Bida z nędzą z Bułgarią, Bida z golem z Kosowem. Pozostajemy w grze!

Reprezentacja Polski wciąż w grze o awans do ostatniej rundy eliminacji Mistrzostw Europy U-19. Po wysokiej porażce z Walią 0:3 przyszło zwycięstwo 4:1 nad Kosowem. Ostatniego gola w tym meczu zdobył Bartosz Bida, który jeszcze wczoraj zagrał 22. minuty w el. do ME U-21 z Bułgarią (0:3) w Sofii.

Podopieczni Bartłomieja Zalewskiego o środowym blamażu chcieli jak najszybciej zapomnieć i odegrać się na następnym rywalu. Reprezentacja Kosowa to nie „ogórki”, co pokazali w pierwszym meczu z Rosją, remisując 1:1. Polacy wiedzieli, że przyjdzie im grać z twardym rywalem. Celem było nie tylko zwycięstwo, ale i strzelenie jak największej liczby bramek.

Polacy od pierwszych minut starali się przejąć kontrolę nad spotkaniem. Mimo wyraźnej przewagi to rywale mieli groźniejszą sytuację do zdobycia gola, ale skutecznie interweniował nasz defensor, Maik Nawrocki. Zawodnik Werderu Brema tego dnia miał tzw. dzień konia. Wszystko mu wychodziło. W 40. minucie zdobył gola przewrotką, dając naszej drużynie prowadzanie.

Minutę później Javier Ajenjo Hyjek dośrodkowywał w pole karne ze stałego fragmentu gry, a bramkę na 2:0 zdobył ponownie Nawrocki. W końcówce pierwszej połowy „Biało-Czerwoni” byli bezlitośni dla Kosowa, bo jeszcze Bartosz Białek wpisał się na listę strzelców, tuż przed zejściem do szatni.

Druga część gry przebiegała pod dyktando Polaków, którzy stwarzali sobie kolejne szanse do powiększenia przewagi, ale wynik pozostawał bez zmian. W 88. minucie gola honorowego dla Kosowa strzelił Granit Berisha, ale na odpowiedź podopiecznych Bartłomieja Zalewskiego nie trzeba było długo czekać. W 90. minucie Bartosz Bida ustalił końcowy rezultat meczu.

Tak, Bartosz Bida, nie przewidzieliście się. Jeszcze wczoraj wystąpił w meczu kadry U-21 z Bułgarią, a dzisiaj zagrał ostatnie 15 minut w Walii. Co ciekawe i absurdalne – napastnik Jagiellonii dziś o szóstej rano wyleciał z Sofii, aby dotrzeć na mecz… Zostanie teraz z reprezentacją Polski U-19, żeby pomóc im w awansie do Elite Round.

We wtorek Polaków czeka kluczowe starcie z Rosją. Nasi następni rywale zremisowali z Walią 2:2. Do kolejnej fazy eliminacji awansują po dwa najlepsze zespoły z każdej z grup.

Polska 4:1 Kosowo
Maik Nawrocki 40′, 42′, Bartosz Białek 45′, Bartosz Bida 90′ – Granit Berisha 88′

Skład Polaków: Cezary Miszta – Łukasz Bejger, Maik Nawrocki, Michał Bogacz, Michał Karbownik (63′ Filip Dymerski) – Szymon Czyż (64′ Paweł Gierach), Jakub Kamiński (75′  Marcel Wędrychowski), Javier Ajenjo Hyjek (81′ Mateusz Żukowski) – Nicola Zalewski (75′ Bartosz Bida), Bartosz Białek, Filip Marchwiński.