Centralny Raport: Sensacja w Lubinie, Lechia lepsza w derbach

Z podziwem patrzyliśmy na średnią goli na mecz w pierwszych kolejkach Centralnej Ligi Juniorów U-18. Chociaż siódma seria gier nie obfitowała w dużą liczbę bramek, nie zabrakło niespodzianek i emocji. Zapraszamy na nasz cotygodniowy „Centralny Raport”, w którym podsumujemy minioną kolejkę.

Odkąd Kacper Głowieńkowski przestał zdobywać gole, odtąd Śląsk radzi sobie coraz gorzej. 17-letni napastnik ostatni raz pokonał bramkarza w 4. kolejce i od tego czasu ekipa z Wrocławia nie może odnieść zwycięstwa. Najpierw ponieśli porażkę w meczu z UKS-em SMS Łódź, później z Zagłębiem Lubin, a w sobotę musieli uznać wyższość Korony Kielce, która w tym sezonie gra mocno w kratkę.

Obrońcy tytułu wyszli na prowadzenie pod koniec pierwszej części spotkania. Na listę strzelców wpisał się Jakub Konstantyn, dla którego była to czwarta bramka w tej kampanii. Podopieczni Ryszarda Pietraszewskiego wyrównali w 62. minucie, ale decydujące trafienie w 72. minucie należało do Korony. Gola dającego trzy punkty zdobył Jakub Rybus.

O swoje pierwsze wyjazdowe zwycięstwo walczyła Pogoń Szczecin. Rywalem była Escola Varsovia, która jak na razie prezentuje się zdecydowanie poniżej oczekiwań. Szybkie dwie bramki Fabiana Grzelka w pierwszej połowie wystarczyły, aby „Portowcy” przełamali swoją wyjazdową niemoc. Escola zanotowała za to już czwartą porażkę z rzędu, a za tydzień o przełamanie złej passy nie będzie łatwo, ponieważ dojdzie do derbów Warszawy.

Skoro jesteśmy przy drużynie ze stolicy, to Legię tym razem czekał wyjazd do Krakowa. W starciu z Cracovią byli faworytami, a w dodatku gospodarze musieli sobie poradzić z absencją Michała Rakoczego, który, co prawda zagrał w tej kolejce z Legią, ale… w Ekstraklasie.

Goście od razu chcieli zdominować rywali i im się to udało. Bardzo szybko otworzyli wynik pojedynku, bo już w 3. minucie pewnym uderzeniem popisał się Szymon Włodarczyk. Ekipa z Warszawy dalej starała się kontrolować przebieg gry, mogła podwyższyć prowadzenie, ale w kilku sytuacjach zabrakło im skuteczności. Dobrze dysponowana była obrona Cracovii, która nie dopuszczała do wielu groźnych sytuacji. Więcej bramek w tym meczu nie padło, a Legia dzięki zwycięstwu wróciła na fotel lidera.

Wszystko dlatego, że do sensacji doszło w Lubinie. Gwarek Zabrze pozostawał jedyną drużyną bez zwycięstwa w tym sezonie i nic nie zapowiadało tego, żeby po 7. kolejce miałoby się coś w tej kwestii zmienić. Zagłębie dobrze rozpoczęło starcie, w 10. minucie bramkę zdobył Mateusz Kizyma. Beniaminek z Zabrza przeciwstawił się liderowi i już pięć minut później na tablicy wyników widniało 1:1. Taki wynik utrzymywał się do 75. minuty – wtedy na prowadzenie wyszli goście. Chwilę później niespodzianka stała się faktem. Gwarek wygrał pierwszy mecz w sezonie, a Zagłębie straciło pozycję lidera.

Beniaminkowie mogą zaliczyć tę serię gier do udanych. Wygrać udało się także UKS-owi z Wisłą Kraków oraz Lechii z Arką Gdynia. Porażkę zanotował tylko Hutnik, który okazał się słabszy od Lecha Poznań.

Wróćmy jednak do Gdyni, gdzie rozegrano derby Trójmiasta. Naprzeciw siebie stanęły dwa zespoły, które mogą zaliczyć początek sezonu do udanych. Gdańszczanie podeszli do tego meczu osłabieni – musieli radzić sobie z brakiem Kacpra Sezonienki, najlepszego strzelca drużyny. Nie przeszkodziło im to jednak w odniesieniu skromnego zwycięstwa nad rywalami zza miedzy. Jedyną bramkę w tej potyczce zdobył Michał Sadowski.

– Jestem zawiedziony postawą swojego zespołu. Próbowaliśmy grać w ataku pozycyjnym, Lechia nastawiła się na grę z kontry i to im wychodziło. Jedyną bramkę strzelili po dośrodkowaniu piłki z głębi pola, nasz obrońca zaspał i wyszli na prowadzenie. Później praktycznie przez cały mecz stali na własnej połowie i szukali swoich szans po kontratakach, jednak byli w tym aspekcie gry bardzo skuteczni, bo dwa razy poważnie nam zagrozili. Utrzymywaliśmy się dłużej przy piłce, ale nic z tego nie wynikało. W kluczowych momentach to Lechia prezentowała się lepiej. Ciężko jest wygrać mecz, gdy oddaje się bardzo mało strzałów na bramkę, a klarowne sytuacje tworzymy sobie dopiero w końcówce. Po meczu padło w szatni trochę gorzkich słów. Jesteśmy rozczarowani tym wynikiem, nie ukrywam, że zależało nam na zwycięstwie w tym meczu, nie tylko dlatego, bo były to derby – powiedział nam po spotkaniu trener Arki Jakub Frydrych.

Ostatni mecz tej kolejki zaplanowano dopiero na godz. 16:00 w niedzielę. Jagiellonia Białystok musiała przemierzyć prawie 500 kilometrów, aby rozegrać spotkanie z Górnikiem Zabrze. Gospodarze nie byli jednak gościnni, a dzięki trafieniu Alana Lubaskiego, udało im się odnieść skromne zwycięstwo.

Tabela po 7. kolejkach:

W 8. kolejce Centralnej Ligi Juniorów U-18 czeka nas kilka naprawdę ciekawych spotkań. Interesująco będzie w Poznaniu, gdzie Lech podejmie Pogoń Szczecin. Dobrze zapowiada się także starcie Śląska Wrocław z Górnikiem Zabrze oraz wspomniane już derby Warszawy.

Pełny terminarz 8. kolejki CLJ:

Lech Poznań – Pogoń Szczecin (27 września, 16:00)

Legia Warszawa – Escola Varsovia (28 września, 12:00)

Jagiellonia Białystok – Cracovia (28 września, 12:00)

Śląsk Wrocław – Górnik Zabrze (28 września, 12:00)

Hutnik Kraków – Lechia Gdańsk (28 września, 13:30)

Lechia Gdańsk – UKS SMS Łódź (28 września, 14:00)

Wisła Kraków – Zagłębie Lubin (28 września, 16:00)

Gwarek Zabrze – Korona Kielce (29 września, 12:30)

***

CLJ U-17

Grupa A

Derby Warszawy w CLJ U-18 dopiero za tydzień, ale obie drużyny zmierzyły się już w roczniku młodszym. Nie dowiedzieliśmy, kto się rządzi w stolicy, ponieważ spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem. W pozostałych meczach Znicz Pruszków pokonał skromnie Naki Olsztyn, a Ursus Warszawa ograł 5:3 UKS SMS Łódź.

Grupa B

Ta kolejka Centralnej Ligi Juniorów U-17 należała do zespołów z Poznania. Cała trójka: Lech, Warta i AP Reissa odniosła zwycięstwa nad swoimi rywalami. Podobnie, jak w kategorii do lat 18 Lechia okazała się lepsza w derbach Trójmiasta.

Grupa C

Zacięte spotkanie zobaczyli kibice we Wrocławiu. Śląsk zmierzył się z Ruchem Chorzów i doszło do podziału punktów. W meczu Rozwoju Katowice ze Stadionem Śląski Chorzów ze zwycięstwa cieszyli się gospodarze. Zwycięstwo z niżej notowanym liderem oddaliło ich od spadku. Liga dalej mocno weryfikuje Pomologię Prószków. Tym razem ich katem okazał się Gwarek Zabrze. Mecz pomiędzy Zagłębiem Lubin a Górnikiem Zabrze zaplanowano na 25 września.

Grupa D

Dalej bardzo dobrą dyspozycję prezentuje Cracovia. Tym razem pokonali na wyjeździe Stal Mielec. Gorzej zaprezentowały się za to pozostałe ekipy z Krakowa – Wisła i Podgórze. Pierwsi tylko zremisowali z BKS-em Lublin, a drudzy otrzymali pięć bramek od Korony Kielce, odpowiadając tylko dwoma trafieniami. W formie jest też AP TOP 54 Biała Podlaska, która u siebie okazała się lepsza od Karpat Krosno.

***

CLJ U-15

Grupa A

Czy ktoś jest w stanie zatrzymać Jagiellonię Białystok w tym sezonie? Nie wydaje się. W 6. kolejce gier spróbowała Escola, ale na nic zdały się starania, ponieważ Jagiellonia odnosi kolejne zwycięstwo. Kroku stara się dotrzymać im Legia, która pewnie pokonała na własnym terenie Ząbkovie Ząbki. Wygrała także Polonia Warszawa, a w starciu Talentu Białystok z Olimpią Elbląg doszło do podziału punktów.

Grupa B

Lech dobitnie udowodnił Warcie, kto ma lepszy zespół w Poznaniu w kategorii do lat 15. Wynik 6:1 zostanie zapamiętany na długo. Bez straty nawet jednej bramki przeszły przez tę kolejkę zespoły ze Szczecina. Pogoń wygrała 4:0 z Arką Gdynia SI, a Fase pokonało 1:0 Lechię Gdańsk. W ostatnim meczu Lotos Gdańsk okazał się lepszy od CWZS-u Bydgoszcz.

Grupa C

Wynikiem 6:1 skończyło się także spotkanie pomiędzy Śląskiem Wrocław a ekipą z Zielonej Góry. 6 bramek zdobył także Rozwój Katowice w starciu z Wrocław Academy. Miedź Legnica podzieliła się punktami z Piastem Gliwice, a Zagłębie Lubin pewnie ograło Chrobrego Głogów.

Grupa D

Zaskakuje świetna dyspozycja Motoru Lublin. Zostali pierwszą drużyną, której udało się urwać punkty Wiśle Kraków, tym samym to oni teraz zajmują pozycję lidera. Bilans pięciu zwycięstw i jednego remisu w sześciu spotkaniach robi wrażenie. Drugi punkt w tej kampanii udało się zdobyć AP 21 w meczu z AP TOP 54 Biała Podlaska. Korona Kielce zwyciężyła nad Górnikiem Łęczna. W ostatnim spotkaniu Stal Rzeszów musiała uznać wyższość Sandecji Nowy Sącz.