Weszło Junior

Futsal włączony do Systemu Sportu Młodzieżowego

To ważna informacja dla rozwoju piłki halowej w naszym kraju. Od roku 2020 futsal jest pełnoprawną dyscypliną w Systemie Sportu Młodzieżowego. Co to oznacza w praktyce?

System Sportu Młodzieżowego to przyjęty zbiór zasad i regulaminów organizacji szkolenia i współzawodnictwa sportowego młodzieży uzdolnionej, opracowany na zlecenie ministra właściwego ds. kultury fizycznej i sportu przez niego nadzorowany i koordynowany oraz dofinansowywany ze środków publicznych przeznaczanych corocznie na rozwój sportu dzieci i młodzieży.

Futsal do tej pory nie był w SSM-ie, co powodowało, że nie był traktowany na równi z innymi dyscyplinami sportowymi. Na ten rok, w systemie zostały uwzględnione trzy kategorie wiekowe chłopców i dziewczyn: U13 – U15, U15 – U-17 i U17 – U-19.

Przykładowo, za zwycięstwo w najstarszej kategorii wiekowej będzie przyznawane 60 punktów do SSM-u, ale już za zwycięstwo w Centralnej Lidze Juniorów U-18 jest tych punktów 150. Nie liczba punktów, a sama możliwość uczestniczenia w systemie, jest dla rozwoju futsalu najważniejsza.

Dzięki zdobywanym punktom w Systemie można realnie ubiegać się o dofinansowania z jednostek centralnych.

– Jest to na pewno pewien, od dawna zasłużony, “awans” naszej dyscypliny. Myślę, że istotnym elementem jest możliwość zbierania punktów w ogólnopolskiej klasyfikacji, za którymi idą określone środki finansowe. To bardzo ważna sprawa i myślę, że z jednej strony pomoże klubom szkolącym futsalową młodzież, a z drugiej zachęci kolejne kluby do rywalizacji w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. A nie ma nic bardziej istotnego niż rozwój i zachęcenie do gry w futsal kolejnych rzesz zawodników – mówi nam Piotr Szymura, były reprezentant Polski, a obecnie dyrektor sportowy w Rekordzie Bielsko-Biała.

Fot. Newspix