Centralny Raport: Lider z pierwszą porażką, Wisła gromi w derbach Krakowa

W 5. kolejce gier Centralnej Ligi Juniorów U-18 doszło do starcia lidera z Warszawy z obrońcami tytułu z Kielc. Legia doznała pierwszej porażki w sezonie i uległa na wyjeździe 2:3. Zapraszamy na nasz cotygodniowy „Centralny Raport”!

Ta kolejka była przełomowa pod kilkoma względami. Swoje pierwsze ligowe spotkanie przegrała Legia, a premierowy raz wygrać udało się drużynie z Łodzi. Po raz pierwszy oglądaliśmy także spotkanie, w którym padła tylko jedna bramka. I to dwukrotnie. Była to także pierwsza kolejka, w której na listę strzelców nie wpisał się Kacper Głowieńkowski. Fanów piłkarza Śląska Wrocław jednak uspokajamy – w tym tygodniu zdobył pięć bramek w meczu rezerw.

Zdecydowanie najciekawiej w tej kolejce zapowiadał się mecz przy ul. Szczepaniaka. Naprzeciw siebie stanął mistrz Polski do lat 18 i mistrz Polski do lat 17. Faworytem tego zmagania był zespół z Warszawy, który do tej pory odniósł komplet zwycięstw. Podopieczni Pawła Czai na razie radzą sobie w kratkę i dobre mecze przeplatają znacznie słabszymi.

Korona od początku narzuciła gościom swój styl gry. Wysoki pressing i twarda gra opłaciła się – „Scyzory” w 20. minucie wyszły na prowadzenie dzięki Jakubowi Rybusowi. Legia nie prezentowała się w tym meczu korzystnie, ale na trzy minuty przed końcem pierwszej połowy zdołała wyrównać. Skutecznie główkował, sprowadzony z Ursusa Warszawa Yehor Matsenko.

Radość gości z remisu, nie trwała długo. Jeszcze przed przerwą sprokurowali rzut karny. Do piłki podszedł Jakub Górski i spokojnie wpakował futbolówkę do bramki.

Po przerwie obie drużyny chciały jak najszybciej zdobyć gola. Ta sztuka udała się Koronie, a Górski ponownie wykorzystał jedenastkę. Trzecia stracona bramka, nie złamała „Legionistów” i w 61. minucie zrobiło się 3:2. Drugi gol dla przyjezdnych również padł po rzucie rożnym, a autorem trafienia był Patryk Pierzak.

W końcówce oba zespoły miały swoje okazje, ale więcej bramek w tym meczu nie padło i to gospodarze mogą się cieszyć z trzeciego zwycięstwa w tym sezonie.

W weekend rozegrano dopiero piątką kolejkę CLJ, a ekipa z Wrocławia ma już za sobą trzy potyczki z beniaminkami. Z pewnością nie mogą być zadowoleni z bilansu tych spotkań, bo w trzech meczach wygrali tylko raz.

– Cały czas szukamy alternatyw, ale nasze ostatnie starcie z Arką Gdynia daje nadzieje, że uda nam się osiągnąć stabilność w obronie – mówił w ostatniej rozmowie z nami trener drużyny z Wrocławia Ryszard Pietraszewski.

Obrona Śląska w zaledwie czterech rozegranych meczach przepuściła już 11 bramek, a w spotkaniu z UKS-em SMS Łódź dołożyła kolejne cztery. Na przerwę to goście z Dolnego Śląska schodzili z jednobramkowym prowadzeniem, ale po zmianie stron zdecydowanie lepiej zaczęli prezentować się gospodarze.

Łodzianie w drugiej odsłonie gry zdobyli trzy bramki, tym samym odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie. Śląsk, jeśli chce walczyć o najwyższe cele, musi zdecydowanie lepiej zacząć prezentować się w obronie.

Zacięte były starcia w Krakowie i Gdańsku. Lechia zdołała u siebie pokonać Lecha Poznań 3:2, a takim samym wynikiem zakończył się mecz pomiędzy Cracovią i Escolą.

W 5. kolejce czekały nas derby Krakowa. Gospodarzem tego pojedynku był Hutnik, na który przyjechała Wisła. Na piętnaście minut przed końcem spotkania „Biała Gwiazda” prowadziła zaledwie 1:0, ale później zaczęło się prawdziwe strzelanie. W ostatnim kwadransie Wiślacy zapakowali swoim rywalom cztery gole i pewnie wygrali 5:0.

W pozostałych meczach Arka Gdynia zgodnie z oczekiwaniami ograła u siebie Gwarek, Zagłębie Lubin odniosło skromne zwycięstwo nad Jagiellonią Białystok, a prezentująca się w tym sezonie zdecydowanie poniżej oczekiwań Pogoń Szczecin uległa na wyjeździe Górnikowi Zabrze.

Tabela po 5. kolejkach:

Zagłębie Lubin ze Śląskiem Wrocław oraz Korona Kielce z Jagiellonią Białystok – tak zapowiadają się najciekawsze spotkanie kolejnej serii gier. O pierwsze zwycięstwo w sezonie w meczu z UKS SMS Łódź zagra Gwarek Zabrze, a Legia spróbuje obronić pozycję lidera w spotkaniu z Górnikiem Zabrze.

