Centralny Raport: Krakowski weekend

Centralna Liga Juniorów rozbujała się na dobre. W miniony weekend oczy były zwrócone na Rembertów, gdzie spotkały się ze sobą dwie najlepsze defensywy ligi, czyli Wisła z Legią. Jednak hit kolejki miał miejsce we Wronkach, gdzie poobijany ze wszystkich stron Lech mierzył się z będącym w dobrej formie Śląskiem Wrocław. Z kolei nieobliczana Escola wybrała się do Szczecina na mecz z Pogonią. Kto wyszedł z tych starć z tarczą, a nie na tarczy? Zapraszamy na cotygodniowy raport ze wszystkich Centralnych Lig Juniorskich w Polsce!

Nie ma co ukrywać, że wszystkich kibiców porywa obecnie Wisła Kraków. Nie dość, że wygrywa przekonywająco, to jeszcze wysoko. Przed tygodniem wiślacy wygrali 2:0 z Lechem, a teraz w bardzo dobrym stylu pokonali Legię Warszawa 3:0. Dla Wisły była to czwarta wygrana z rzędu w tym roku, a łącznie z poprzednią rundą już szósta z rzędu! Dodatkowo po stronie zysków należy zapisać formę poszczególnych zawodników takich jak Arkadiusz Kasia czy Marcin Grabowski. Z bardzo dobrej strony pokazał się także Emmanuel Kumah, który regularnie trenuje z pierwszym zespołem Białej Gwiazdy. Zawodnik młodzieżowej reprezentacji Ghany miał spory udział w świetnym występie Wisły, który okrasił dwoma golami. Koncert Wisły zakończył się wynikiem 3:0, a mogło być jeszcze wyżej.

Legia przystąpiła do spotkania mocno osłabiona brakiem zawodników powołanych przez Marcina Dornę na turniej UEFA Develompent, ale nie powinno to usprawiedliwiać porażki wojskowych. Legioniści prawie w każdym aspekcie byli gorsi od rywali i porażka była jak najbardziej zasłużona.

W Rembertowie Legia jeszcze nie wygrała w tym roku. Dodatkowo z powodu zmian w pierwszym zespole nowym szkoleniowcem został Tomasz Sokołowski II, dla którego końcówka sezonu będzie naprawdę ciężka. Musi podnieść zespół po słabym początku w tym roku, a już za tydzień wojskowych czeka ciężki wyjazd na mecz z Cracovią, która ostatni raz przegrała u siebie w połowie listopada ze Śląskiem.

Jeśli chodzi o mecz we Wronkach, to hit był hitem i nie zawiódł. Przynajmniej do przerwy. Na początku niewiele się działo, ale jak się zaczęło, to zaczęło się na dobre. W 22. minucie Jakub Białczyk przyjął piłkę na czterdziestym metrze, minął dwóch rywali i posłał bombę z 25 metrów pod poprzeczkę bramki gości. Nie minęły dwie minuty, a Białczyk podwyższył na 2:0, wykorzystując rzut karny podyktowany po faulu na Jakubie Karbowniku.

Po tym golu do roboty zabrali się goście. W zeszłym tygodniu prowadzili 2:0 z Pogonią, by ostatecznie dać się dogonić i rzutem na taśmę wywalczyć trzy punkty. We Wronkach zapowiadało się podobnie, bo w 35. minucie Tomasz Mamis strzelił gola kontaktowego, a tuż przed przerwą wyrównał Patryk Ostrowski. Goście nie zwolnili i jeszcze w doliczonym czasie gry pierwszej połowy sędzia podyktował jeszcze rzut karny dla Śląska, który wykorzystał Aleksander Paluszek. Chyba nikt się nie spodziewał, że Lech będzie schodził na przerwę przegrywając. Piorunująca pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 2:3.

Po przerwie trener Bochiński dokonał dwóch zmian, ale szczęście tego dnia (ponownie) nie było przy lechitach. W 57. minucie przed szansą na hat-tricka stanął Jakub Białczyk, ale z rzutu karnego przeniósł piłkę nad poprzeczką. W końcówce meczu w słupek trafił jeszcze Wiktor Pleśnierowicz, a dogodnej szansy na wyrównanie nie wykorzystał Bartosz Burman. Trener Śląska Ryszard Pietraszewski ma się z czego cieszyć, bo w trudnych momentach kolejny raz jego zawodnicy pokazują, że są drużyną silną mentalnie. We Wronkach wrocławianie zdobywają bardzo ważne trzy punkty, które umocnią Śląsk na pozycji wicelidera.

A Lech? Ostatnio pisaliśmy, że pogrąża się w marazmie po przegranej z Wisłą, a teraz sami nie wiemy, co napisać. Napiszemy więc, że to już 11 porażka mistrzów Polski w tym sezonie To powinno oddać sytuację niebiesko-białych.

