Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #66: Współpraca środkowych pomocników

Najnowsza gra w ramach czwartkowego #ĆwiczenieTygodnia to klasyczna gra pozycyjna dla środkowych pomocników. Rywalizacja dwóch trójek w środku pola wsparta jest zawodnikami neutralnymi, a jej dodatkowym celem, poza pracą nad współdziałaniem środkowych pomocników, jest doskonalenie reakcji po stracie piłki.

OPIS ĆWICZENIA:

W polu gry około 30×30 metrów toczy się gra 3v3 na utrzymanie piłki. Dwa zespoły środkowych pomocników (pozycjonowane 6-8-10), mają dodatkowo na każdym boku pola gry zawodnika neutralnego, z którym mogą grać. Zawodnicy neutralni nie mogą grać między sobą.

Jako regresję można wprowadzić np. maksymalnie jedno podanie między neutralnymi. Warto wprowadzić również dla neutralnych limit czasowy np. maksymalnie trzy sekundy przy piłce lub ograniczenie w liczbie kontaktów do np. dwóch.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– współpraca zawodników w ataku, ruch bez piłki, ciągłe wsparcie dla kolegi z piłką (tworzenie linii podań)
– współpraca w obronie, małe odległości, skok pressingowy po dobrej komunikacji
– reakcja po stracie piłki, natychmiastowy doskok do zawodnika z piłką oraz próba odcięcia pozostałych zawodników od podania
– reakcja po odbiorze piłki, szybkie wyjście podaniem ze strefy pressingu
– dokładne pierwsze podanie po odbiorze piłki
– zmiana mentalna po stracie / odbiorze piłki

CEL ĆWICZENIA:

Celem gry jest doskonalenie reakcji po stracie piłki. Zawodnicy muszą jak najszybciej „przestawić” się mentalnie do gry w obronie, natychmiast zaatakować zawodnika z piką i dążyć do jak najszybszego jej odbioru. Podobnie, jeśli chodzi o reakcję po odbiorze piłki. Zawodnicy muszą szybko odbudować ustawienie w ataku (zwiększyć odległości), a najistotniejszym elementem będzie pierwsze podanie. Musi być ono dokładne, bo tylko takie daje szanse na utrzymanie piłki w posiadaniu.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym