Weszło Junior

PSG najlepszą akademią we Francji, koniec dominacji Lyonu

Czasy panowania pierwszej drużyny Olympique Lyon we Francji przypadają na początek tego stulecia. Przez ostatnie sześć lat Les Gones mogli się za to cieszyć prowadzeniem w rankingu na najlepszą akademię w kraju. W tym sytuacja uległa zmianie.

W plebiscycie FFF (France Football Federation) brano pod uwagę m.in. liczbę zawodowych kontraktów podpisanych przez zawodników wychowanych w klubie, rozegrane przez wychowanków mecze w piłce seniorskiej czy inne sukcesy.

Lyon nie tylko pierwszy raz od sześciu lat musiał ustąpić miejsca na tronie, ale wypadł poza podium. Klasyfikację wygrało PSG.

Zwycięstwo klubu z Paryża nikogo specjalnie nie dziwi, ale już dalsze miejsca są większą niespodzianką. Drugie miejsce przypadło Rennes, z którego wywodzą się Ousmane Dembele czy Ismaila Sarr. Ostatnią lokatę na podium zajmuje za to… drugoligowe Sochaux. Mimo że pierwszej drużynie nie wiedzie się w ostatnim czasie najlepiej, akademia wypuściła w świat kilku niezłych piłkarzy. Bardzo blisko podpisania kontraktu z niemiecką Borussią Mönchengladbach jest Marcus Thuram, syn Liliana, a przy okazji zawodnik Sochaux w latach 2012 – 2015.

Czołówka rankingu prezentuje się następująco:

1. Paris Saint Germain
2. Rennes
3. Sochaux (Ligue 2)
4. Olympique Lyon
5. AS Monaco
6. Nantes
7. Caen
8. Saint-Etienne
9. Toulouse
10. Le Havre (Ligue 2)