Do Szczecina wybrała się Escola, która od pierwszego meczu na wiosnę z Zagłębiem Lubin nie zdobyła bramki. W Szczecinie było podobnie i podopieczni Marka Gołębiowskiego wracają do Warszawy bez punktów. Pogoń wygrała po bramce samobójczej Stanisława Muniaka i wykorzystanym karnym Huberta Turskiego.

Nie przypadkowo pisaliśmy o weekendzie krakowskich drużyn. Nie bez echa przeszła efektowna wygrana Cracovii nad Arką Gdynia 3:0. Dwie bramki w tym meczu zdobył Dawid Pik, z czego jedna stadiony świata. Zobaczcie sami.

Pasy zdobyły bardzo ważne trzy punkty, a już za tydzień zmierzą się u siebie z Legią i wydaje się, że Cracovia będzie faworytem tego spotkania. Dodatkowo warto wspomnieć, że Arka przed tygodniem pokonała Legię 2:0.

Udany rewanż za mecz w pierwszej serii gier sprawiła Korona Kielce, pokonując na wyjeździe Elanę Toruń aż 5:0. Dla Korony był to kolejny przystanek na drodze do mistrzostwa i bardzo żałujemy, że trener Letiteri nie ufa szkoleniu we własnej akademii. Dwie bramki do swojego dorobku dołożył Daniel Szelągowski. Z kolei dla Elany był to (kolejny) pocałunek śmierci prowadzący do spadku. Nie ma już takiej siły, żeby torunianie utrzymali się w Centralnej Lidze Juniorów. Dla Elany będzie to cenne doświadczenie, które mamy nadzieję wykorzystają w przyszłości.

W pozostałych spotkaniach Zagłębie Lubin podzieliło się dość niespodziewanie punktami z Ruchem Chorzów, Jagiellonia Białystok pewnie pokonała 4:1 GKS Bełchatów, a w bardzo ważnym meczu o utrzymanie Motor Lublin podzielił się punktami z Górnikiem Zabrze remisując 1:1.

Komplet wyników 22. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-18

Tabela po 22. kolejce Centralnej Ligi Juniorów U-18

W tabeli na prowadzeniu jak co tydzień Korona, która wygrywając w Toruniu, umocniła się na pozycji lidera. Dzielnie goni Śląsk, który ma osiem punktów straty i jeden mecz rozegrany więcej. Rozczarowujący remis dla Zagłębia dalej pozwolił lubinianom pozostać na trzeciej pozycji.

Rewelacja wiosny – Wisła już na czwartym miejscu tylko z punktem starty do Zagłębia i czterema do Śląska. Tuż za plecami Białej Gwiazdy znajduje się dzielnie walcząca Pogoń i dwa rozczarowania – Legia i Lech. Podopieczni Tomasza Sokołowskiego II jeśli myślą o czołówce muszą zacząć zdobywać punkty. Z kolei Lech dołączył do grona drużyn oglądających się regularnie za plecy w tabeli. W tej grupie mimo wygranych dalej jest Jagiellonia i Cracovia.

W następnej kolejce ekipa Łączy Nas Piłka wybiera się już w piątek do Gdyni, gdzie gospodarze podejmą Zagłębie Lubin. Dla gdynian będzie to już piąte spotkanie wiosną rozgrywane u siebie. Ciekawie zapowiada się wspomniane starcie Cracovii z Legią, w której gospodarze będą starali się „ściągnąć” wojskowych w dolną część tabeli. Spore emocje mogą być także podczas derbowego spotkania Korony Kielce z Motorem Lublin, w którym obie drużyny będą grały o trzy punkty. Obojętnie nie można przejść obok starcia Śląska z Wisłą Kraków, gdzie spodziewamy się gradu bramek i wielu emocji!

CLJ U-17

Grupa A

Po pięciu meczach bezbłędna jest Legia. Mają na swoim koncie komplet punktów i w minionej kolejce legioniści rozjechali się jak walec w Łodzi po ŁKS-ie aż 8:0. W ważnym spotkaniu o układ w tabeli Jagiellonia po ciężkim meczu wygrała z UKS Naki Olsztyn 2:1. Z kolei w derbach Warszawy mocna Polonia okazała się lepsza od Escoli wygrywając 3:0. Swoje spotkanie przegrał za to Ursus Warszawa, który uległ AKS SMS Łódź 1:0. W tabeli lideruje Legia będąc trzy punkty nad Polonią, którą legioniści pokonali w bezpośrednim spotkaniu przed tygodniem. Podium uzupełnia Ursus Warszawa. Bez punktów dalej ŁKS Łódź.

Grupa B

Ważne trzy punkty notuje Pogoń Szczecin, która dzięki wygranej 5:1 nad Arką Gdynia odbija się od dna tabeli. Lechia Gdańsk pewnie pokonuje Gryfa Słupsk i wydaje się, że drużyna z Pomorza będzie czerwoną latarnią tej grupy. Pierwsze punkty w tym sezonie notuje także Akademia Reissa, która w Popowie okazała się lepsza od Błękitnych Wronki. Hit tej kolejki pomiędzy niepokonaną Wartą a Lechem Poznań odbędzie się w środę.

Grupa C

W grupie C nie zatrzymują się Górnik Zabrze i Ruch Chorzów. Po pięciu meczach obie drużyny mają komplet punktów, ponieważ Górnik Zabrze pokonał na wyjeździe Śląsk 6:3, a Ruch Chorzów wygrał 2:1 z FC Wrocław Academy. Za plecami dwóch śląskich klubów plasuje się Zagłębie Lubin, które dopisało trzy punkty po wygranej w Opolu nad Odrą 3:0. Za tydzień jesteśmy ciekawi spotkania Zagłębia z Ruchem, które pokaże, czy Ruch z Górnikiem zdominują walkę o pierwszą lokatę w tej grupie.

Grupa D

Jak już piszemy co tydzień, jest to najbardziej wyrównana grupa (zresztą podobnie jak w CLJ U-15). W minionym tygodniu Resovia okazała się lepsza od Podgórza Kraków wygrywając 3:0, Cracovia przegrała u siebie 2:0 z Koroną Kielce. Sporą sensacją należy nazwać wygraną BKS-u Lublin aż 5:2 nad Wisłą Kraków. Z kolei Stal Mielec podzieliła się punktami remisując 1:1 z Motorem Lublin. W tabeli ścisk. Na czele Korona i Resovia z dziewięcioma punktami. Tabela jest bardzo spłaszczona, bo między liderem a ostatnią drużyną są tylko cztery punkty różnicy!

CLJ U-15

Grupa A

Najciekawsze spotkanie w tej grupie odbyło się w Bełchatowie pomiędzy GKS-em a AP Talent Białystok. Po bardzo zaciętym meczu AP pokonało GKS 4:3. Punktami z kolei podzielili się Polonia i Jagiellonia remisując 0:0. W derbach Warszawy Legia okazała się lepsza od Escoli wygrywając na wyjeździe 3:1. Mecz SMS-u Łódź z KS Deltą odbędzie się w środę. Za tydzień odbędzie się ważne spotkanie pomiędzy Legią a Polonią Warszawa. W tabeli na czele Polonia punkt przed Escolą i dwa przed SMS-em Łódź.

Grupa B

W grupie B bezbłędna jest Pogoń Szczecin, która tym razem rozbiła Akademie Reissa aż 6:0. Na drugim miejscu jest FASE Szczecin, które w tej kolejce wygrało na wyjeździe z Lechią Gdańsk. Punktami podzieliła się Warta Poznań z Bałtykiem Koszalin remisując 1:1, a Lech zdobył ważne punkty w Gdynii wygrywając 2:0 z Arką. Za tydzień Pogoń zagra z Arką, Lech z Lechią a FASE z Wartą Poznań.

Grupa C

Śląsk Wrocław rozbił na wyjeździe 6:0 Miedź Legnica. Rozbity został także FC Wrocław Academy, a sprawcą tego rozbicia było Zagłębie Lubin wygrywając 5:1. W tej grupie na czerwoną latarnię wyrasta Górnik Polkowice, który zaliczył kolejną porażkę tym razem w Katowicach z Rozwojem 0:3. Odra Opole przegrała u siebie z Piastem Gliwice 1:2. W tabeli lideruje Śląsk z dwoma punktami przewagi nad Zagłębiem i już pięcioma nad Rozwojem. Za tydzień Śląsk zagra w derbach z FC Wrocław Academy, a Zagłębie Lubin podejmie na swoim boisku Odrę Opole.

Grupa D

Najbardziej wyrównana grupa przynosi co rusz niespodzianki. Tym razem Akademia Piłkarska 21 pokonała Wisłę Kraków 2:0 i została liderem tabeli z 11 puntami. Po koszmarnym początku budzi się Korona Kielce, która wygrała 1:0 w trudnym meczu na wyjeździe z Resovią. Także ważne punkty zdobyła Cracovia, która również na wyjeździe wygrała 1:0 z Motorem Lublin. W meczu AP Top 54 z Górnikiem Łęczna padł remis 1:1. W tabeli na prowadzeniu AP 21, dwa punkty przed Górnikiem Łęczna i trzy nad Wisłą Kraków. Za tydzień lider jedzie do Lublina a Wisła zmierzy się z Resovią.