Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #35: Podanie czy drybling?

Decyzyjność to według najnowszych trendów szkoleniowych najbardziej wartościowa cecha wśród piłkarzy. Dzisiejsze #ĆwiczenieTygodnia akcentuje ją w najprostszej formie – wyboru pomiędzy dryblingiem i podaniem.

OPIS ĆWICZENIA:

W polu gry 40 x 15 metrów wyznaczono strefę o szerokości 10 metrów, w której ustawiony jest obrońca. W strefie końcowej (ok. 20 x 15 metrów) ustawieni są drugi obrońca oraz bramkarz. Gra jest podzielona na dwie części.

W pierwszej zadaniem dwóch zawodników czerwonych jest przeprowadzenie piłki przez wyznaczoną strefę, gdzie stara się ją odebrać pierwszy obrońca. Jeśli zawodnikom się uda, wbiegają do kolejnej strefy, gdzie rozpoczyna się kolejna gra 2v1 z finalizacją.

W obu strefach, jeśli obrońca odbierze piłkę, zadaniem jest jej zagranie do jednej z małych (żółtych) bramek.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– ocena sytuacji, podjęcie dobrej decyzji oraz skuteczność działania (podanie czy drybling?)
– ruch zawodnika bez piłki umożliwiający opcję podania dla partnera z piłką
– szybkość podejmowania decyzji oraz szybkość działania
– odpowiednie ustawienie (nabieg) obrońcy w sytuacji 2v1 – odcięcie od podania oraz atak na zawodnika z piłką
– reakcja po stracie / odbiorze piłki

CEL ĆWICZENIA

Głównym celem gry jest doskonalenie podejmowania decyzji. Zawodnik w małej grze 2v1 zawsze ma dwie możliwości do wyboru: albo gra z partnerem (podanie), albo działanie indywidualne (drybling).

W każdej kolejnej akcji zawodnik musi ocenić poprawnie sytuacje, a następnie podjąć skuteczne działanie. Nie bez znaczenia jest również rola zawodnika bez piłki, który swoim ruchem musi dać opcję grania partnerowi.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym