, każdego zamierzamy obserwować w meczach ligowych. Przed nikim z listy 50 nie zamykamy drzwi, choć kadrę na mundial w większości już znamy. Teraz rolą zawodników jest w klubach potwierdzić swoją formę i jakość.

Dlatego też niech nie dziwią was powołania zawodników z młodszych kategorii wiekowych jak: Łukasza Bejgera, Filipa Marchwińskiego, Nicolo Zalewskiego (wszyscy rocznik 2002), czy Kacpra Kozłowskiego (rocznik 2003). Warto dodać, że tylko Filip ma na swoim koncie występy w pierwszej drużynie, więc te powołania są mocną pompką i kopem do pracy dla młodych zawodników, którzy mimo wszystko nie spodziewali się swojego nazwiska na tej liście.

Wśród bramkarzy 4 z 5 powołanych zawodników miało okazję niedawno grać w tejże reprezentacji. W ostatnim meczu z Niemcami bronił Karol Niemczycki, ale faworytami do gry na mistrzostwach wydaje się ktoś z dwójki Mleczko – Majecki. Niżej stoją akcję Marcina Bułki, który praktycznie przestał występować w angielskiej Chelsea.

Przechodząc do defensywy, znalazło się miejsce dla wyżej wspomnianego Łukasza Bejgera (kapitan kadry U-17), ale są też inni piłkarze z młodszych reprezentacji, jak: Maik Nawrocki, Michał Ozga, czy kapitan kadry do lat 19 Jakub Kiwior. Miejsca nie mogło zabraknąć dla Sebastiana Walukiewicza, Marcina Grabowskiego, Jana Sobocińskiego i Serafina Szoty.

Najtrudniejszy orzech do zgryzienia selekcjoner będzie miał w linii pomocy. Poza trzema może czterema zawodnikami, a znajduje się ich na liście 22, wszyscy piłkarze są z rocznika 1999 lub 2000 i będą walczyć o swoje miejsce w składzie. Dla nich szczególnie ważne będą regularne występy w wiosennych spotkaniach, żeby znaleźć swoje nazwisko wśród 21 szczęśliwców.

W linii ataku znalazło się 10 piłkarzy, ale tu wybór będzie, wydaje się najprostszy. Docenieni zostali za dobre występy: Bartosz Bida, Filip Marchwiński i Mateusz Żukowski. W ostatnim spotkaniu z Niemcami wystąpiło za to tylko trzech zawodników, którzy są na szerokiej liście. Mowa o Damianie Steczyku, Davidzie Kopaczu i Adrianie Benedyczaku.

Co z tego wyjdzie? Zobaczymy. Kadra nie powala na kolana i niektórzy piłkarze znaleźli się na wyrost, ale nic lepszego selekcjoner tu nie wyczaruje. Dla wielu zawodników jest to sygnał, że Jacek Magiera spogląda w ich kierunku. Nawet jeśli mają 15 lat tak jak Kacper Kozłowski.

Reprezentacja Polski U-20 swoją przygodę z czempionatem rozpocznie od spotkania z Kolumbią (23 maja, 20:30), następnie zmierzą się z Tahiti (26 maja, 20:30), żeby w ostatnim grupowym meczu zmierzyć się z Senegalem (29 maja, 20:30). Orły Magiery wszystkie mecze fazy grupowej rozegrają na stadionie Widzewa w Łodzi.

fot. ŁNP i 400mm.pl