Czy gospodarze po szesnastu latach wrócą na szczyt? Ruszają MŚ do lat 17

Latem emocjonowaliśmy się Mistrzostwami Świata do lat 20 oraz Mistrzostwami Europy U-21. Dzisiaj w Brazylii startuje kolejna wielka impreza – Mistrzostwa Świata U-17. Niestety, bez udziału „Biało-Czerwonych”.

Impreza odbywa się w Brazylii, choć pierwotnie miała mieć miejsce w Peru. FIFA odebrała im organizację turnieju z powodu braku odpowiednich przygotowań. Brazylijczycy nie wywalczyli sobie awansu na te mistrzostwa. W poprzednich zajęli trzecie miejsce i dzięki temu, że zostali gospodarzami mundialu, mogą ten wynik poprawić i sięgnąć po najcenniejsze trofeum.

Pierwsza edycja turnieju odbyła się w 1985 roku w Chinach. Mistrzostwa są rozgrywane cyklicznie, co dwa lata, a startująca dzisiaj wieczorem edycja, będzie już 18. w całej historii.

Dwa lata temu najlepsi okazali się Anglicy, którzy w finale pokonali Hiszpanię. Z pewnością nie uda im się obronić tytułu, ponieważ tym razem w ogóle się nie zakwalifikowali. Najbardziej utytułowaną drużyną w historii rozgrywek jest Nigeria, która pięciokrotnie sięgała po najważniejsze trofeum.

W turnieju biorą udział 24 reprezentacje, które zostały podzielone na sześć grup. Awans do dalszej fazy uzyskają po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy oraz cztery z trzeciego miejsca.

Grupa A: Brazylia, Nowa Zelandia, Kanada, Angola

Grupa B: Węgry, Nigeria, Ekwador, Australia

Grupa C: Francja, Korea Południowa, Chile, Haiti

Grupa D: Holandia, Japonia, USA, Senegal

Grupa E: Hiszpania, Argentyna, Kamerun, Tadżykistan

Grupa F: Włochy, Meksyk, Paragwaj, Wyspy Salomona

Wśród powołanych zawodników nie brakuje znanych nazwisk, chociażby z UEFA Youth League. Do Brazylii przyjedzie Adil Aouchiche (PSG), Naci Unuvar (Ajax Amsterdam) czy Ilaix Moriba (FC Barcelona).

Faworytów jest kilku, ale ciężko wskazać jednego pretendenta do tytułu. Nacje europejskie dysponują silnymi kadrami, ale na tych turniejach, drużyny z Afryki zawsze potrafią zrobić dużo zamieszania. Zastanawia też forma gospodarzy, którzy na Mistrzostwach Ameryki Południowej U-17 nawet nie wyszli z grupy. Gra przed własnymi kibicami jednak zawsze jest dodatkowym atutem.

Transmisje z meczów można bezpłatnie oglądać na sport.tvp.pl.