Centralny Raport: Wydra zapewnia zwycięstwo w derbach, klęska Escoli

Niedzielne derby nie zawiodły. Bramka Marko Vejinovicia w jednej z ostatnich akcji meczu Ekstraklasy z Lechią Gdańsk dała remis Arce Gdynia, a zwycięstwo Wiśle w Centralnej Lidze Juniorów kilka godzin wcześniej zapewnił Kacper Wydra. Emocji nie brakło w także starciach pomiędzy Pogonią Szczecin i Śląskiem Wrocław oraz Lecha Poznań z UKS-em SMS Łódź. Zapraszamy na „Centralny Raport”.

Zacznijmy może od krótkiej lekcji matematyki. Kacper Głowieńkowski + zdobyta bramka = punkty Śląska Wrocław?

Faworytem tego pojedynku była Pogoń, która na własnym boisku mogła się pochwalić bilansem czterech zwycięstw bez ani jednej porażki czy remisu. Wrocławianie złapali ostatnio lekką zadyszkę, ale przed tygodniem udało im się przełamać z Escolą Varsovia.

Do składu „Portowców” wrócili pauzujący za kartki Dawid Rezaeian i Filip Balcewicz, który przez dwa tygodnie przebywał na zgrupowaniu reprezentacji Polski do lat 17. Gospodarze stworzyli sobie w pierwszej połowie kilka groźnych sytuacji, ale brakowało im skuteczności.

Po przerwie to goście zaczęli się lepiej prezentować… i stracili bramkę. Fabian Grzelka pewnym strzałem po długim słupku dał swojej drużynie prowadzenie. Stracony gol nie podłamał podopiecznych trenera Ryszarda Pietraszewskiego i chwilę później zdołali wyrównać. Na raty bramkarza pokonał Kacper Głowieńkowski.

Wynik 1:1 utrzymywał się do 87. minuty. Balcewicz popełnił błąd w obronie, który wykorzystał Głowieńkowski, pokonując w sytuacji 1 na 1 Łukasza Łęgowskiego. Dla zawodnika Śląska była to 16. bramka w tym sezonie Centralnej Lidze Juniorów. Żeby to lepiej uzmysłowić – to więcej niż zdołały ustrzelić zespoły Gwarka, Escoli, Cracovii czy Hutnika. Drużynę z Wrocławia było stać na jeszcze jednego gola, a na listę strzelców wpisał się Dominik Konopacki.

Emocjonujące było spotkanie UKS-u SMS Łódź z Lechem Poznań. Beniaminek po bardzo słabym początku sezonu (cztery porażki z rzędu), zaczął prezentować się zdecydowanie lepiej, notując pięć kolejnych zwycięstw. Ich passę przed tygodniem przełamała Arka Gdynia, ale i tak widać ogromną poprawę. „Kolejorz” za to w tym sezonie prezentuje się odwrotnie – dobrze rozpoczął obecną kampanię, a ostatnio gra mocno w kratkę.

Zespół prowadzony przez Huberta Wędzonkę na przerwę schodził z dwubramkową stratą. Dla łodzian bramki zdobyli Jakub Paciorek i Robert Prochownik. Po przerwie, dzięki dwóm trafieniom Damiana Kołtańskiego, Lech zdołał wrócić do spotkania, ale gol autorstwa Adam Lewczuka z 82. minuty starcia pogrzebał ich szansę na wywiezienie z Łodzi choćby punktu. Dzięki zwycięstwu nad drużyną z Bułgarskiej UKS awansował na szóste miejsce w ligowej tabeli, a ich strata do podium wynosi tylko cztery punkty. Poznaniacy nie potrafią wygrać w trzech kolejnych spotkaniach, a do rozegrania mają jeszcze zaległy mecz z Legią.

Z Legią, którą w ten weekend czekało domowe spotkanie z Jagiellonią Białystok. Do przerwy wynik był kwestią otwartą, gospodarze prowadzili skromnie 1:0. Po zmianie stron Legia, między 77. a 80. minutą, zaaplikowała rywalom trzy bramki. Jedną zdobył Patryk Pierzak, a dubletem popisał się Mikołaj Grzejda. Trzy punkty zostały w Warszawie, a Jaga jest bez wygranej od pięciu kolejnych meczów.