Pełen terminarz 6. kolejki CLJ:

Pogoń Szczecin – Cracovia (14 września, 11:00)

Lechia Gdańsk – Hutnik Kraków (14 września, 11:00)

Śląsk Wrocław – Zagłębie Lubin (14 września, 12:00)

Lech Poznań – Escola Varsovia (14 września, 12:00)

Legia Warszawa – Górnik Zabrze (14 września, 14:00)

Wisła Kraków – Arka Gdynia (14 września, 16:30)

Jagiellonia Białystok – Korona Kielce (15 września, 12:00)

Gwarek Zabrze – UKS SMS Łódź (15 września, 12:00)

***

CLJ U-17

Grupa A

Polonia Warszawa pozostaje na ten moment jedyną drużyną, która może pochwalić się kompletem zwycięstw w Grupie A. Na ten moment, ponieważ spotkanie Escoli z Ursusem przełożono na 25 września. Trening strzelecki urządziła sobie Legia Warszawa. Bramkarz Naki Olsztyn musiał wyciągać piłkę z bramki aż ośmiokrotnie, a hat-trickami w tym meczu popisali się Wiktor Kamiński i Bartosz Wicenciak. W derbach Łodzi lepszy okazał się zespół UKS SMS, który pokonał 2:0 AKS SMS.

Grupa B

Bardzo zacięte spotkanie obejrzeli kibice w Poznaniu, gdzie miejscowy Lech mierzył się z Pogonią Szczecin. Wynik? 5:4 dla gospodarzy. Bramek również nie brakowało w meczach drużyn z Gdyni, a padło ich dokładnie 9. Pewne zwycięstwa zanotowały AP Reissa i Lechia Gdańsk, które pokonany kolejno Chemika Bydgoszcz i Wartę Poznań. Po 4. kolejkach na czele jest Lech Poznań, zanim Arka Gdynia, a podium zamyka Pogoń Szczecin. SI Arka Gdynia i Chemik Bydgoszcz wciąż czekają na pierwsze zwycięstwa w lidze.

Grupa C

W Grupie C obyło się bez niespodzianek. Kto miał wygrać swoje mecze, ten wygrał, a kto miał przegrać, ten przegrał. Kolejne trzy oczka do swojego dorobku dopisują: Śląsk Wrocław, Zagłębie Lubin, Górnik Zabrze i Ruch Chorzów, które zajmują pierwsze cztery miejsca w ligowej tabeli. Ku spadkowi zmierza Pomologia Prószków – jej bilans punktowy dalej wynosi 0.

Grupa D

W całej 4. kolejce Centralnej Ligi Juniorów U-17 nie padł ani jeden remis. TOP 54 Biała Podlaska pewnie pokonała u siebie 4:0 Podgórze Kraków, a Korona Kielce nie dała szans BKS-owi Lublin, zwyciężając aż 6:0. Skromne zwycięstwa zanotowały drużyny z Krakowa – Wisła i Cracovia.

***

CLJ U-15

Grupa A

W Grupie A zdecydowanie najciekawiej zapowiadał się mecz Jagiellonii Białystok z Legią Warszawa. Oba zespoły były do tej pory niepokonane, ale po 4. kolejce to się zmieniło. Goście z Białegostoku dzięki skromnej wygranej wskakują na pozycję lidera. Pierwsze zwycięstwo w sezonie padło łupem ekipy z Ząbkowa, minimalnie lepsza od UKS-u SMS Łódź okazała się Escola, a Olimpia Elbląg z Polonią Warszawa podzieliły się punktami.

Grupa B

Zdecydowanie to nie była dobra kolejka Centralnych Lig Juniorów dla Akademii Pogoni Szczecin. Porażki zanotowały drużyny U-18 i U-17, a ich los podzielił zespół do lat 15. I to porażkę najboleśniejszą, bo ulegli aż 4:0 w starciu z Lechem Poznań. W pozostałych spotkaniach Lotos pokonał Lechię, FASE Szczecin ograło Wartę Poznań, a Chemik Bydgoszcz zremisował z Arką Gdynia.

Grupa C

Piast Gliwice nadal bez punktów. Tym razem jego oprawcami była Wrocław Academy, która wraca do domu z kompletem oczek. Miedź Legnica może cieszyć się z premierowego zwycięstwa w tym sezonie. Na własnym boisku nie dali szans drużynie z Zielonej Góry, wygrywając 4:1. Pewne wygrane odniosły także Śląsk Wrocław i Rozwój Katowice.

Grupa D

Wisła Kraków dalej z kompletem zwycięstw, ale tuż za ich plecami czyha Korona Kielce i Motor Lublin. Cała trójka mocno odskoczyła reszcie stawki, mając już sześć oczek przewagi nad czwartą w tabeli Akademią TOP 54 Biała Podlaska. Wszystkie cztery drużyny po tej kolejce dopisały do swoich dorobków komplet punktów.