Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #30: Doskonalenie ataku w grze 5v5v5

#ĆwiczenieTygodnia doskonalące atak w formie gry 5v5v5 trener Tomasz Oleksy zaobserwował podczas stażu w Akademii Benfiki Lizbona. Skorzystajmy z portugalskiego wzorca!

OPIS ĆWICZENIA:

Wielkość pola gry: około 70 x 40 metrów. W środkowej części wyznaczamy wąską strefę o szerokości około 5 metrów. Zawodnicy ustawieni jak na animacji. W skrajnej strefie toczy się gra 5v4. Zespół w ataku stara się zdobyć bramkę, obrońcy po odbiorze muszą zagrać natomiast piłkę do partnera wbiegającego w strefę środkową.

Po odbiorze zespół przechodzi do ataku do drugiej strefy i gra jest kontynuowana. Jeśli zespół w ataku zdobędzie gola, otrzymuje kolejną piłkę od trenera i kontynuuje grę w ataku na drugą bramkę.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– szybka i kombinacyjna gra w ataku pozycyjnym, częsta zmiana ciężaru gry, szukanie oraz kreowanie wolnych przestrzeni (dwójkowe wymiany miejsc, zwolnienie przestrzeni itd.)
– utrzymanie piłki po jej odbiorze, jak najszybsze podanie w kierunku bramki przeciwnika (partnera w środkowej strefie)
– reakcja po stracie piłki, szybki doskok i próba odbioru piłki w strefie ataku (uniemożliwienie zagrania piłki do środkowej strefy)

CEL ĆWICZENIA

Głównym celem gry jest doskonalenie ataku. Mamy tu elementy zarówno ataku szybkiego, kiedy zespół odbiera piłkę w strefie obronnej i próbuje jak najszybciej zdobyć środkową strefę, jak również ataku pozycyjnego – w przewadze liczebnej 5v4, kiedy rywal jest ustawiony kompaktowo w obronie.

Pośrednim celem jest więc też zachowanie podczas faz przejściowych. Zespół po odbiorze stara się utrzymać piłkę i jak najszybciej ukierunkować ją do centralnego pasa (w kierunku bramki przeciwnika), natomiast zespół, który stracił piłkę podczas ataku pozycyjnego, również zmuszony jest zareagować jak najszybciej i próbuje odebrać ją jeszcze w strefie swojego ataku. W przeciwnym wypadku zmuszony będzie do gry w obronie w kolejnej akcji.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym