Weszło Junior

PZPN dofinansuje piłkę kobiecą!

Nadchodzą wielkie zmiany od przyszłego sezonu. Polski Związek Piłki Nożnej zatwierdził na ostatnim spotkaniu uchwałę, która pomoże rozwojowi piłki kobiecej w naszym kraju. Na ten cel przeznaczy 6 milionów złotych!

Katarzyna Kiedrzynek i Paulina Dudek w PSG, Ewa Pajor w VfL Wolfsburg, czy Aleksandra Sikora w Juventusie – to tylko kilka polskich zawodniczek, które grają w topowych europejskich zespołach. Co zrobić, żeby było ich więcej? Zadbać o odpowiednie szkolenie młodych piłkarek i format rozgrywek juniorskich.

Od nowego sezonu dojdzie więc do wielkich zmian. Nowy system zakłada utworzenie Centralnej Ligi Juniorów U-17 w miejsce funkcjonującej obecnie Makroregionalnej Ligi Juniorek Młodszych U-16. Powstanie także Centralna Liga Juniorów U-15, która będzie działać na zbliżonych zasadach, co obecna MLJM U-16.

Zespoły występujące w CLJ U-17 dostaną dofinansowanie w wysokości 50.000 złotych, co sezon, natomiast uczestniczy CLJ U-15, otrzymają 10.000 złotych na rundę rozgrywkową. Mistrz CLJ U-17 otrzyma nagrodę finansową w wysokości 50.000 zł, wicemistrz – 20.000 zł, a zespoły z miejsc 3-4 otrzymają po 5.000 zł. Zwycięzca CLJ U-15 uzyska nagrodę pieniężną w wysokości 10.000 zł, a wicemistrz – 5.000 zł.

To nie koniec zmian. W miejsce kadr wojewódzkich powstaną konsultację Talent PRO dla najzdolniejszych piłkarek w regionie. Jednym z punktów projektu jest odwiedzanie i sprawdzanie, jak funkcjonują kluby piłkarskie.

Dodatkowo polskie kluby będą otrzymywać premie finansowe za powołanie ich zawodniczki do kadr A, U-19 i U-17. Na ten cel PZPN przeznaczy do podziału milion złotych.

Fot. Łukasz Grochala