Weszło Junior

Robin Pronk nowym koordynatorem Akademii Zagłębia Lubin

Nowym Koordynatorem Ds. Rozwoju Trenerów i Zawodników Akademii Piłkarskiej Piłkarskiej KGHM Zagłębie został Robin Pronk. Holender ma za sobą wiele lat bogatej w sukcesy pracy na rzecz między innymi Ajaksu Amsterdam i FC Utrecht.

Zadaniem Robina Pronka będzie realizowanie polityki właściciela, klubu i Dyrektora Technicznego w przedmiocie rozwoju trenerów oraz zawodników Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie.

Holender będzie koordynował pracę trenerów i zawodników w grupach od U-13 do U-21. Ponadto rozpocznie współpracę z trenerami Marcinem Cilińskim i Pawłem Sochackim przy grupie U-18, gdzie trenuje wielu utalentowanych zawodników.

Nowy koordynator akademii Zagłębia będzie także prowadził połączone treningi z udziałem najbardziej utalentowanych zawodników akademii oraz młodych graczy z pierwszej drużyny.

– Po przeprowadzeniu szczegółowej analizy, zdecydowaliśmy o wprowadzeniu innowacji i zaszczepieniu akademii nowego impulsu, który mam nadzieje pomoże zawodnikom jeszcze lepiej przygotować się do gry w pierwszym zespole KGHM Zagłębia. Aby miało to odzwierciedlenie w praktyce, zatrudniliśmy Robina Pronka – profesjonalistę, który swoje doświadczenie zdobywał na najwyższym poziomie w Ajaksie Amsterdam i FC Utrecht – powiedział Henny Lee, Dyrektor Techniczny Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie.

– W Ajaksie i Utrechcie Robin Pronk pracował bardzo skutecznie, dzięki czemu trenerzy i zawodnicy akademii tych klubów bardzo szybko rozwijali swoje umiejętności i wchodzili na najwyższy poziom. Niezwykle cieszę się, że Robin chce się podzielić swoją wiedzą z Zagłębiem Lubin. Nasi trenerzy i zawodnicy na pewno na tym skorzystają – dodał Henny Lee.

Robin Pronk karierę trenerską rozpoczął w 1990 roku. Przez osiem lat pracował dla akademii FC Abcoude, skąd w 1998 roku przeszedł do akademii Ajaksu Amsterdam. W „De Ajacieden” pracował aż 13 lat i w tym czasie osiągnął wiele sukcesów, jak choćby mistrzostwa Holandii od U-12 do U-17 oraz wygrane w prestiżowych turniejach młodzieżowych.

Kolejnym etapem kariery nowego Koordynatora Ds. Szkolenia Trenerów i Zawodników AP KGHM Zagłębie był FC Utrecht. Od 2011 do 2014 roku pracował w tej drużynie w charakterze trenera FC Utrecht U-19, po czym w 2014 roku objął rezerwy FC Utrecht. Już w pierwszym sezonie osiągnął spory sukces, bo drużyną zbudowaną z bardzo młodych piłkarzy awansował do Jupiler League, czyli na zaplecze najwyższej klasy rozgrywkowej w Holandii, gdzie swoje rezerwy miały wystawione tylko Ajax Amsterdam i PSV Eindhoven. Pracę w FC Utrecht Robin Pronk zakończył 30 czerwca 2019 roku.

To miedzy innymi spod skrzydeł Robina Pronka wypłynęli tacy zawodnicy, jak: Christian Eriksen, Daley Blind, Joel Veltman, Toby Alderweireld, Jermain Lens, Davy Klaassen, Sofyan Amrabat, Gyrano Kerk czy Sean Klaiber.

– Mam bardzo pozytywne odczucia po przyjeździe do klubu. Bardzo podobają mi się filozofia, jaka przyświeca akademii, a także dobra baza treningowa oraz przede wszystkim potencjał, jaki drzemie w młodych zawodnikach. Do Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie chcę wnieść swoją wiedzę i doświadczenie. Chcę pomagać trenerom i zawodnikom, by cały czas podnosili swoje umiejętności – mówi Robin Pronk.

– Jestem ambitnym człowiekiem i zawszę poszukuję najwyższej jakości i poziomu. Wierzę, że dzięki realizacji filozofii i ciężkiej pracy wzniesiemy klub, akademię i zawodników właśnie na ten najwyższy poziom – dodał nowy koordynator.

– Po 20 latach pracy w Holandii jestem niezwykle podekscytowany możliwością podjęcia wyzwania w innym kraju. Cieszę się, że będę mógł się dzielić swoją wiedzą w nowym miejscu – zakończył Robin Pronk.

Za: Biuro Prasowe Zagłębia Lubin S.A

Fot. akademiakghm.com