Centralny Raport: Zagłębie liderem, przełamanie Pogoni

Szósta kolejka Centralnej Ligi Juniorów U-18 przyniosła zmianę lidera. Dzięki zwycięstwu nad Śląskiem Wrocław oraz remisie Legii z Górnikiem, na czele znalazło się Zagłębie Lubin. Co jeszcze działo się w tej serii spotkań? Zapraszamy na nasz cotygodniowy „Centralny Raport”.

Warszawa chyba służy piłkarzom z Zabrza. W środę w zaległym spotkaniu 4. kolejki Górnicy pokonali Escolę, a w weekend mieli zmierzyć się z Legią, która w pierwszych czterech spotkaniach odniosła komplet zwycięstw. Zatrzymać podopiecznych Grzegorza Szoki udało się przed tygodniem Koronie, ale wydawało się, że był to tylko wypadek przy pracy. Niekoniecznie.

Pierwsza połowa była dosyć chaotyczna, obie drużyny notowały sporo niecelnych podań. Legia wyszła na prowadzenie dopiero w drugiej odsłonie spotkania. Powracający po kontuzji Jerzy Munik zagrał do Szymona Włodarczyka, a król strzelców niedawnego Pucharu Syrenki, umieścił piłkę w siatce.

Gospodarze wyglądali na drużynę lepszą, ale na sześć minut przed końcem meczu stracili bramkę. Żadnemu z obrońców „Legionistów” nie udało się przeciąć dośrodkowania z rzutu rożnego, co wykorzystał Kamil Grudziński, strzelając obok zaskoczonego Gabriela Kobylaka. Pojedynek skończył się remisem 1:1, ale z tego wyniku bardziej zadowolony może być Górnik.

Może jeszcze jest zbyt wcześnie, żeby mówić o kryzysie drużyny z Warszawy, ale ich postawa w ostatnich dwóch spotkaniach nie napawa optymizmem. Poza stratą cennych oczek stracili także pozycję lidera, którą piastuje teraz Zagłębie Lubin.

„Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” – to powiedzenie idealnie pasuje do Pogoni Szczecin. Spotkania na wyjeździe? Trzy porażki, bilans bramek 1:10. Mecze u siebie? Trzy zwycięstwa, bilans 9:2. Dzięki bramkom Dawida Rezaeiana i Kamila Korta udało im się pokonać na własnym boisku Cracovię, która niespodziewanie zajmuje miejsce w strefie spadkowej.

Jeżeli przed sezonem myślano, że któryś z beniaminków może powalczyć o wyższe cele niż obrona przed spadkiem, to właśnie Lechia Gdańsk. Gdańszczanie pokonali 2:0 Hutnik Kraków, a w ligowej tabeli znajdują się tuż za podium.

Nie jest dobrze z drużyną Escoli. W 6. kolejce Centralnej Ligi Juniorów zanotowali trzecią porażkę z rzędu, tym razem wysoko ulegając Lechowi Poznań.

Jedyną drużyną bez zwycięstwa w lidze pozostaje Gwarek Zabrze, który zremisował bezbramkowo z UKS-em SMS Łódź. Warto odnotować, że jest to pierwsze spotkanie w tym sezonie, w którym nie padła ani jedna bramka. Potrzebne było do tego ponad 40 pojedynków.

We Wrocławiu doszło do derbów Dolnego Śląska. Śląsk chciał powrócić na zwycięskie tory po ostatniej porażce z beniaminkiem z Łodzi, ale to goście lepiej rozpoczęli spotkanie. W 13. minucie bramkę na 1:0 dla „Miedziowych” zdobył Mateusz Kizyma.

Trener Ryszard Pietraszewski szybko zareagował na straconego gola i jeszcze przed przerwą dokonał dwóch zmian. Boisko opuścił m.in. najlepszy strzelec zespołu Kacper Głowieńkowski. Zmiany przyniosły efekty, dwie groźne sytuacje miał Dominik Basiński, ale w pierwszej sytuacji trafił w poprzeczkę, a za drugim razem jego strzał obronił Bartosz Matoga.

W drugiej połowie gospodarze dalej napierali, co przyniosło efekty w 52. minucie. Bramkę wyrównującą po strzale głową zdobył Wiktor Wawrzyniak. Z biegiem czasu gra się wyrównała, ale to zawodnicy z Lubina wracają do domu z kompletem oczek. Zwycięstwo Zagłębia na osiem minut przed końcem regulaminowego czasu gry przypieczętował Jakub Siga.

Emocje do końca były w spotkaniu Wisły Kraków z Arką Gdynia. Przez całe starcie utrzymywał się bezbramkowy remis, a dopiero w doliczonym czasie gry bramki zdobyli Kacper Wydra dla Wisły i Kacper Stec dla Arki.

Jednym z dań głównych tej kolejki miał być pojedynek pomiędzy Jagiellonią Białystok a Koroną Kielce. Obrońcy tytułu nie prezentują już takiej formy, jak w minionej kampanii, ale cały czas potrafią sprawić niespodziankę – choćby przed tygodniem, gdy pokonali Legię Warszawa. Jagiellonia do tej pory bardzo dobre spotkania miesza ze znacznie słabszymi. Potrafili przegrać 0:4 po ogromnych błędach defensywy z Arką, ale też pewnie pokonać Lechię Gdańsk 3:0, czy nie dać szans beniaminkom z Krakowa i Łodzi.

Mecz od początku był bardzo wyrównany, ale to podopieczni Krzysztofa Zalewskiego pierwsi wyszli na prowadzenie. W 38. minucie w pole karne kielczan przedarł się Krzysztof Toporkiewicz, napastnik Jagiellonii został przewrócony w polu karnym, ale piłka spadła pod nogi Huberta Karpińskiego, który otworzył wynik spotkania.

Karpiński może ten mecz zaliczyć jednak do słodko-gorzkich, bo jego prosta strata z początku drugiej połowy sprawiła, że zrobiło się 1:1. Z błędu rywala skorzystał Karol Turek. Gdy wydawało się, że mecz ten zakończy się podziałem punktów, indywidualną akcją popisał się Toporkiewicz, a jego uderzenie z 20. metrów zaskoczyło bramkarza rywali. Jagiellonia wygrywa czwarte spotkanie w tym sezonie i wskakuje na ligowe podium.

Tabela po 6. kolejkach:

W następnej serii gier najciekawiej zapowiada się pojedynek pomiędzy Jagiellonią Białystok i Górnikiem Zabrze oraz derby Trójmiasta. Legia postara się powrócić na zwycięskie tory w starciu z Cracovią, a Pogoń powalczy o pierwsze wyjazdowe zwycięstwo z Escolą.

Pełen terminarz 7. kolejki CLJ:

Escola Varsovia – Pogoń Szczecin (21 września, 12:00)
UKS SMS Łódź – Wisła Kraków (21 września, 12:00)
Zagłębie Lubin – Gwarek Zabrze (21 września, 12:oo)
Korona Kielce – Śląsk Wrocław (21 września, 12:00)
Cracovia – Legia Warszawa (21 września, 12:00)
Arka Gdynia – Lechia Gdańsk (22 września, 13:00)
Hutnik Kraków – Lech Poznań (22 września, 15:00)
Górnik Zabrze – Jagiellonia Białystok (22 września, 16:00)

***

CLJ U-17

Grupa A

Escola Varsovia wciąż niepokonana. W meczu na szczycie nie pozostawiła żadnych złudzeń Polonii Warszawa, wygrywając aż 6:1. Trzy punkty do swoich kont dopisały UKS SMS Łódź oraz Znicz Pruszków. Mecz Legii z Ursusem zaplanowano na dzisiejsze popołudnie.

Grupa B

W Grupie B także doszło do spotkania lidera z wiceliderem. Arka Gdynia, pokonując u siebie Lech Poznań 3:2, wskoczyła na pierwsze miejsce w tabeli. W pozostałych starciach obyło się bez niespodzianek, Pogoń ograła Lechię, AP Reissa wygrała z Wartą Poznań, a Arka Gdynia SI zwyciężyła na wyjeździe z Chemikiem Bydgoszcz.

Grupa C

Górnik Zabrze dzięki wygranej nad Śląskiem Wrocław odskoczył Zagłębiu Lubin, które jedynie zremisowało z Gwarkiem Zabrze. W trzecim rozegranym meczu tej grupy Ruch Chorzów pokonał Rozwój Katowice 4:0. Pojedynek pomiędzy Pomologią a KS Stadion Śląski Chorzów zostanie rozegrany 18 września.

Grupa D

Dużo działo się w grupie D. Cracovia w ważnym meczu okazała się lepsza od Korony Kielce, stając się samodzielnym liderem. Na drugie miejsce wskoczyły Karpaty Krosno, mimo z remisu z Podgórzem Kraków. AP TOP 54 Biała Podlaska poradziła sobie na wyjeździe z Wisłą Kraków, a BKS Lublin przegrał na własnym terenie ze Stalą Mielec 0:1.

***

CLJ U-15

Grupa A

Jagiellonia dalej z kompletem zwycięstw. Tym razem do domu bez punktów wracała ekipa UKS SMS Łódź. Tuż za drużyną z Białegostoku czyhają drużyny z Warszawy – Legia i Escola. Oba zespoły po 5. kolejce dopisały do swoich kont po trzy „oczka”. Zwycięstwo odniosła także Olimpia Elbląg.

Grupa B

Piłkarze FASE Szczecin na długo zapamiętają potyczkę z Lechem Poznań. Bynajmniej nie pozytywnie, bo przegrali aż 0:5. „Kolejorz” dzięki zwycięstwu odskoczył im w tabeli już na cztery punkty. Remisem zakończyło się spotkanie pomiędzy Wartą Poznań a CWZS Bydgoszcz. Lotos Gdańsk zdołał za to pokonać ostatnią w tabeli Arkę Gdynia SI. Pogoń Szczecin swój mecz z Lechią Gdańsk rozegra w poniedziałek.

Grupa C

Derby Wrocławia przyniosły wiele emocji. Śląsk ostatecznie wygrał 4:3 z FC Academy. Z kolan podnosi się Piast Gliwice, który zanotował pierwsze zwycięstwo w sezonie. Dobrze zaprezentował się Rozwój Katowice, nie dając szans Chrobremu Głogów. Mecz Zagłębia Lubin z Miedzią Legnica zaplanowano dopiero na 25 września.

Grupa D

Wisła Kraków, podobnie jak Jagiellonia – nadal nie straciła ani jednego punktu. Zwycięstwo nie przyszło jej łatwo, ale udało. „Biała Gwiazda” wygrała z Koroną Kielce 3:2. AP TOP 54 Biała Podlaska zremisowała ze Stalą Rzeszów, Górnik Łęczna pokonał Sandecję Nowy Sącz, a Motor Lublin pewnie zwyciężył nad Akademią Piłkarską 21.