Marchwiński, Rakoczy, Białek. Z CLJ-ki do Ekstraklasy w roku 2019

Centralna Liga Juniorów w swoim pierwotnym zamyśle miała przygotowywać młodych zawodników do gry przeciwko seniorom. To miało być przetarcie przed najwyższą klasą rozgrywkową. Postanowiliśmy sprawdzić, którzy piłkarze w 2019 roku grali w najstarszej CLJ oraz w Ekstraklasie bądź I czy II lidze.

W naszym zestawieniu wzięliśmy pod uwagę kalendarzowy rok 2019, czyli rundę wiosenną sezonu 2018/19 i jesienną 2019/20. Wszyscy zawodnicy urodzili się więc po 1 stycznia 2001 roku. Kto w minionym roku występował w CLJ i zadebiutował w Ekstraklasie? Którzy zawodnicy postanowili zamienić klub z CLJ, żeby zagrać na poziomie centralnym, ale w piłce seniorskiej?

Aby znaleźć się na naszej liście, wystarczył jeden występ w CLJ i na poziomie centralnym. Dlatego nie zdziwcie się obecnością np. Jakuba Kamińskiego, który w marcu po raz pierwszy i ostatni w minionym roku zagrał w CLJ, żeby później zadebiutować w II lidze, jak i Ekstraklasie.

W ten sposób chcemy zaznaczyć progres, jaki niektórzy zawodnicy zrobili w odstępie kilku miesięcy. Progres – od występu w drużynie juniorskiej po grę na najwyższym seniorskim poziomie w Polsce.

Kierując się naszym kluczem, w 2019 roku dwudziestu zawodników z CLJ zaliczyło choćby minutę na boiskach Ekstraklasy. Najmłodszy z nich to Kacper Urbański, który urodził się 7 września 2004 roku. Młody pomocnik zadebiutował w barwach Lechii Gdańsk w spotkaniu przeciwko Rakowowi Częstochowa (0:3). Na boisku pojawił się w 86. minucie, zmieniając Patryka Lipskiego.

Królem strzelców ubiegłego sezonu CLJ został za to Błażej Czuban (17 goli), który do tej pory nie zadebiutował w Ekstraklasie. Jego kolega z ataku, który za wiele nie strzelał na tym samym poziomie, dzisiaj jest rewelacją ligi. Mowa o Bartoszu Białku z Zagłębia Lubin, który przebojem wdarł się do naszej ligi i w sześciu spotkaniach zdobył trzy gole, odnotowując przy tym kolejne dwie asysty.

Lista piłkarzy, którzy zagrali zarówno w CLJ, jak i Ekstraklasie w 2019 roku:

Filip Marchwiński (Lech Poznań) CLJ 1 mecz ESA 16 meczów, 2 gole i asysta, 447 minut,
Jakub Kamiński (Lech Poznań) CLJ 1 mecz ESA 9 meczów, 2 asysty, 332 minuty,
Michał Rakoczy (Cracovia) CLJ 19 meczów, 11 goli, 2 asysty ESA 4 mecze, gol i asysta, 137 minut,
Mateusz Stępień (Arka Gdynia) CLJ 22 mecze, 9 goli, 2 asysty ESA 2 mecze, 26 minut,
Jakub Wilczyński (Arka Gdynia) CLJ 12 meczów, 4 gole ESA 1 mecz, 3 minuty,
Aleksander Buksa (Wisła Kraków) CLJ 4 mecze, asysta ESA 13 meczów, gol, 161 minut,
Dawid Szot (Wisła Kraków) CLJ 7 meczów ESA 4 mecze, 314 minut,
Daniel Hoyo-Kowalski (Wisła Kraków) CLJ 5 meczów, gol ESA 4 mecze, 360 minut,
Maciej Śliwa (Wisła Kraków) CLJ 9 meczów, 1 asysta ESA 4 mecze, gol, 157 minut,
Oskar Sewerzyński (Korona Kielce) CLJ 2 mecze ESA 5 meczów, 119 minut,
Daniel Szelągowski (Korona Kielce) CLJ 19 meczów, 8 goli i asysta ESA 1 mecz, 32 minuty,
Maciej Twarowski (Jagiellonia Białystok) CLJ 8 meczów, gol ESA 3 mecze, 20 minut,
Mikołaj Nawrocki (Jagiellonia Białystok) CLJ 9 meczów, gol ESA 1 mecz, 1 minuta,
Krzysztof Toporkiewicz (Jagiellonia Białystok) CLJ 14 meczów, 5 goli, 4 asysty ESA 2 mecze, 8 minut,
Mikołaj Wasilewski (Jagiellonia Białystok) CLJ 13 meczów, 4 gole ESA 3 mecze, 4 minuty,
Marcel Wędrychowski (Pogoń Szczecin) CLJ 1 mecz ESA 1 mecz, 36 minut,
Kaper Kozłowski (Pogoń Szczecin) CLJ 1 mecz, gol ESA 4 mecze, 28 minut,
Bartosz Białek (Zagłębie Lubin) CLJ 9 meczów, 2 gole i 2 asysty ESA 6 meczów, 3 gole i 2 asysty, 514 minuty,
Piotr Samiec-Talar (Śląsk Wrocław) CLJ 4 mecze, gol i asysta ESA 5 meczów, 45 minut,
Kacper Urbański (Lechia Gdańsk) CLJ 4 mecze, 1 gol ESA 1 mecz, 4 minuty.

