Reportaże

Grupy rozlosowane, czas na wielkie granie o Puchar Tymbarku!

Minister Sportu Witold Bańka, prezes PZPN Zbigniew Boniek, selekcjonerzy młodzieżowych reprezentacji Polski, prezesi okręgowych ZPN, byli piłkarze reprezentacji Polski, obecne i były gwiazdy estrady… Kogo tam nie było. Zjechali się wszyscy, bo i okazja była wyjątkowa. Dzisiaj o godzinie 16:00 przed PGE Narodowym – miejscem finału rozgrywek o Puchar Tymbarku – odbyło się losowanie grup Turnieju “Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Przez najbliższe dni będziemy emocjonować się starciem najlepszych dzieci z całego kraju w kategorii U-12 i U-10 dziewczynek i chłopców, które wygrały w swoich województwach bilety do Warszawy! 

Zaczęliśmy całą ceremonię z drobnym poślizgiem, ale tego dnia najważniejsi nie byli oficjele, ale uczestnicy Finałów Ogólnopolskich Turnieju “Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Prezes Witold Bańka podjechał swoją rządową limuzyną co do sekundy, ale drobny poślizg miał ostatni autobus z drużyną (godzina 16:00, autobus, Warszawa – mieli prawo). Kiedy nadjechał autokar, a zgromadzeni goście wraz z rodzicami czekali na uczestników, rozpoczął się przemarsz inaugurujący Turniej. Na jego początku szła orkiestra, a tuż za nią dzieci z wolontariuszami, trenerami oraz tabliczkami z nawami i herbami swoich województw!

Trenerzy ubrani na czerwono, zawodnicy i zawodniczki na zielono, niebiesko albo żółto, ale wszyscy w zielonych kurtkach i czapkach. Świetnie to wyglądało, kiedy wszyscy razem usiedli i czekali na rozpoczęcie ceremonii. Jak wspomnieliśmy, grono zacnych gości było sporo. Ceremonie prowadził legendarny już dla Turnieju DJ Ucho, a pierwsi oficjalnie otworzyli rozgrywki prezes PZPN Zbigniew Boniek i minister sportu Witold Bańka. 

Pierwsze rozlosowano grupy w kategorii U-10. Entuzjazm panował spory, a dzieci na głos krzyczały, do jakich grup chcą trafić, a jakie uniknąć. My też po Finałach Wojewódzkich wiedzieliśmy, kto jest mocny i widać, że wieść się niesie. 

Pomiędzy losowaniem U-10 i U-12 po raz pierwszy na scenę wyszła Roksana Węgiel. Jak nie wiecie (chociaż zakładam, że każdy wie), to jest gwiazda młodego pokolenia, zwyciężczyni Eurowizji Junior. Jej występ był dobrym pomysłem, ponieważ przez najbliższe dni najważniejsze są dzieci, a one bardzo dobrze znały Roksanę, co było widać, gdy ustawił się sznurek po autografy liczący kilkadziesiąt metrów! 

Bilety do Warszawy uzyskały 64 drużyny z całej Polski – zwycięzcy Finałów Wojewódzkich wśród dziewczynek i chłopców w kategorii U-10 i U-12. W każdej kategorii jest 16 zespołów, które zostały rozlosowane w czterech grupach po cztery zespoły w każdej. Z grupy wychodzą dwie drużyny, które zagrają w ćwierćfinałach i następnie półfinałach Turnieju. Najlepsze osiem zespołów – finaliści swoich kategorii w czwartek zmierzą się o Puchar Tymbarku na PGE Narodowym!

Dobra czas przejść do najważniejszego, czyli kto z kim się zmierzy w Turnieju “Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.

Kategoria U-10 – niebiescy kolor to chłopcy, żółty to dziewczynki. 

Kategoria U-12 – zielony kolor to chłopcy, pomarańczowy to dziewczynki. 

Po losowaniu jeszcze raz występ Roksany Grzesiak, autografy, zdjęcia, rozmowy i do hoteli, bo jutro zaczynamy już wielkie emocje i granie od samego rana. Jeśli chodzi o subiektywną opinię, to zazdroszczę tym dzieciakom, tego kogo widzą, gdzie są i co przeżyją przez najbliższe dni. Wsłuchując się w rozmowy tych dzieci, jak opowiadają z kim i jak się przywitali, kto stał obok nich, kogo mają w grupie, to mam wątpliwości, czy te dzieci dzisiaj zasną? Podobnie zresztą z rodzicami. Dla nas to były niektóre już bardzo znajome twarze. Jeżdżą ze swoimi dziećmi wszędzie i dla nich spotkanie tych wszystkich osobistości w jednym miejscu, też było wielkim przeżyciem. Aż sam się dziwiłem, jak rozmawialiśmy z prezesem Bońkiem ilu dorosłych po prostu zachowuje się w tym momencie jak dzieci, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Oni też spełniają swoje marzenia, bo przecież tak naprawdę wszyscy przyjechaliśmy z podwórka na stadion.

Relację na żywo z Turnieju będziecie mogli słuchać już jutro od 10:00 na WeszłoFM, a codziennie na Weszło Junior będziemy wam dostarczać garść informacji tekstowych z Turnieju. I tak przez najbliższe dwa dni, a wszystko zakończymy w czwartek relacją live ze PGE Narodowego, reportażami na naszej stronie i specjalnym HydeParkiem, w którym omówimy Puchar Polski i Puchar Tymbarku! Piłkarska majówka z “Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” ruszyła na dobre. Kto nie może być – zapraszamy do słuchania i czytania, a kto chce nas spotkać i przeżyć wspólnie z nami te emocje, to poniżej prezentujemy rozkład jazdy na najbliższe dni! Do zobaczenia!

Harmonogram „Piłkarskiej majówki”:

Dzień I (29.04.) – od godz. 16:00

Wielkie Otwarcie Turnieju przy PGE Narodowym (wstęp wolny, brama nr 2 od Ronda Waszyngtona).

Dzień II (30.04.) – godz. 10:30-16:00

Faza grupowa Finału Ogólnopolskiego na boiskach Legii i Agrykoli (wstęp wolny).

Dzień III (1.05.) – godz. 10:00-15:00

Faza pucharowa Finału Ogólnopolskiego na boiskach Legii i Agrykoli (wstęp wolny).

Dzień IV (2.05.) – godz. 10:00-12:30

Wielki Finał Turnieju na PGE Narodowym (wstęp za okazaniem biletu na Finał Pucharu Polski)

DD

fot. Łukasz Grochala i Weronika Kuźma