Weszło Junior

Najzdolniejsze z najzdolniejszych – na nie warto zwrócić uwagę w 2020 roku

Zazwyczaj na naszym portalu możecie przeczytać informacje na temat młodzieżowej piłki mężczyzn, ale teraz znalazła się dobra sposobność, żeby zajrzeć także do płci pięknej. Dziennikarze UEFA.com wybrali 10 najzdolniejszych młodych zawodniczek, na które warto zwrócić uwagę w 2020 roku.

Nie zdziwimy się, jeśli jeszcze o żadnej z tych piłkarek nie słyszeliście, ale spokojnie, za kilka lat mogą zostać gwiazdami piłki kobiecej i być rozpoznawalne jak Megan Rapinoe czy Ada Hegerberg (swoją drogą – to żona Thomasa Rogne, obrońcy Lecha Poznań).

Wyróżniona dziesiątka przedstawia się następująco:

Laia Alexandri (Hiszpania, 19 lat – Atletico Madryt) – Środkowa obrończyni, która równie dobrze może grać na prawej obronie. W reprezentacji U-17 zadebiutowała, gdy miała zaledwie 14 lat i wraz z tą kadrą zdobyła mistrzostwo Europy, żeby za rok w mistrzostwach Starego Kontynentu w kategorii do lat 19 zostać uznaną MVP turnieju. Ma już za sobą debiut w pierwszej reprezentacji, w którym zdobyła bramkę.

Hanna Bennison (Szwecja, 17 lat – Rosengård) – Od kwietnia 2018 roku jest podstawową pomocniczką swojego klubu, z którym zdobyła mistrzostwo kraju. W reprezentacji Szwecji debiutowała przy ponad 20-tysięcznej publiczności.

Emilie Bragstad (Norwegia, 18 lat – Trondheims-Ørn) – Kolejna zawodniczka ze Skandynawii (i nie ostatnia). W niedawnych mistrzostwach Europy do lat 19 zdobyła trzy bramki, z czego dwie przeciwko późniejszym zwyciężczyniom – Francuzkom.

Lauren Hemp (Anglia, 19 lat – Manchester City) – Ostatnio związała się nowym kontraktem z “The Citizens”. Miniony rok był przełomowy dla 19-letniej piłkarki. Ma już za sobą debiut w pierwszej reprezentacji. Jej dużym atutem jest wszechstronność w ataku.

Sophia Kleinherne (Niemcy, 19 lat – FFC Frankfurt) – Święciła triumfy w młodzieżowych reprezentacjach Niemiec, a w pierwszej części sezonu Bundesligi młoda obrończyni nie opuściła ani minuty! Kleinherne bardzo dobrze rozpoczęła swoją przygodę z seniorską reprezentacją, gdzie w debiucie została wybrana przez fanów na piłkarkę meczu.

Anna Koivunen (Finlandia, 18 lat – HJK Helsinki) – Jedyna bramkarka w tym zestawieniu. Niespodziewanie zdobyła ze swoimi koleżanki trzecie miejsce na mistrzostwach Europy U-17. Reprezentuje barwy HJK Helsinki, gdzie w 20 ligowych spotkaniach straciła tylko 15 bramek. Jej dobra postawa pozwoliła na zdobycie mistrzostwa Finlandii po 14-letniej przerwie.

Melvine Malard (Francja, 19 lat – Olympique Lyon) – Najlepsza strzelczyni ubiegłorocznych Mistrzostw Europy do lat 19, które wraz z koleżankami wygrała. Ma szczęście grać w jednym z najlepszych klubów na świecie, ale obecnie ogrywa się w drużynie Fleury 91.

Jamie-Lee Napier (Szkocja, 19 lat – Chelsea) – W jej przypadku uroda idzie w parze z umiejętnościami (dziewczyna ze zdjęcia – dop. red.). Została uznana za najlepszą piłkarką roku szkockiej ligi – zdobyła 22 bramki w 33 spotkaniach. Umiejętności Napier zostały dostrzeżone i ostatnio zamieniła Hibernian na londyńską Chelsea.

Sofie Svava (Dania, 19 lat – Rosengård) – Najpierw zdobyła mistrzostwo Danii w barwach Brondby, a po transferze do Rosengard dopisała do swojego konta mistrzostwo Szwecji. Swoją lewą nogą robi na boisku ogromną różnicę. Zadebiutowała także w dorosłej reprezentacji Danii. Norweski Rosengard ma duże szczęście, posiadając w swoich szeregach dwie (Hanna Bennison także gra w tym klubie) tak utalentowane zawodniczki.

Nikita Tromp (Holandia, 17 lat – Zwolle) – Do Zwolle trafiła z Ajaxu. Pierwszy raz o Tromp zrobiło się głośno, dzięki jej wyczynom strzeleckich dla młodzieżowych reprezentacji “Oranje”. Dobrze rozpoczęła swoją przygodę w nowym klubie – w dziesięciu spotkaniach zdobyła pięć bramek.

fot. Scottish Women’s Football/Youtube, za: UEFA.com