Wywiady

“Od najmłodszych zawodników w PSG wymagamy techniki oraz inteligencji”

PSG to klub, który nie skupia się tylko na pierwszej drużynie, ale inwestuje duże pieniądze w rozwój swojej akademii. Zespół paryżan U-13 w najbliższy weekend przyjedzie do Polski, więc o złożonej z dwóch centrów szkoleniowych bazie, metodologii szkolenia i wartościach, które są dla nich ważne – porozmawialiśmy krótko z trenerem koordynatorem akademii PSG, Thomasem Leyssalesem.

Czym PSG różni się od innych akademii piłkarskich we Francji?

– Paris Saint-Germain szanuje i ceni certyfikacje ustalone przez Francuską Federację Piłki Nożnej. W oparciu o te wytyczne, akademie zawodowych klubów są klasyfikowane na trzech poziomach. Aktualnie PSG ma kategorię A, czyli najwyższą w kraju. Niedługo pojawi się nowa certyfikacja, pod nazwą „prestiż”, która będzie odpowiednikiem kategorii A.

Czy drużyny młodzieżowe PSG często biorą udział w zagranicznych turniejach?

– W zasadzie, wnioskujemy o udział w wielu turniejach we Francji, jak i za granicą. Nasze drużyny U-14 i U-15 reprezentują nas regularnie na różnych kontynentach. Jeśli chodzi o drużyny U-17 i U-19 to jest tego mniej, one mają swoje profesjonalne ligi. Drużyna U-17 zapraszana jest natomiast każdego sezonu na turniej do właściciela klubu w Katarze.

Czy każde dziecko może trenować w PSG?

– Organ rekrutacyjny PSG każdego tygodnia, w każdy weekend, obserwuje w akcji różne kategorie wiekowe. Z tych obserwacji wyłaniane są najlepsze jednostki, aby nagrodzić je dwoma awansami jeszcze na etapie wstępnej selekcji.

W jaki sposób wyszukujecie nowych zawodników, którzy mogliby dołączyć do akademii? 

– Obserwacje zawodników trwają przez cały sezon. Nie ma jakiegoś dnia poświęcanego i organizowanego przez klub, aby znaleźć nowe talenty. Jednakże w ramach skautingu uczestniczymy w turniejach U-11, U-12 czy U-13.

Co jest dla was najważniejsze na początkowym etapie szkolenia młodego zawodnika?

– Od najmłodszych zawodników wymagamy techniki oraz inteligencji gry, przede wszystkim zespołowej. Wraz ze sztabem wykonują ćwiczenia koordynacyjne, ruchowe, aby młodzi rozwijali się w grze zespołowej. Jeżeli chodzi o cechy mentalne natomiast – muszą mieć ducha walki.

Niech nam pan opowie kilka słów o waszej metodologii szkolenia. Co jest dla was najważniejsze?

– Wśród najważniejszych kwestii naszej metodologii, opowiadamy się za integracją i duchem zespołu. Nasze wartości to szacunek, perfekcja, ale też inne, które przekazujemy poza boiskiem.

Jak wygląda infrastruktura akademii PSG?

– W centrum szkoleniowym dla zespołów U-14 i U- 15, posiadamy zakwaterowanie z czterdziestoma łóżkami, gdzie młodzi mogą zjeść śniadanie, obiad i kolację. Poza tym młodzi gracze chodzą do szkoły i korzystają ze sprzętu sportowego każdego wieczora wraz z siedmioma nauczycielami. Jeśli chodzi o infrastrukturę sportową, to dysponujemy dwoma boiskami sztucznymi. Jest tu też wszystko, co potrzebne do pomocy medycznej (lekarz, fizjoterapeuta) i rehabilitacji oraz odbudowania formy (siłownia, sala do rozgrzewki). Z kolei już w centrum szkoleniowym dla najstarszych, gdzie młodzi mają zakwaterowanie z czterdziestoma łóżkami, mają też stołówkę i kształcenie wewnętrzne w prywatnym budynku. Mają tam do dyspozycji piętnastu nauczycieli do pomocy. Zawodnicy trenują na trzech naturalnych boiskach i dwóch sztucznych.

Ile osób składa się na sztab jednej młodzieżowej drużyny PSG?

– W każdej młodzieżowej drużynie jest trener, drugi trener, lekarz, fizjoterapeuta, kierownik drużyny, analityk video, trener od przygotowania motorycznego i skarbnik.

Jakie cechy musi posiadać trener, żeby mógł pracować w akademii PSG?

– Jako PSG wymagamy, aby trenerzy przede wszystkim szanowali naszą filozofię gry oraz nasze wartości.

Przyjedziecie do Polski zespołem U-13. Czy pana zdaniem wyniki są ważne w tej kategorii wiekowej? Pytam o to, gdyż w Polsce jedni twierdzą, że wygrane czy przegrane w młodym wieku nie są ważne, bo istotniejsza jest, chociażby radość z gry. Druga strona twierdzi, że wygrywanie, zdobywanie trofeów już za małego chłopaka, owocuje większym zaangażowaniem i chęcią zwyciężania w późniejszym wieku. 

– W młodym wieku najlepiej nie mieć celu w postaci zwycięstwa samego w sobie. Trzeba u nich zaszczepić ducha zwycięzcy, aby cenili sobie konkurencję, bo kiedyś to będzie ich zawód. Podążają w stronę zawodowstwa, gdzie nie będą oceniani za pracę na boisku, a będą rozliczani z wygranych.

Czy akademia PSG działa tylko w Paryżu? Macie swoje oddziały w innych miastach albo krajach?

– Nasz skład to głównie zawodnicy z rejonu Paryża. PSG jest też reprezentowany za granicą przez PSG Academies w ramach promocji i merchandisingu.

ROZMAWIAŁ ARKADIUSZ DOBRUCHOWKI
Współpraca: Klaudyna Kuś, Dawid Kowalski, Philippe Marmet

***

W najbliższy weekend (29 listopada – 1 grudnia) młodzieżową drużynę PSG zobaczymy w Gdańsku, na międzynarodowym turnieju Number One Cup U-13. Wystąpią tam 24 zespoły z Polski oraz całej Europy. Oprócz ekipy z Paryża będą to m.in. Inter Mediolan, Juventus Turyn, FC Liverpool, Everton (zwycięzca ubiegłorocznej edycji), Sparta Praga, Bayer Leverkusen czy RB Lipsk. Mecze odbędą się w hali pokrytej balonem przy ulicy Janusza Meissnera 5. Pomysłodawcami i organizatorami turnieju są Dawid Kowalski z LiveAdventure oraz Łukasz Pawlina (Hotel Number One).

Fot. Newspix