Centralny Raport: baraże o CLJ U-17 zakończone

Centralny Raport pojawia się wyjątkowo w piątek, ale nie jest to kwestia przypadku. Poznaliśmy pozostałe pięć zespołów, które mogą świętować swój awans na szczebel centralny. Przeanalizujmy, co działo się w tych spotkaniach.

Przed rewanżami żadna z drużyn nie mogła być pewna awansu. W 16 meczach nie padł ani jeden remis, ale drużyny, jeżeli wygrywały to niewielką przewagą, najczęściej jedną bramką.

Tak było w Elblągu, gdzie lokalna Olimpia zmierzyła się ze Zniczem Pruszków. Zdobyta w 65. minucie spotkania bramka autorstwa Mateusza Szmukały, jak się później okazało, była jedynym golem w tym meczu, który dawał gospodarzom niewielką zaliczkę przed rewanżem.

Nie wystarczyła jednak, żeby awansować na szczebel centralny. Po pierwszej połowie drugiego spotkania to Olimpia nadal mogła cieszyć się z wygranej w barażach, ponieważ na tablicy wyników utrzymał się bezbramkowy remis. W drugiej odsłonie meczu piłkarze z Pruszkowa zabrali się na poważnie za odrabianie strat i zdobyli trzy bramki. Kropką nad i było trafienie z 90. minuty Huberta Handzlika, które przypieczętowało promocję do wyższej ligi.

Ciekawie zapowiadało się spotkanie SI Arki Gdynia i Lidera Swarzędz. W pierwszym meczu to goście ze Swarzędza pierwsi wyszli na prowadzenie. Gdynianie potrafili jednak szybko odpowiedzieć golem Mateusza Treli, a w ostatniej minucie zwycięstwo przypieczętował Patryk Soboczyński.

W rewanżu nie było już wątpliwości, która drużyna bardziej zasługuje na awans do CLJ. Bramkarz gospodarzy, aż siedem razy musiał wyciągać piłkę z siatki, ponieważ Arka pokazała w tym meczu prawdziwy strzelecki popis.

Podobnie jak w dwóch wcześniejszych spotkaniach, kibice na stadionie w Bydgoszczy na bramki musieli czekać do drugiej odsłony spotkania. Gdy się już doczekali, to mogli mieć powody do radości, ponieważ Chemik zdobył dwie bramki i pokonał ekipę FASE Szczecin.

Rewanż w stolicy województwa zachodniopomorskiego przyniósł sporo emocji. Podopieczni Pawła Ozgi liczyli, że historia zatoczy koło. Rok temu udało się im odwrócić niekorzystny wynik w meczu z Wartą Poznań o awans do Centralnej Ligi Juniorów U-17. Jednak nic dwa razy się nie zdarza – jak pisała Wisława Szymborska – i tym razem FASE musiało uznać wyższość rywali. Chemik zwyciężył 2:1.

Talent Białystok w barażach trafił na UKS SMS Łódź. Na własnym boisku już od 11. minuty gospodarze musieli gonić wynik. Nieskutecznie, bo przed rewanżem łodzianie mieli niewielką, ale jednak zaliczkę.

Patryk Domagała, który zdobył jedyną bramkę w pierwszym spotkaniu, szybko otworzył wynik również drugiego meczu. W drugiej połowie podwyższył Robert Prochownik i gospodarze mieli już trzy bramki przewagi. Wtedy przebudzili się piłkarze Talentu, zdobyli dwie bramki, ale to nie wystarczyło, żeby nawet wygrać w tym spotkaniu. Gospodarze w końcówce również dołożyli dwa trafienia i mogą się cieszyć z wejścia do Centralnej Ligi Juniorów.

W ostatnich meczach barażowych zmierzyły się Pomologia Prószków i Warta Gorzów Wielkopolski. Pierwsze spotkanie rozgrywano w Gorzowie i to gospodarze schodzili na przerwę z jednobramkowym prowadzeniem. Między 66. a 68. minutą roztrwonili jednak całą przewagę. Dwie bramki gości dały im zwycięstwo w tym meczu.

Rewanż opierał się na zasadach „oko za oko, ząb za ząb”. Pomologia pierwsza wyszła na prowadzenie, Gorzów wyrównał. Gospodarze zdobyli bramkę na 2:1 i po raz kolejny goście zdołali wyrównać. Trzecia bramka piłkarzy z Prószkowa zamknęła ostatecznie ten dwumecz i dała awans drużynie z województwa opolskiego.