Weszło Junior

Tego dnia był przyjemny moment w Katowicach. Finał projektu “Zagraj na Bukowej”

18 maja 2019 roku zapiszę się w historii GKS Katowice, jako jedna z najczarniejszych dat. GieKSa spadła do II ligi po golu bramkarza rywali w 98. minucie meczu, ale w przerwie spotkania z Bytovią Bytów nikt nie dopuszczał takiego scenariusza do myśli. Na boisku pojawili się nieco młodsi piłkarze i był to zdecydowanie najprzyjemniejszy moment tego dnia na boisku GKS-u Katowice, na którym odbył się finał 9. edycji turnieju “Zagraj na Bukowej”. 

„Zagraj na Bukowej”to wspólny projekt GKS-u Katowice, Akademii Piłkarskiej „Młoda GieKSa”, Domu Aniołów Stróżów, Stowarzyszenia Kibiców GKS-u Katowice „SK1964” oraz Urzędu Miasta Katowice. W ramach projektu organizowane jest sześć tygodni treningów na aż 20 boiskach w Katowicach, Mysłowicach, Imielinie, Jaworznie i Lędzinach. Treningi odbywały się raz w tygodniu w środy albo czwartek w zależności od lokalizacji, a zajęcia rozpoczynały się o godzinie 18:00. Ten cykl jest już stałym punktem programu w Katowicach, gdzie miejscowy GKS zaprasza do wspólnych treningów najmłodszych adeptów piłki nożnej z regionu, a projekt z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie. We wszystkich 120 zajęciach wzięło udział blisko 2000 dzieci. Oto przykładowy trening, który odbywał się w Mysłowicach pod okiem trenerów Akademii Piłkarskiej “Młoda GieKSa”.

Ze wszystkich uczestników treningów wyłoniona zostaje reprezentacja każdej z dzielnic, która bierze udział w turnieju finałowym. W jej skład mogą wchodzić chłopcy i dziewczęta z rocznika 2006 i młodsi. Projekt jest wielkim i znanym wydarzeniem w Katowicach, a powagę turniejowi nadaje, chociażby oficjalne losowanie grup turnieju, które na swoim kanale YouTube przeprowadził GKS Katowice, a losującym był zdymisjonowany już trener Dariusz Dudek.

Raz w roku obiekt przy ulicy Bukowej zamienia się w “trójkolorowe wesołe miasteczko” gdzie odbywa się finał turnieju. Zmagania rozpoczęły się 18 maja o godzinie 12:30, a pierwsze spotkania ruszyły o godzinie 13:00. Boczna płyta została podzielona na cztery boiska, na których grały cztery grupy po 5 drużyn. Następnie ćwierćfinał i półfinał, a dwie najlepsze drużyny turnieju spotykają się w finale, który odbywa się w przerwie meczu GKS-u Katowice. Takie regionalne “Z Podwórka na Stadion” tylko w innym formacie, zbierające dzieci faktycznie głównie z podwórka. Najlepszą drużyną tegorocznej edycji okazała się ekipa z Imielina, która pokonała w finale zespół z Pioska. Oprócz nagrody głównej zostały nagrodzone dwie drużyny. Jedna za postawę najbardziej fair play, a drugą za najlepszy doping zgromadzonych kibiców.

– Według mnie i słuchając opinii innych osób jesteśmy zgodni, że to był najlepszy turniej finałowy w historii. Cieszy mnie, że każdy uczestnik miała swoją koszulkę z nazwą drużyny. Skala, jak co roku, była ogromna, bo zaktywizowaliśmy 1956 dzieci na 120 zajęciach w 5 miastach Górnego Śląska. Wielkie finały były zwieńczeniem pracy – mówi Piotr Koszecki, jeden z koordynatorów turnieju i osoba prowadząca stronę zagrajnabukowej.pl.

Bardzo ciekawa inicjatywa, którą proponujemy także innym miastom czy gminom, by organizowały finały bądź zmagania dzieci na największych boiskach w okolicy. Dla dzieci zagranie na takich stadionach jest w w większości spełnieniem ich marzenia i wielkie brawa dla organizatorów za sprawne prowadzenie takiego przedsięwzięcia od 2013 roku. Dlatego szczególne podziękowania należą się Oldze Bieganowskiej, kierownik ds. marketingu GKS Katowice, która od pierwszej edycji ciągnie projekt czasem nawet jednoosobowo.

fot. zagrajnabukowej.pl