Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #33: Gra z akcentem na fazy przejściowe

Przyjemna forma gry w przewadze to najdoskonalsza z opcji pracy nad fazami przejściowymi w piłce nożnej. Poświąteczne #ĆwiczenieTygodnia opiera się właśnie na rywalizacji 6v3 z neutralnymi.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry 30 x 20 metrów, podzielone na dwie równe części. Zawodnicy ustawieni jak na animacji.

Zespół przy piłce, w swoim polu, gra w przewadze 4v3. Dodatkowo ma do wykorzystania dwóch zawodników neutralnych (żółci), którzy są ustawieni na bokach pola gry.

Po odbiorze piłki zespół musi jak najszybciej przenieść grę do swojej strefy i tam utrzymać ją w posiadaniu. Zawodnicy neutralni również zmieniają sektor gry, aby swoim wsparciem stworzyć przewagę liczebną 6v3.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– natychmiastowa reakcja po odbiorze piłki – pierwsze, najpóźniej drugie podanie powinny być wykonane do swojej strefy (zmiana sektora gry) – oraz szybki transfer zawodników do swojej strefy, aby tam piłkę w posiadaniu utrzymać
– wyjście ze strefy pressingu (po odbiorze piłki) podaniem
– szybka reakcja po stracie piłki – doskok do zawodnika z piłką oraz odcięcie potencjalnych linii podania, zwłaszcza w kierunku drugiej strefy
– wykorzystanie przewagi liczebnej w celu utrzymania piłki jak najdłużej w posiadaniu

CEL ĆWICZENIA

Głównym celem gry jest doskonalenie reakcji zawodników po odbiorze piłki. Zespół grający w obronie, po odebraniu piłki, stara się ją utrzymać w posiadaniu i jak najszybciej przenieść do swojej strefy.

Również reakcja zawodników po stracie piłki jest ważna – ich zadaniem jest uniemożliwienie zagrania między strefami oraz jak najszybszy odbiór, jeszcze wewnątrz swojej strefy.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym