U-19: Koniec złudzeń o Euro. Rosja gromi Polskę

Eliminacje do Mistrzostw Europy U-19 jeszcze nie weszły w decydującą fazę, a już wiemy, że Polaków po raz kolejny nie zobaczymy na wielkiej imprezie w tej kategorii wiekowej. „Biało-Czerwonym” wystarczał dziś remis w starciu z Rosją, aby awansować do Elite Round, a przegrali różnicą czterech bramek…

Na Mistrzostwach Europy U-19 Polacy ostatni raz grali w 2006 roku, ale wtedy występowaliśmy w  roli gospodarzy.

Na kolejną szansę w eliminacjach przyjdzie nam czekać następny rok. Podopieczni Bartłomieja Zalewskiego przegrali dwa z trzech spotkań w pierwszej fazie kwalifikacji i nie zobaczymy ich w Elite Round. Po tym jak na starcie ulegliśmy Walii 0:3, dzisiaj przegraliśmy z Rosją 0:4.

Trzy dni temu udało się pokonać Kosowo (4:1), co dało nam promyk nadziei, że jeszcze Euro nam nie uciekło. Ale Rosjanie nas zweryfikowali, choć z przebiegu gry nie wyglądało to aż tak źle, jak sugeruje wynik.

Od pierwszych minut Polacy starali się dyktować tempo tego spotkania, utrzymywali się przy piłce i stwarzali sobie sytuacje do zdobycia bramek, ale brakowało wykończenia. Z kolei Rosjanie dwa razy doszli do głosu w pierwszej części gry. Najpierw Kiriłł Kosariew dobił z najbliższej odległości strzał kolegi z drużyny, a później Ilja Wachanija wykończył kontratak swojego zespołu.

Podopieczni Zalewskiego do szatni schodzili z bagażem dwóch bramek. Po przerwie grę Polaków można opisać w taki sposób: indywidualna akcja jednego z naszych zawodników, strata i kontratak Rosjan. Bartosz Bida, Marcel Wędrychowski czy Jakub Kamiński starali się brać ciężar gry na siebie, ale często tracili piłkę, albo gubili ją, źle podawali.

Rywale grali schematycznie. Długa piłka do przodu na szybkich skrzydłowych i może coś z tego będzie? Było, bo wygrali 4:0. Nasi sąsiedzi ze Wschodu byli skuteczni do bólu. „Biało-Czerwoni” z kolei byli bezradni. W drugiej połowie nie stworzyli sobie żadnej dogodnej sytuacji do strzelenia bramki.

Na dodatek w 81. minucie Marcel Wędrychowski otrzymał drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę i kończyliśmy to spotkanie w dziesiątkę. Warto zaznaczyć, że ten piłkarz pojawił się na boisku w 61. minucie.

Rosjanie też nie dokończyli meczu w jedenastu, gdyż sędzia pokazał czerwony kartonik za brutalny faul w 89. minucie.

Polacy kończą I fazę eliminacji na trzecim miejscu w grupie z trzema punktami na koncie. Do Elite Round awansowały Walia i Rosja.

Polska 0:4 Rosja
Kiriłł Kosariew 20′, Ilja Wachanija 37′, Edgar Siewikian 50′, Igor Szkolik 66′

Skład Polaków: Cezary Miszta – Łukasz Bejger (81′  Filip Dymerski), Michał Bogacz, Maik Nawrocki,  Michał Karbownik – Javier Ajenjo Hyjek (61′ Marcel Wędrychowski), Szymon Czyż (87′ Bartłomiej Mruk), Jakub Kamiński, Filip Marchwiński (81′ Mateusz Żukowski), Nicola Zalewski (61′ Bartosz Białek) – Bartosz Bida.