Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #46: Technika podań z ruchem do i od piłki

W ostatnim czasie w ramach #ĆwiczenieTygodnia prezentowaliśmy wiele środków opartych na małych grach. Tym razem skupimy się na sekwencji podań, mającej za zadanie nie tylko poprawić ich jakość, ale udoskonalić ruch od oraz do piłki.

OPIS ĆWICZENIA:

Ćwiczenie przygotowane jest dla grup 4-osobowych. Oczywiście może brać w nim udział więcej zawodników, ale wtedy spadnie intensywność. Sekwencja podań zgodnie z animacją. Pierwszy zawodnik (bez piłki) wykonuje ruch w stronę manekinów i tam podejmuje decyzję:
– ruch do piłki, odegranie piłki wstecznej (gra na ścianie) i ruch w wolną przestrzeń
– lub ruch od piłki (w wolną przestrzeń) i przyjęcie kierunkowe futbolówki

Zawodnik z piłką zobowiązany jest do uważnej obserwacji, gdzie partner chce otrzymać podanie (kierunek ruchu bez piłki). Po każdej kombinacji podań, następuje zmiana ról zawodników.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– ruch bez piłki (do i od piłki)
– odpowiedni timing wyjścia na pozycję oraz zagrania piłki
– otwarta pozycja ciała
– przyjęcie kierunkowe

CEL ĆWICZENIA

Ćwiczenie ma na celu poprawić poruszanie się zawodników, którzy chcą udzielić wsparcia zawodnikowi z piłką. Ruch nie tylko do piłki (najczęściej nauczany), ale również od piłki w celu wykreowania przestrzeni do gry.

Jako progresje można zastosować ćwiczenie z półaktywnym obrońcą, którego działanie będzie wpływało na poruszanie się zawodników chcących otrzymać podanie (decyzyjność).

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym