Trening i szkolenie

Taktyczna zabawa z Football Library. Co myślisz o tej sytuacji?

Kilkadziesiąt boiskowych sytuacji, które są standardem podczas rozgrywania meczów piłkarskich. Kilka PDF-ów, z których korzystać mogą trenerzy, ale i zawodnicy. Football Library, platforma Śląskiego Związku Piłki Nożnej, na czas pandemii przygotowała całkiem ciekawą… zabawę.

Podczas szkoleń Mateusza Ludwiczaka mogliście spotkać się z testami deklaratywnymi. Polegały one na prezentacji określonych sytuacji boiskowych i wyborze kilku rozwiązań. Jednej poprawnej odpowiedzi jednak nie było. Wszystko bowiem… zależało od uzasadnienia.

Podobnym tropem poszli twórcy Football Library, którzy stworzyli zestawy do oceny i interpretacji sytuacji boiskowych: dla zawodnika z piłką i drużyny atakującej, zawodnika bez piłki (drużyna atakująca) oraz graczy broniących.

Stworzyliśmy narzędzie, które trenerzy mogą wykorzystać do pracy ze swoimi wychowankami. Ocena i interpretacja sytuacji boiskowych to zestaw grafik, w których trzeba wcielić się w rolę jednego z zawodników i podjąć decyzję jakie działanie wykonać w danym momencie. Przygotowane grafiki są uniwersalne, więc każdy ocenę sytuacji dostosuje pod zasady lub model gry swojego zespołu. Ważne, aby zawodnicy wypełniając arkusz odpowiedzi uzasadniali swoje decyzję, dzięki temu dowiemy się, jakie oni widzą rozwiązania w przedstawionej akcji. Myślę, że w obecnej sytuacji jest to ciekawe i atrakcyjne dla zawodników, jako urozmaicenie wysyłania im ciągle rozpisek motorycznych i elementów “ball mastery” – mówi nam Piotr Bryk, jeden z pomysłodawców platformy.

Czytelnikom Weszło Junior udostępniamy pierwszy arkusz. Można go pobrać stąd.

Bryk: – To jest “narzędzie”, bo nie mamy uzupełnionego arkusza. W trakcie pracy nad nim wyszło, że w niektórych sytuacjach trenerzy mieli swoje wizje, które się różniły, dlatego nie chcieliśmy nikomu nic narzucać. Niech każdy dopasuje odpowiedzi do swojego modelu gry i zasad jakie wdrożył w zespół. Wiadomo, w wielu sytuacjach byliśmy zgodni, co do tego jak dany zawodnik powinien się zachować i dlaczego – i tu jest klucz, żeby zawodnicy pisali “dlaczego”. Kiedy wysłałem test swoim zawodnikom na poziomie U-13, otrzymywałem różne odpowiedzi. Prosiłem jednak o argumentację i na ten sam rysunek jeden zawodnik potrafił odpisać: “wyjdę do napastnika, bo czuję się mocny w grze 1×1”, a drugi: “będę opóźniał grę, bo wiem, że nie jestem szybki i muszę poczekać na wsparcie kolegów”. Dzięki temu mam informacje o tym, jak zawodnik rozumie grę, a czasem dowiem się w czym czuje się pewnie, a czego jego zdaniem mu brakuje.

Jeżeli zainteresujecie się większą partią materiałów do pracy, odsyłamy bezpośrednio do Football Library. Najnowsze publikacje linkowane są na facebookowym fanpage’u.