Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej na czele z Janem Bednarkiem wyszedł z innowacyjnym projektem w skali polskiej piłki – „Pierwsza piłka”. Aktualnie w programie współzawodnictwa uczy się blisko 4500 chłopców i dziewczynek w wieku 6-11 lat z całego województwa.
Program #PIERWSZAPILKA został zbudowany na podstawie licznych obserwacji rozgrywek dzieci ZZPN oraz opinii trenerów prowadzących. Nie bez znaczenia były spotkania z przedstawicielami innych federacji piłkarskich oraz wspólna wymiana doświadczeń.
Jesienią i wiosną, przez łącznie sześć miesięcy, ma zostać rozegranych 439 turniejów, które będą miały charakter festynów piłkarskich.
Jakie są największe zalety projektu? Przede wszystkim brak ewidencji wyników oraz tabel. Nie jest to jednak coś nowego w europejskiej piłce – w większości zachodnich federacji nie prowadzi się regularnych rozgrywek z tabelami i wynikami. Działania te mają na celu stworzenie naturalnej przestrzeni do podejmowania ryzyka, inicjowania pojedynków 1 na 1, intensywniejszej rotacji na pozycjach, zbliżony czas gry wszystkich zawodników – tych mniej i bardziej rozwiniętych pod względem biologicznym.
– Zawsze podkreślam, że suche wyniki w rywalizacji dzieci powinny się znajdować na drugim planie. Owszem, wygrana zawsze jest ważna, ale chęć odniesienia zwycięstwa za wszelką cenę nie może determinować wszystkich posunięć trenera. Najważniejszy jest indywidualny rozwój każdego z naszych małych piłkarzy i to, aby gra sprawiała im radość. Większość trenerów ma już tego świadomość, z rodzicami jeszcze różnie bywa – mówi Jan Bednarek.
Ciekawą opcją wydaje się także rozgrywanie turniejów piłkarskich w formie pikników rodzinnych. Jest to dobra okazja do wspólnej integracji oraz wspierania pociech przy rozgrzanych do czerwoności grillach i wypiekach autorstwa kochanych mam. Turnieje są rozgrywane dla kategorii wiekowych skrzat, żak i orlik, według unifikacji Polskiego Związku Piłki Nożnej. Wyróżniający się zawodnicy mogą liczyć na nagrody indywidualne podczas corocznej gali piłkarskiej.
– Jako trener pracujący na co dzień z dziećmi i młodzieżą, niejednokrotnie przekonałem się, że dla niektórych trenerów, kibiców i rodziców bardziej liczy się wynik, jakim się skończyło spotkanie czy miejsce, które zajął zespół, niż to, w jak dziś wyglądała sama gra ich zawodnika, czy dziecka. Dzięki nowemu innowacyjnego spojrzeniu na rozgrywki, które zaproponował nam ZZPN, możemy skupić się na rozwoju indywidualnym dzieci. Brak liczenia punktów czy ciągłego sprawdzania wyników w tabeli – kto jest pierwszy, a kto drugi. Trenerzy mogą spojrzeć na swój zespół poprzez pryzmat indywidualnych, pojedynczych zagrań, a rodzice poza dobrą zabawą będą mogli porozmawiać z dzieckiem o jego postępach i umiejętnościach – dodaje Tomasz Bielecki, trener koordynator Akademii Młodych Orłów w Szczecinie.
– Z wielką przyjemnością muszę przyznać, iż nowatorski projekt ZZPN „Pierwsza Piłka” to zdecydowanie dobry krok w kierunku rozwoju piłki dziecięcej w naszym kraju. Na podstawie prawie 20-letnich doświadczeń w pracy z dziećmi i młodzieżą mogę bezsprzecznie stwierdzić, iż problem „wynikomanii” na najniższych szczeblach szkolenia wpływa negatywnie na poprawny rozwój młodych zawodników. Trenerzy, rodzice oraz kadra zarządzająca (właściciele szkółek, prezesi, działacze) kierując się chęcią zwycięstwa za wszelką cenę rozpatrują aspekt pracy z najmłodszymi w kontekście realiów „dorosłej piłki”. Wiemy jednak doskonale, że w pracy „u podstaw” najważniejszym czynnikiem warunkującym sukces szkoleniowy jest prawidłowy (na miarę określonego potencjału) rozwój wszystkich dzieci. Zniesienie presji wyniku poprzez niepublikowanie tabel i rezultatów rozgrywek z pewnością zapewni większy komfort pracy trenerom najmłodszych adeptów piłki nożnej. Jestem przekonany, że bezpośrednio przełoży się to na lepszą jakość szkolenia. Mam jednocześnie ogromną nadzieję, iż trenerzy oraz przede wszystkim rodzice poprawnie zrozumieją istotę takiego działania – tłumacz Marcin Łazowski, koordynator grup U6 – U13 w Akademii Pogoni Szczecin.
Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej planuje także organizacje rozgrywek w okresie zimowym. Festyny piłkarskie odbywałyby się na orlikach lub halach sportowych. Nowy projekt ma zapewnić najmłodszym piłkarzom i piłkarkom możliwość współzawodnictwa przez cały rok.
Czekamy na podobne inicjatywy także w innych województwach!
Fot. ZZPN
Obserwuj @Bartek_Lodko
KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