Coraz lepiej zaczyna radzić sobie obrońca tytułu. Korona Kielce mierzyła się z czerwoną latarnią ligi – Hutnikiem Kraków. Obyło się bez niespodzianki, a dziesiąta porażka ekipy z Małopolski stała się faktem. Zaskoczył za to Gwarek Zabrze, który ograł w Warszawie Escolę aż 4:0. Nie wiemy, co się dzieje z podopiecznymi Marka Gołębiewskiego, ale na razie zmierzają pewnie do spadku.

Może tabela nie zapowiadała, że będzie to hitowe spotkanie, ale derby rządzą się swoimi prawami. Cracovia liczyła na pierwsze zwycięstwo od 7 września, a w tej kwestii Wisła mogła pochwalić się minimalnie lepszą  statystyką – przed meczem z Cracovią ostatni raz wygrała… 8 września.

„Pasy” lepiej lepiej rozpoczęły to spotkanie i zasłużenie w 14. minucie wyszły na prowadzenie. „Biała Gwiazda” swoich szans szukała w strzałach zza pola karnego, ale zdecydowana większość z nich lądowała obok bramki strzeżonej przez Huberta Wąsiewskiego.

Do remisu w drugiej połowie doprowadził wpuszczony z ławki Patryk Pischinger. Mimo straconej bramki to Cracovia wyglądała lepiej w tym meczu, a zaledwie kilka minut później sytuację sam na sam na gola zamienił Michał Rakoczy. Wydawało się, że Wisła po szybkiej stracie gola się już nie podniesie. Ba, nie dość, że doprowadziła do wyrównania, to w ostatnich akcjach meczu zdołała przenieść szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Marcin Pluta miał nosa wpuszczając z ławki Pischingera, a ten odpłacił się mu dwoma trafieniami. Ostatnie słowo w tym spotkaniu należało do Kacpra Wydry.

Najlepszych zostawiamy na koniec. Liderzy z Lubina i Zabrza mierzyli się kolejno z Arką Gdynia i Lechią Gdańsk. Marcin Ciliński, szkoleniowiec Zagłębia, w ostatnim materiale z cyklu „CLJ-ka od środka” z respektem wypowiadał się o rywalu. I słusznie, bo to Arka pierwsza wyszła na prowadzenie.

W Lubinie kibice na gole musieli czekać aż do 70. minuty. W ostatnim kwadransie meczu rozstrzelali się gospodarze, a dzięki bramkom Kacpra Zająca, Jakuba Sangowskiego i Mateusza Kizymy, wygrali całe spotkanie 3:1, licząc, że uda im się odskoczyć w tabeli Górnikowi. Górnik jednak nie miał zamiaru oddać punktów i okazał się nieznacznie lepszy od Lechii Gdańsk.

Tabela po 11. kolejkach:

Następna kolejka Centralnej Ligi Juniorów U-18 zapowiada się naprawdę ciekawie. Legia zagra ze Śląskiem Wrocław, Korona Kielce pojedzie do Gdyni na mecz z Arką, a Zagłębie przetestuje formę UKS-u SMS Łódź. Na dodatek, w środku tygodnia czeka nas jeszcze zaległe spotkanie Legii Warszawa z Lechem Poznań oraz walka Korony w UEFA Youth League. Czujemy się, jakby Mikołaj przyszedł do nas miesiąc przed czasem.

Terminarz CLJ na najbliższy tydzień:

Lech Poznań – Legia Warszawa (23 października, 12:00 – zaległe spotkanie)
Lechia Gdańsk – Cracovia (26 października, 11:00)
UKS SMS Łódź – Zagłębie Lubin (26 października, 12:00)
Śląsk Wrocław – Legia Warszawa (26 października, 12:00)
Lech Poznań – Jagiellonia Białystok (26 października, 12:00)
Gwarek Zabrze – Pogoń Szczecin (27 października, 11:30)

Górnik Zabrze – Hutnik Kraków (27 października, 12:00)

Wisła Kraków – Escola Varsovia (27 października, 12:00)
Arka Gdynia – Korona Kielce (27 października, 15:00)

***

CLJ U-17

Grupa A

Możemy napisać w skrócie – Warszawa triumfowała. I to we wszystkich czterech spotkaniach. Najpierw Ursus pokonał Naki Olsztyn, później Legia wygrała z AKS-em SMS Łódź, następnie Escola Varsovia ograła Znicz Pruszków, a na koniec Polonia Warszawa pokazała swoją wyższość nad UKS-em SMS Łódź. Jak to wygląda w tabeli? Ponownie możemy napisać w skrócie –  Warszawa prowadzi. Kolejno Polonia, Escola, Legia i Ursus.

Grupa B

Ten weekend nie należał do drużyn Pogoni Szczecin. O porażce drużyny do lat 18 pisaliśmy wcześniej, ale przegrana rocznika rok młodszego jest bardziej bolesna. Aż 0:4 z Arką Gdynia SI, której łączny dorobek punktowy, to zaledwie 7 „oczek”. Kolejnym zaskoczeniem jest remis w meczu Chemika Bydgoszcz z Arką. Zespół z Gdyni mógł zmniejszyć stratę do Lecha, który zremisował w derbach z Wartą, ale nadal wynosi ona 4 punkty. Remis padł także w spotkaniu Lechii z AP Reissa.

Grupa C

Pomologia Prószków przegrała już w tym sezonie 0:6, 0:7 oraz dwa razy 0:9. 10 meczów, 50 straconych bramek. 9 porażek. Auć. Zrobiło się smutno, przejdźmy do pozytywów – raz udało im się wygrać. I to na wyjeździe! Wygrać też udało się Zagłębiu Lubin, Stadionowi Śląskiemu oraz niespodziewanie Rozwojowi Katowice.

Grupa D

Wisła Kraków co prawda nie przegrała 0:9, ale 1:8 wcale nie wygląda najlepiej. Miłosz Strzeboński razy cztery, Kacper Śliwa razy trzy, a bramkę jeszcze dołożył Dawid Kośmider. Nie udało się wygrać Cracovii w derbach z Wisłą w CLJ U-18, to chociaż wygrała w U-17 z Podgórzem. W pozostałych meczach Karpaty Krosno pokonały BKS Lublin, a AP TOP 54 Biała Podlaska okazała się lepsza od Stali Mielec.

***

CLJ U-15

Grupa A

Wielka sprawa w Elblągu. Jagiellonia Białystok po raz pierwszy w tym sezonie schodzi z boiska bez kompletu punktów. Tym samym, nie ma już w tej kampanii zespołu w Centralnych Ligach Juniorów, który miałby na swoim koncie komplet zwycięstw. Escola pokonała 3:1 Legię, a tym samym udało im się przeskoczyć ich w tabeli. UKS SMS Łódź nie zamiaru spaść z ligi, a dzięki zwycięstwu nad Talentem Białystok odskoczyli na trochę od strefy spadkowej.

Grupa B

Lechia Gdańsk wygrała u siebie 2:0 z Arką Gdynia SI, a Pogoń Szczecin podzieliła los starszych zespołów i także zgubiła w ten weekend punkty. Lepiej poszło drugiemu zespołowi ze Szczecina – Fase, które ograło CWZS Bydgoszcz. Mecz Lecha Poznań z Lotosem Gdańsk zaplanowano na 13 listopada.

Grupa C

Hit we Wrocławiu dla Zagłębia. „Miedziowi” pokonali 2:1 Śląsk, umacniając się na pozycji lidera. Tuż za ich plecami czyha Rozwój Katowice, który nie dał szans Miedzi Legnica. Drugi punkt w tym sezonie do swojego konta dopisuje Falubaz Zielona Góra, dzięki remisowi z Wrocław Academy. Piast Gliwice zrównał się punktami z Chrobrym Głogów, pokonując ich w bezpośrednim pojedynku.

Grupa D

Ciekawa sprawa w Grupie D. Zwycięstwa odniosła cała czwórka gości. Na czele pozostaje Motor Lublin, który może pochwalić się znakomitym bilansem – 9 zwycięstw i remisu. Po piętach drepcze im Wisła Kraków, tracąc zaledwie trzy punkty. Zdecydowane zwycięstwo odniósł Górnik Łęczna nad Akademią Piłkarską 21, a Korona Kielce wygrała ze Stalą Rzeszów.