W 2001 roku urodzili się też dwaj zawodnicy Legii – Michał Karbownik i Maciej Rosołek, ale obaj w 2019 roku nie zagrali ani minuty w CLJ. Jedynie ten drugi napastnik miał styczność z ligą w ubiegłym sezonie. Na początku rundy jesiennej 2018/19 zdobył siedem goli i zaliczył dwie asysty w siedmiu pierwszych kolejkach ligi. Dzięki świetnej formie na poziomie juniorskim został przesunięty do trzecioligowych rezerw, gdzie radził sobie również całkiem przyzwoicie – 18 rozegranych spotkań i siedem zdobytych bramek.

I liga

Z zawodników, którzy występowali w sezonie 2018/19 w barwach GKS-u Bełchatów w CLJ, jeden z nich wywalczył sobie miejsce w podstawowym składzie pierwszej drużyny. Jest nim Dawid Kocyła, który ma za sobą udaną rundę, zdobył trzy bramki w 15 spotkaniach I ligi. Jego dobra dyspozycja na zapleczu ekstraklasy nie umknęła uwadze klubom z wyższego szczebla. 17-letni skrzydłowy od 1 stycznia jest zawodnikiem Wisły Płock.

Lista piłkarzy, którzy zagrali zarówno w CLJ, jak i I lidze w 2019 roku:

Dawid Kocyła (GKS Bełchatów) CLJ 2 mecze, 2 bramki i asysta I LIGA 15 meczów, 3 gole,
Dominik Frelek (Jagiellonia/Olimpia Grudziądz) CLJ 9 meczów I LIGA 15 meczów,
Maciej Twarowski (Jagiellonia/Olimpia Grudziądz) CLJ 8 meczów, gol I LIGA 4 mecze,
Maciej Śliwa (Wisła Kraków/Miedź Legnica) CLJ 9 meczów, 1 asysta I LIGA 12 meczów, 2 asysty,
Filip Laskowski (Escola/Podbeskidzie Bielsko-Biała) CLJ 11 meczów, 5 goli I LIGA 7 meczów,
Damian Warnecki (GKS Bełchatów) CLJ 13 meczów, 5 goli i asysta I LIGA 2 mecze, 12 minut,
Paweł Gierach (Jagiellonia/Wigry Suwałki) CLJ 8 meczów, gol I LIGA 12 meczów, asysta.

II liga

Z uwagi na fakt, że w II lidze występują rezerwy Lecha, to właśnie z tego klubu najwięcej zawodników debiutowało na poziomie centralnym. „Kolejorz” ma idealne miejsce do ogrywania swoich wychowanków. Jakub Kamiński chociażby zaczynał rundę jesienną z drugą drużyną Lecha, a w ostatnich tygodniach często widywaliśmy go na boiskach Ekstraklasy.